USA jako světový lídr neuspěly. Svět se vrátil do roku 1990, píše sociolog

23.10.2015 9:27

Ještě v roce 2003 bylo na svou zemi hrdých více než 70 procent občanů Spojených států, dnes už je to jen něco málo přes padesát procent. Sociolog Antonín Rašek si v komentáři pro MF Dnes klade otázku, proč tomu tak je, a dospívá k jasnému závěru. USA nezvládly roli světového lídra. V Afghánistánu, Iráku i Libyi bylo možné postupovat jinak, nemluvě o Obamově pokusu restartu vztahů s Ruskem, který zkrachoval.

USA jako světový lídr neuspěly. Svět se vrátil do roku 1990, píše sociolog
Foto: pixabay.com
Popisek: USA- ilustrační foto

Spojené státy zvítězily ve studené válce a v devadesátých letech dominovaly světu. Zlom ovšem nastal v roce 2001 s teroristickým útokem na New York. Rozhořčení Američanů se podle sociologa dalo pochopit, mohlo jít v podstatě o nový Pearl Harbor, co se však pochopit tak úplně nedá, je neadekvátní reakce Washingtonu. Američané věděli, jak pár let předtím dopadli v Afghánistánu Rusové, a přece udělali stejné chyby, navíc nejen v Afghánistánu, ale později také v Iráku či Libyi.

„Američané přesvědčení o své síle a z ní plynoucí vedoucí úlohy ve světě se stále snaží angažovat ve všech vážnějších konfliktech. V podmínkách rychlé konsolidace ekonomických i vojenských schopností a stále užší spolupráce nově nastupujících mocností, zejména Ruska, Číny, ale i Indie a Brazílie, však už nemají sílu do nich rozhodujícím způsobem zasáhnout,“ upozorňuje odborník.

Svět přitom čekal od USA něco jiného. Prezident Barack Obama obdržel dokonce Nobelovu cenu míru, ale jeho pokus o restart vztahů s Ruskem se nezdařil. Přes nemalé výdaje na obranu Američané nedokážou od vlastních vojenských aktivit odstrašit Rusko ani Čínu, takže je otázka, zda jde o úspěšnou strategii. Američané dnes mají asi 1,4 milionů vojáků ve službě a milion příslušníků v záloze. Naproti tomu Čína má 2,3 milionu vojáků a stejný počet sil v záloze. Nemalými lidskými zdroji disponuje i Ruská federace. Obě lokální mocnosti navíc zvyšují výdaje na armádu, Američané se dnes snaží jít spíše opačným směrem.

Dnes tak má Washington v podstatě dvě možnosti. Buď se pokusí vrátit na výsluní, ale to rozhodně nebude zadarmo, nebo přijme fakt, že vojensky ve světě USA sice dominují, ale musejí vzít v potaz další sílící armády.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Demožumpa. Verbež. Pidimužíci. Udav se.“ Další drsné dění kolem Andreje Babiše. Pro silné povahy

12:00 „Demožumpa. Verbež. Pidimužíci. Udav se.“ Další drsné dění kolem Andreje Babiše. Pro silné povahy

Andrej Babiš zažívá perné chvilky. Na Facebooku se do něj zhusta pouštějí jeho odpůrci. Když se pak …