Ukrajinci si přejí demokracii. V místech, odkud odešli separatisté, je nikdo nechce zpět, píše západní pozorovatel

04.11.2014 12:13

Olin Wethington z Mezinárodního republikánského institutu (IRI) píše o svých zkušenostech pozorovatele v ukrajinských parlamentních volbách. Ukrajinci si prý přejí demokracii a americký Kongres by měl schválit poskytnutí prostředků k obraně jejich země.

Ukrajinci si přejí demokracii. V místech, odkud odešli separatisté, je nikdo nechce zpět, píše západní pozorovatel
Foto: Hans Štembera
Popisek: V rámci Pražského Majdanu účastníci zapalovali svíčky za padlé v konfliktu na Ukrajině
reklama

Ukrajinští voliči 26. října drtivou většinou rozhodli, že chtějí pokračovat v procesu, který byl nastartován majdanským hnutím. Výsledek parlamentních voleb na Ukrajině jasně prokázal, že země si přeje nastartovat ekonomické reformy a hlubší integraci s Evropskou unií. Stejně tak je zřejmé, že Ukrajinci volají po vypořádání se s korupčním prostředím a obranou země proti atakům ze strany Ruska a proruských separatistů. Zvolání Ať žije Ukrajina se neslo ve volební den po celé zemi," píše Wethington.

„Při ukrajinských parlamentních volbách jsem vykonával funkci pozorovatele za Mezinárodní republikánský institut (IRI) ve městě Slavjansk, které se nachází v oblasti Doněcku. Město má 100 000 převážně rusky mluvících obyvatel a v červenci z něj ukrajinská armáda vytlačila proruské separatisty. Moskva často toto město vydává za důkaz, že Ukrajinci chtějí, aby přišel Putin a obnovil zde slávu a velikost Ruska," tvrdí v nadsázce Wethington.

„To, co jsem však viděl ve Slavjansku já osobně, se velmi liší od pohledu, který nabízí ruská propaganda či každodenní zprávy v televizi. Situace ve Slavjansku ostře kontrastovala s nelegálními volbami organizovanými separatisty tuto neděli. Mluvil jsem s místními voliči, z nichž většina vyjadřovala nesouhlas s konáním ruských separatistů i vojenskou intervencí Moskvy," píše o svých zkušenostech Wethington.

Celý text v angličtině najdete ZDE.

„Toto zjištění však pro mě nebylo nijak překvapivé. Průzkumy prováděné IRI na východě Ukrajiny několik týdnů před volbami ukazovaly dlohodobě většinovou podporu pro udržení územní celistvosti země a odmítnutí intervence i činnosti separatistů. Tento trend navíc v průběhu sledovaného období neustále narůstal ve prospěch kyjevské vlády. Volební účast v oblasti města Slavjansk byla v porovnání s květnovými volbami bezpochyby vyšší. Zatímco v okresech Doněck a Luhansk si vedl Opoziční blok složený z příznivců exprezidenta Janukovyče poměrně dobře, neznamená to vyslovení podpory separatistům," upozorňuje Wethington.

„Voliči Opozičního bloku se podle Wethingtona spíš chtěli vydat po starých známých cestách z minulosti než hlasovat pro odtržení od Ukrajiny. Podpora Opozičního bloku však byla ve skutečnosti poměrně slabá, protože dosáhla jen polovičního zisku Janukovyčovy Strany regionů ve volbách v roce 2012. Vedle toho, proukrajinské strany Opoziční blok všechny předčily," připomíná Wethington.

„Jeden z klíčových momentů voleb ve Slavjansku byl podle mínění Wethingtona vysoký počet nových tváří, které se ucházely o úřad. Nešlo si ani nepovšimnout, kolik mladých lidí se zúčastnilo volebnho procesu na straně pozorovatelů či přímo v komisi. Jedna mladá žena mi v rozhovoru říkala, že se rozhodla stát se volební pozorovatelkou pro Opoziční blok poté, co četla o ženě, která byla po dlouhém mučení propuštěna proruskými separatisty a nyní se objevila na volebni kandidátce jedné z proukrajinských stran," tlumočí Wethington názor obyvatelky Slavjansku.

„Ve Slavjansku skutečně podpora pro ruskou intervenci není prakticky vůbec přitomna. V tomto městě, a já věřím, že i mnohých dalších městech sužovaných válkou řekli voliči Putinovi a jeho nohsledům jasné ne," má jasno Wethington.

Přesto je podle názoru Wethingtona neuvěřitelné, že někteří političtí představitelé odmítají Ukrajině pomoci. „Když přijel ukrajinský prezident na návštěvu Spojených států na začátku října, žádal Kongres o poskytnutí pomoci, díky které by mohla Ukrajina bránit svoji suverenitu. Dobrou zprávou je, že v Kongresu nyní panuje názor, že by Ukrajině měla být vojenská pomoc poskytnuta. Protože Spojené státy musí jednat. V opačném případě bychom riskovali, že konflikt na Ukrajině `zamrzne` a může se kdykoli v budoucnu opět rozhořet," poukazuje Wethington.

„Postupem času totiž bude čím dál tím těžší proruské separatisty zastavit a vytlačit za hranice země. Je zřejmé, že dalším terčem jejich agrese může být přístavní město Mariupol, které leží na pobřeží Azovského moře. Rusko by přes něj mohlo vést pozemní zásobovací koridor na Krym," varuje Wethington.

„Jako někdo, kdo viděl Ukrajince zcela jasně se vydat po demokratické cestě, doufám, že americký Kongres schválí pomoc Ukrajině a prezident Barack Obama tento zákon bezodkladně schválí. S ohledem na možnost, že republikáni mohou ve volbách ovládnout Senát, by Obama jistě neměl váhat," uzavírá Wethington.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„A dost! Přestaňte tohle posílat!“ Reakce fanoušků z budoucí vlády STANu a Pirátů vyprovokovaly oficiální místa. Stačil jeden obrázek a stovky hnusných zpráv. Tady jsou

4:46 „A dost! Přestaňte tohle posílat!“ Reakce fanoušků z budoucí vlády STANu a Pirátů vyprovokovaly oficiální místa. Stačil jeden obrázek a stovky hnusných zpráv. Tady jsou

Když se politiků zeptáte, koho by si v příští vládě uměli představit na postu ministra zahraničí, šk…