Účast prvního dne finále senátních voleb byla nízká

20.10.2012 6:30

Včerejší den letošního finále senátních voleb skončil, mnoho lidí do volebních místností však nepřilákal. Hlasovat v pátek přišla podle informací od volebních komisařů v průměru zhruba desetina voličů. K nejvyšším patřila necelou hodinu a půl před uzavřením volebních místností účast na Třebíčsku, a to téměř 20 procent. Naopak málo lidí přišlo volit na Jablonecku, v průměru kolem čtyř procent voličů.

Účast prvního dne finále senátních voleb byla nízká
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volební místnost

Volební účast kolem deseti procent se pohybuje ve třech okresech Moravskoslezského kraje, na Opavsku, Karvinsku a v Ostravě. Ve čtyřech pražských obvodech je to většinou mezi deseti až 15 procenty. Zájem voličů byl Praze v podvečer velmi nízký, shodli se většinou členové komisí oslovení ČTK. Volby v hlavním městě se podle dostupných informací odehrávají bez komplikací.

Pouze tři voliči z 354

V obvodech Prostějov a Šumperk je volební účast v druhém kole senátních voleb zatím nižší než při předchozích senátních volbách. Například v Křenovicích na Přerovsku dnes do 19:00 hodin odevzdali svůj hlas pouze tři z 354 voličů. Nízká účast je také v Jindřichově na Šumpersku, kde odvolilo 36 z 796 voličů.

Ve Zlínském kraji včerejší volební účast signalizuje, že by k urnám mohlo přijít více voličů, než tomu bylo před šesti lety. Tehdy se druhého kola senátních voleb na Vsetínsku zúčastnilo 18,7 a na Zlínsku 15,3 procenta oprávněných voličů. Ve 14 obcích, které spadají pod zlínský magistrát, přišlo podle Tomáše Langa z kanceláře zlínského primátora zhruba ke 20:00 14,3 procenta procenta voličů.

Na Českobudějovicku účast po prvním dnu voleb osciluje od pěti do 13 procent. Větší účast je v krajském městě než na vesnicích. Někde jsou členové okrskových komisí přesvědčení, že v sobotu přijde více voličů, jinde jsou skeptičtí - výsledek se prý už příliš nezmění.

Hlasovat včera přišli mnozí politici včetně prezidenta Václava Klause a předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD), který si na Českobudějovicku musel vybírat mezi pravicovými kandidáty - Janem Zahradníkem (ODS) a Jiřím Šestákem (za STAN). ČTK řekl, že nevhodil prázdnou obálku. "Řídím se heslem, které doporučuji voličům: Choďte volit, alespoň podle principu menšího zla, když se vám stane, že váš favorit v prvním kole vypadl. Jeden z nich stejně bude zvolen," uvedl.

Nízká důvěra

Lidé, kteří cestu do své ze zhruba 4800 volebních místností nenašli v pátek, mají další možnost ještě dnes od 08:00 do 14:00. O 27 budoucích senátorech může rozhodnout přes 2,8 milionu voličů. K prvnímu kolu, které se konalo před týdnem spolu s krajskými volbami, přišlo téměř 35 procent z nich.

Malý zájem voličů o druhé kolo podle expertů souvisí s tím, že ve finále už mnozí nemají svého favorita. I když je Senát v porovnání se současnou vládou a sněmovnou podle průzkumů nejdůvěryhodnější institucí, důvěru v něj má dlouhodobě méně než třetina lidí. Podle posledního průzkumu agentury STEM z počátku října Senátu věřilo 28 procent dotázaných, zatímco sněmovně 24 procent a vládě pouze 17 procent respondentů.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jno, čtk

Ing. Petr Bendl byl položen dotaz

Pomoc zemědělcům

Dobrý den, jste pro pomoc zemědělcům kvůli nepřízni počasí? Já to narovinu nechápu. Proč se pořád zemědělci tak podporují? Netvrdím, že to mají lehké, ale kdo to má dnes snadné? A podporují se snad jiná odvětví, protože se jim nedaří? Neměli by se zemědělci na takovou situaci připravit a třeba nějak...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úlet Jakuba Voráčka, hvězdy ČT po boku Záruby. Hrubé

10:07 Úlet Jakuba Voráčka, hvězdy ČT po boku Záruby. Hrubé

Zblblí Češi na všechno skočí Andreji Babišovi. Tak se v minulosti vyjádřil někdejší elitní hokejista…