Ukrajinci zahájili blokádu Krymu. Okupanty vykrmovat nebudeme, vzkazují od utěsněných hranic

21.09.2015 20:12

Situace na Ukrajině dostává nový rozměr. Aktivisté z řad politiků, Pravého sektoru a především pak krymských Tatarů se rozhodli uspořádat blokádu Krymu. Brání v průjezdu nákladním autům, především pak těm s potravinami. „Nastal čas přestat krmit okupanty,“ řekl místní politik.

Ukrajinci zahájili blokádu Krymu. Okupanty vykrmovat nebudeme, vzkazují od utěsněných hranic
Foto: wikipedia
Popisek: Krymský poloostrov.
reklama

Za blokádou Krymu stojí předáci krymských Tatarů Refat Čubarov a Mustafa Džemilev a s nimi i vlastník televize ATR Lenur Isljamov. Mezi aktivisty však lze najít nejednoho politika i členy ultranacionalistického Pravého sektoru.

Vůdce krymských Tatarů Refat Čubarov řekl pro agenturu Interfax Ukrajina, „že už v neděli se podařilo uzavřít poslední díru – přechod Kalančak, kde uvízlo sto kamionů“. Prý proběhla divoká diskuse mezi aktivisty a řidiči, nikdo však neprojel. Hned první den údajně zastavili 230 kamionů. Problémy však dělají samotní autodopravci, kterým ucházejí zisky. „Nemyslí na Krym, myslí jen na své příjmy,“ tvrdí Čubarov podle serveru Idnes.cz.

Podle Čubarova vydrží blokáda za současných podmínek několik dní. Mezitím už ale vyzývá širokou veřejnost se žádostí o podporu. Údajně se plánují i další kroky, jako například odříznutí Krymu od elektřiny.

Aktivisté chtějí především zastavit perzekuci krymských Tatarů a obchody ukrajinských oligarchů s novou vládou krymského poloostrova. Chtějí také dosáhnout propuštění několika ukrajinských občanů, kteří jsou ruskými vězni. Pilotku Nadju Savčenkovou, režiséra Oleha Sencova a Oleksandra Kolčenka. Zároveň oba organizátoři chtějí právo návratu na Krym, kam v současnosti podle ruských úřadů nesmějí vstoupit po dobu pěti let.

Celý text zde

Krym, podle slov Sergeje Aksjonova, kterého Moskva dosadila do pozice správce, není soběstačný, jelikož na místním trhu není dostatek zboží a až 80 % se ho musí dovážet z Ruska. Problémy plynou i z nedostatku vody.

Z tohoto důvodu rychle vzrostl ukrajinský dovoz na Krym. Podle současných odhadů však Krym s potravinami vydrží ještě dva až tři týdny. Jeden z místních proukrajinských obchodníků tvrdí, že pokud má být blokáda zcela úspěšná, musí být „dlouhodobá“ a v „době bouří v Kerčském průlivu“, kudy proudí většina zásob z Ruska.

Současná blokáda podle místního obchodníka není dokonalá, jelikož se občas nějaké dodávce podaří projet. Podle Aksjonova však někdo obchází místní řidiče dodávek a za poplatek je přes hranici pouští. Následně celou situaci označil za divadlo a vyjádřil se, že do dvou týdnů bude všechno zboží ruské. „Až 90 procent zboží na našem trhu je původem z Ruska. Do dvou týdnů nebude na pultech žádné zboží z Ukrajiny.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: spa
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

O čem mluvíte?! Naštvaný Babiš: Už se ke covidu nebudu tolik vyjadřovat

7:13 O čem mluvíte?! Naštvaný Babiš: Už se ke covidu nebudu tolik vyjadřovat

Andrej Babiš vyzývá lidi, aby táhli za jeden provaz a respektovali opatření vlády v boji s koronavir…