USA jako světový lídr neuspěly. Svět se vrátil do roku 1990, píše sociolog

23.10.2015 9:27

Ještě v roce 2003 bylo na svou zemi hrdých více než 70 procent občanů Spojených států, dnes už je to jen něco málo přes padesát procent. Sociolog Antonín Rašek si v komentáři pro MF Dnes klade otázku, proč tomu tak je, a dospívá k jasnému závěru. USA nezvládly roli světového lídra. V Afghánistánu, Iráku i Libyi bylo možné postupovat jinak, nemluvě o Obamově pokusu restartu vztahů s Ruskem, který zkrachoval.

USA jako světový lídr neuspěly. Svět se vrátil do roku 1990, píše sociolog
Foto: pixabay.com
Popisek: USA- ilustrační foto

Spojené státy zvítězily ve studené válce a v devadesátých letech dominovaly světu. Zlom ovšem nastal v roce 2001 s teroristickým útokem na New York. Rozhořčení Američanů se podle sociologa dalo pochopit, mohlo jít v podstatě o nový Pearl Harbor, co se však pochopit tak úplně nedá, je neadekvátní reakce Washingtonu. Američané věděli, jak pár let předtím dopadli v Afghánistánu Rusové, a přece udělali stejné chyby, navíc nejen v Afghánistánu, ale později také v Iráku či Libyi.

„Američané přesvědčení o své síle a z ní plynoucí vedoucí úlohy ve světě se stále snaží angažovat ve všech vážnějších konfliktech. V podmínkách rychlé konsolidace ekonomických i vojenských schopností a stále užší spolupráce nově nastupujících mocností, zejména Ruska, Číny, ale i Indie a Brazílie, však už nemají sílu do nich rozhodujícím způsobem zasáhnout,“ upozorňuje odborník.

Svět přitom čekal od USA něco jiného. Prezident Barack Obama obdržel dokonce Nobelovu cenu míru, ale jeho pokus o restart vztahů s Ruskem se nezdařil. Přes nemalé výdaje na obranu Američané nedokážou od vlastních vojenských aktivit odstrašit Rusko ani Čínu, takže je otázka, zda jde o úspěšnou strategii. Američané dnes mají asi 1,4 milionů vojáků ve službě a milion příslušníků v záloze. Naproti tomu Čína má 2,3 milionu vojáků a stejný počet sil v záloze. Nemalými lidskými zdroji disponuje i Ruská federace. Obě lokální mocnosti navíc zvyšují výdaje na armádu, Američané se dnes snaží jít spíše opačným směrem.

Dnes tak má Washington v podstatě dvě možnosti. Buď se pokusí vrátit na výsluní, ale to rozhodně nebude zadarmo, nebo přijme fakt, že vojensky ve světě USA sice dominují, ale musejí vzít v potaz další sílící armády.

reklama

autor: mp

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

vedení

Pane Nachere, jste hodně výrazná osobnost a jako jeden z mála z ANO máte podle mě i schopnost se domluvit i s ostatními stranami. Proč tento váš potenciál nevyužijete a nekandidujete do vedení? Nebo to není podle vás možné, když je tam Babiš a jeho nejvěrnější? Podle mě je škoda, že vedení ANO není ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdo se to vzalo? Fiala odjel z Bílého domu a začala „aféra“

12:40 Kdo se to vzalo? Fiala odjel z Bílého domu a začala „aféra“

O cestě premiéra Fialy do USA informovaly mezi českými médii i Novinky.cz včetně upozornění na sociá…