Ukrajina ma tahák pro turisty. Okouzlující rezidenci uprchlého exprezidenta

02.11.2014 16:37

Rezidence svrženého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče za zdí u obce Mežyhirja stále čeká, jak o jejím osudu rozhodne nový režim. Zatímco Janukovyč od konce února žije v ruském exilu, rezidence vzdálená asi 30 kilometrů od Kyjeva se mezitím se stala cílem exkurzí i ze stovek kilometrů vzdálených končin země.

Ukrajina ma tahák pro turisty. Okouzlující rezidenci uprchlého exprezidenta
Foto: Radim Panenka
Popisek: Prezidenti Viktor Janukovyč a Miloš Zeman

"Rezidence by měla být elegantní, i když asi ne až tak přepychová. Ale zde přeci prezident přijímá zahraniční hosty, velvyslance, vše se musí odehrávat na vysoké úrovni. Problém není v rezidenci, ale v tom, že se hodně ukradlo, vyvezlo do ciziny, v naprosté korupci," míní sedmadvacetiletý Jevgenij.

Rytířský sál i s replikami středověkých brnění a s domácím kinem se nachází na přízemním podlaží z kamene, odkud vede výtah až k dřevěnému krovu. Všude křišťálové lustry, vyřezávané stropy a schodiště, impozantní krby i lehce lascivní sošky. Realitní agenty by ale asi zklamalo, že celá stavba skrývá jen dvě ložnice: pánskou a dámskou, prakticky identické, včetně pisoárů v obou přilehlých koupelnách za rozlehlými šatnami.

Celková plocha činí 2600 metrů čtverečních

"Tady jsou naše silnice, naše fasády, naše peníze, naše všechno. Tady se žilo dobře, protože nám se žije špatně," rozčiluje se Viktor, jeden z návštěvníků, který se přijel podívat na blahobyt svrženého vládce až z černomořského přístavního města Mykolajiv.

"Celková plocha činí 2600 metrů čtverečních," vykládá průvodkyně Julija. "Bylo to Janukovyčovo, ale oficiálně bylo vše vedeno na různé firmy. Je to obytný dům, ale podle dokladů kancelářská budova," říká.

Ať tak či onak, nechybí ani soukromá kaple. Nebo kancelářská?

"Z vašich peněz platíme výplaty zaměstnancům," vykládá Petro, který má rezidenci "na povel" od dob, kdy sem přijel jako demonstrant z Majdanu, ústředního kyjevského náměstí, kde demonstroval až do Janukovyčova pádu. To tu prý ještě byly zapomenuté šperky...

Kdepak manželka! Milenka!

Vstupné ve výši 200 hřiven (asi 320 Kč) postačuje i na zaplacení účtů za elektřinu, plyn ale už odpojili.

"Myslel jsem si, že tu budu týden či dva, ale už je to osm měsíců," dodává Petro, obávající se, aby se neukradlo i něco dalšího, třeba i celá rezidence. Zájemci by se prý už objevili. "Údajně pozemek převedli do vlastnictví státu, ale soupis interiéru ještě neprovedli," podotýká.

"Jakýkoliv odhad ceny bude nepřesný, tu musí stanovit experti, a ne šermovat miliony a miliardami," odpovídá Julija na otázku, kolik asi všechna ta nádhera stála. "Ale jen za golfové hřiště se tu zaplatilo 100 milionů eur (asi 2,8 miliardy Kč), čili nejspíše to mohlo celé stát několik stovek milionů," dodává.

Dámské ložnici dominuje veliký portrét paní domu. Paní Janukovyčová? "Kdepak manželka! Milenka!" říká se zasvěceným úsměškem jedna z návštěvnic. Podle průvodkyně byla prý dotyčná dáma oficiálně zaměstnána jako číšnice, alespoň podle výplatních pásek.

Ve zdejší kuchyni se ale ani nevařilo, jen se tu ohřívala přivezená jídla.

Z rezidence je zato nádherný výhled na přehradní nádrž, okolo je upravený park s jezerem a fontánami. Snímek na památku si tu pořizují svatebčané.

"Už jen kvůli tomu stálo za to sem jet takovou dálku," říká jeden z návštěvníků, když se uvelebil v křesle hlavy státu v někdejší Janukovyčově pracovně. "Revoluci je třeba dotáhnout až do konce," nabádá na závěr průvodkyně Julija.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Že prý máme poslouchat EU!“ Babiš shrnul brutální týden. A šokoval na téma Milionu chvilek

19:02 „Že prý máme poslouchat EU!“ Babiš shrnul brutální týden. A šokoval na téma Milionu chvilek

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš sepsal další „Čau lidi“. Zdůraznil, že v Česku existují lidé, kteří Babiš…