Tyto informace rozpálí Rakušany doběla. A to hlavně po masakru v Berlíně

23.12.2016 9:02

Rakouský deník Kronen Zeitung přináší aktuální statistiky, které nejspíš některé obyvatele země vystraší, nebo naopak naštvou. Podle oficiálních informací v zemi pobývá mnoho desítek tisíc neúspěšných žadatelů o azyl a několik stovek džihádistů.

Tyto informace rozpálí Rakušany doběla. A to hlavně po masakru v Berlíně
Foto: Jan Rychetský
Popisek: O nabíjení mobilů u jedné z restaurací je obrovský zájem

Jak rakouský deník poukazuje, tuniský strůjce teroristického útoku v Berlíně v zemi pobýval i přesto, že mu úřady neudělily povolení k pobytu. „Podle oficiálního vyjádření německých úřadů nemohl být Tunisan deportován, protože v jeho vlastní zemi nechtěli uznat jeho národnost. To je problém, který dobře známe i u nás,“ píše rakouský deník s tím, že jenom za letošní rok se z dosahu úřadů „vypařilo“ 6493 neúspěšných žadatelů o azyl.

Mezi nimi se údajně pohybují až tři stovky džihádistů. Stejně jako v sousedním Německu a dalších státech, také v Rakousku se nedaří dovést deportace do úspěšného konce. Mezi lety 2010 až 2014 vzrostl podíl těchto migrantů z 54 na 57 %, což dělá 39 370. „Experti usilují o to, aby bylo zeměmi třetího světa garantováno, že svého občana přijmou zpět. Stejně tak se hovoří o tom, že by měly být více konkretizovány podmínky pro deportaci,“ uvádí deník.

„Všechny státy musí přijímat žadatele o azyl. Mnozí z těch, kteří se svojí žádostí neuspějí, se potom nechtějí vracet zpátky do svých domovských zemí. Už od října se snažím parlamentem protlačit zákon, který by vyhýbání se deportacím považoval za trestný čin,“ říká rakouský ministr vnitra Wolfgang Sobotka (ÖVP). Nejenom Rakousko, ale v podstatě žádný stát Evropy není schopen zajistit deportace neúspěšných žadatelů. Také proto se hovoří o tom, že by se mohly žádosti vyřizovat mimo území kontinentu.

„Složitost tohoto problému je patrná i na případu tuniského atentátníka, který se dostal do Německa bez jakýchkoli dokumentů v loňském roce. Tunisko od začátku odmítalo variantu, že by byl mladý muž jeho občanem. S tím se setkávají naše úřady pravidelně. Pokud nemá daný jedinec k dispozici potřebné dokumenty, není fakticky možné jej deportovat. Obzvlášť spolupráce s Marokem, Alžírskem nebo Nigérií je v tomto ohledu velmi složitá,“ konstatuje Kronen Zeitung.

Samotnému Rakousku se prozatím teroristické útoky vyhýbají, ale policii se již podařilo několik naplánovaných útoků odhalit. Přesto je veřejnost po mnoha případech znásilnění, loupeží a několika vražd zvýšenou přítomností migrantů znepokojena. Asi největší vlnu nevole vyvolal případ znásilněného desetiletého chlapce dospělým iráckým migrantem. Celý případ byl navíc před několika týdny znovu otevřen a hrozí, že Iráčan bude úplně osvobozen.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Legální migrace je nezbytná. Půl milionu IT odborníků Evropa potřebuje. Toto hustí v Bruselu úředníci do poslanců

6:31 Legální migrace je nezbytná. Půl milionu IT odborníků Evropa potřebuje. Toto hustí v Bruselu úředníci do poslanců

„Evropa bude potřebovat jen v následujícím desetiletí půl milionu IT odborníků, které nebude mít, po…