U lidovců roste panika z koalice se Starosty. Už je prý nalomený i Bělobrádek

14. 7. 2017 8:39

Reportér MF Dnes Ondřej Leinert se v pátečním vydání deníku rozpovídal o starostech lidovců. Bělobrádek podle Leinerta bojuje o udržení volební koalice s hnutím STAN. Jenže největším protivníkem mu prý je jeho vlastní strana. Kromě Ludvíka Hovorky se na adresu koalice vyjádřil negativně i Jiří Čunek.

U lidovců roste panika z koalice se Starosty. Už je prý nalomený i Bělobrádek
Foto: Vít Hassan
Popisek: Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek na sjezdu
reklama

Bělobrádek podle Leinerta stále udržuje svou ­„poker face“. „Ale uvnitř lidovecký předseda Pavel Bělobrádek svádí těžký boj, jak udržet pohromadě volební koalici se starosty,“ píše Leinert. Mezi lidovci totiž podle něj „sílí hlasy, že koalice v podzimních volbách nepřekoná desetiprocentní hranici nutnou pro vstup do Sněmovny“.

„Slyším to čím dál častěji, nejjednodušší by bylo místo koalice jít do voleb s podporou Starostů. Stačilo by nám pět procent a bylo by,“ sdělil MF Dnes lidovecký poslanec, který si nepřál být jmenován. „Otevřeně o tom mluví jen ti, kteří byli proti koalici od začátku. Jako třeba uherskobrodský poslanec Ludvík Hovorka,“ píše Leinert.

Podle Hovorky není jiná cesta, jak spolupráci „překlopit do varianty kandidátky KDU-ČSL s podporou Starostů“, píše MF Dnes. „Předpokládalo se, že po vyhlášení koalice na sjezdu se bude naše podpora zvyšovat. Ale nic takového se neděje,“ sdělil deníku Hovorka.

Pohled do aktuálních předvolebních průzkumů podle Leinerta opravdu není pro lidovce pozitivní. Podle agentury STEM by si přišli na 8,3 procenta hlasů. TNS Kantar zase odhaduje jejich zisk na 7,5 procenta a CVVM na 8,5 procenta. Podle MF Dnes „bije Hovorka na poplach“. Přidává se i Jiří Čunek. „Ukázalo se, že koalice nefunguje,“ přináší informace MF Dnes.

Jenže je zde i opačný pohled. Ten spolu s Bělobrádkem razí druhý muž lidovců Marian Jurečka. „Když jsem byl v roce 2010 lídr v olomouckém kraji, všechny průzkumy nám dávaly pod pět procent. Výsledek byl jedenáct procent,“ sdělil MF Dnes. O tom, který ze dvou názorů na koalici převládne rozhodnou lidovci v úterý na jednání předsednictva a širšího vedení, píše Leinert.

Podle Leinerta mají lidovci dvě možnosti. „Buď Bělobrádek s Jurečkou spolustraníky přesvědčí, že si z průzkumů nemají dělat těžkou hlavu, a nic už se nebude měnit. Nebo vymyslet, jak koalici v tichosti odpískat a Starostům nabídnout místa na svých kandidátkách,“ dodává. Jenže jak poznamenává Leinert takovou nabídku mohou odmítnout sami Starostové.

Jiří Čunek

  • KDU-ČSL
  • ANO křesťanským hodnotám
  • senátor

„Proč bychom měli být trestáni za to, že lidovci jsou nervózní? Potom, co jsme půl roku předváděli jenom dohadování se uvnitř a pak debaty o preferencích, je těch osm procent v průzkumech ještě zázrak,“ sdělil na to konto MF Dnes poslanec Starostů Jan Farský. „Pokud by KDU přišla s požadavkem, že místo koalice chtějí, abychom byli na jejich kandidátkách, pak já u toho nebudu,“ dodal.      


 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: maz
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kolaborant a zrádce Kolář. Vy té „spodině“ nesaháte ani po kotníky, vzkázal starostovi poslanec

8:15 Kolaborant a zrádce Kolář. Vy té „spodině“ nesaháte ani po kotníky, vzkázal starostovi poslanec

„Kolaborant, co si nechával platit z veřejných peněz propagační články do Playboye,“ neudržel se pře…