Tůma bude ve výboru Pražanům platnější, vysvětuje Hudeček

24.11.2011 20:54

Poté, co TOP 09 v loňských volbách do pražského magistrátu získala nejvíc hlasů, sledovali Pražané další vývoj. Stranu, která pro mnohé představovala naději na provětrání klientelistického politického světa hlavního města, vyšachovaly známé tváře politiků ODS a ČSSD, jejichž lídři spolu sjednali koalici. Toto uskupení po roce s neúspěchem končí a zastupitelé TOP 09 konečně dosedli na křesla radních. Křeslo primátora však i nadále zůstane Bohuslavu Svobodovi z ODS. Na hlavy zastupitelů TOP 09 se teď sypou otázky, proč nebyli při vyjednávání s občanskými demokraty ambicióznější a neprotlačili do tohoto křesla svého volebního lídra Zdeňka Tůmu.

Tůma bude ve výboru Pražanům platnější, vysvětuje Hudeček
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Tůma
reklama
"Dosáhli jsme nejvíc, co se dalo," obhajoval v Interview ČT 24 postup strany předseda radních TOP 09 Tomáš Hudeček. Přitom ještě před rokem jeho strana na současného primátora Bohuslava Svobodu nahlížela jako na loutku v rukou mocných zákulisních hráčů ODS. Za rok působení ve funkci si však Svoboda podle Hudečka výrazně zlepšil renomé. "I on je v politice nový, na spoustu věcí máme podobné směrování. Je našim zájmem, aby nám to fungovalo," uvedl Hudeček.

SLEDUJEME Rozpad magistrátu v Praze

"Pro Prahu je významný posun i to, že pan Tůma nyní bude zodpovídat za rozpočet," sdělil Hudeček. Naráží tak na fakt, že Tůma bude zasedat v kontrolním výboru  hlavního města. Podle Hudečka tak bude mít větší možnost ovlivňovat tok pražských financí, než kdyby zasedl na křeslo radního. "TOP 09 jako nová strana respektuje to, že daný post by měl zastávat člověk, který tomu maximálně rozumí. A třeba pan Tůma je pro tuto pozici skutečně erudovaný," vysvětloval politik fakt, že si volební lídr strany nepojistil ani místo v radě.

S ODS jsme jednali, připustil politik

Hudeček potvrdil, že o možnosti pádu velké koalice na pražském magistrátu se v kuloárech již nějakou dobu hovořilo. "My jsme s ODS jednali již od voleb a nabývalo to na intenzitě, když vyplouvaly na povrch další problémy," odtajnil. Možnosti, že dopadnou jako sociální demokraté, kteří z rady odcházejí, aniž by porušili koaliční smlouvu, si Hudeček nepřipouští. "Ta stará koalice se rozpadla na základě programových a personálních neshod," uzavřel.

Čtěte také:
Známe nové radní Prahy za TOP 09. Zde jsou jejich jména
Svoboda porazil Šťastného. Kalousek si mne ruce: Naběhli si na vidle
Primátor Svoboda: Koalice ODS a TOP 09 hotova. Nečas: Souhlasím

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: qot
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Manažer ČT vůbec poprvé ke konkrétním pořadům. Škrt. Škrt. Taky škrt. Zrušit. Co to zase je? Kulový, ať jdou k lopatě!

5:30 Manažer ČT vůbec poprvé ke konkrétním pořadům. Škrt. Škrt. Taky škrt. Zrušit. Co to zase je? Kulový, ať jdou k lopatě!

Česká televize je po volbě nových radních doslova vzhůru nohama. Zavedené pořádky totiž mohou velmi …