Ukrajincům záleží na životě, Rusům ne! Zelenskyj dal příběhy

02.06.2022 7:14 | Ze sítí

Čím se liší Ukrajinci od Rusů? Ukrajincům záleží na každém lidském životě. Jejich prezident Volodymyr Zelenskyj znovu promluvil. Konstatoval, že ruský stát pohrdá vlastními lidmi. Ruský stát pohrdá i svými vlastními občany natolik, že vůbec nechápe hodnotu lidského života. Ruští vojáci zabíjejí a umírají sami, jako by to nebyli lidé, ale jen prach. Prach pod nohama majitelů Ruska, dal se slyšet ukrajinský prezident. A přidal pár konkrétních příběhů. Nahlédněte.

Ukrajincům záleží na životě, Rusům ne! Zelenskyj dal příběhy
Foto: Volodymyr Zelenskyj FB
Popisek: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj opět promluvil ke svým spoluobčanům i ke světu. Tentokrát promluvil o dětech, které Rusové ve své válce proti Ukrajině zavraždili.

„Každý rok 1. června slavíme Den dětí. Zvláštní den, kdy dospělí věnují zvláštní pozornost právům dětí, bezpečnosti a rozvoji našich dětí. Od 24. února se ale u nás vše změnilo. A doslova každý den je pro nás dnem ochrany. Ochrana všech našich lidí, dětí, naší budoucnosti. Ochrana svobodné země, kde každé dítě může, až vyroste, žít život, jaký chce. Bez nátlaku a útlaku,“ zdůraznil Zelenskyj.

„Všichni vidí, co Rusko přináší Ukrajině a co chce přinést jiným evropským zemím. Totální pohrdání člověkem i celými národy. Ruský stát pohrdá i svými vlastními občany natolik, že vůbec nechápe hodnotu lidského života. Ruští vojáci zabíjejí a umírají sami, jako by to nebyli lidé, ale jen prach. Prach pod nohama majitelů Ruska,“ pokračoval.

„Principy našeho života jsou úplně jiné. A přestože se život s nástupem války změnil, naše zásady zůstávají stejné. Na každém člověku záleží. To je to hlavní, co nás odlišuje od okupantů,“ završil svou první myšlenku z projevu proneseného 1. června před půlnocí.

Všem prozradil, že za téměř sto dní války ruští okupanti zavraždili nebo zranili takřka na sedm stovek dětí. „A to jsou jen ty, o kterých víme. Z území, které je aktuálně obsazené, zatím nemáme všechny informace. Ale z toho, co je dnes známo – 446 dětí bylo zraněno, 243 dětí zemřelo. 139 zmizelo,“ upozornil prezident.

Přidal několik konkrétních dětských příběhů.

Příběh dvouletého Denyse z vesnice Malynivka. Zelenskyj konstatoval, že jde o jedno z dětí, které kvůli barbarství ruských okupantů nedostaly šanci ukázat, jací z nich mohli být lidé.

„Jako malý Denys z oblasti Žitomyr, z vesnice Malynivka, který s celou rodinou zahynul, když ruské letadlo svrhlo na vesnici bomby. Denysovi nebyly ani dva roky,“ pravil prezident Ukrajiny.

Po chvíli přidal další příběh. Příběh čtrnáctileté Anyji z Buči, která zemřela na útěku z města, když Rusové ostřelovali minibus, ve kterém se snažila dostat  do bezpečí. Spolu s dívkou zemřely také její matka a babička.

A to nebylo všechno. Hned vzpomněl dalšího dětského života.

„Arina, Mykolajivská oblast. 5. března utrpěla šrapnelová zranění v důsledku dělostřeleckého ostřelování, okupanti zasáhli obvyklý obytný blok. Zemřela v nemocnici. Nyní, v červnu, by Arině mohly být 4 roky,“ pokračoval v popisu dětí, které Rusové zavraždili, ukrajinský prezident.

„Svyatoslav z Oděsy, bylo mu 15 let. Zabil ho ruský raketový úder na ubytovnu. Stalo se to 2. května. Jeho tělo bylo vytaženo z trosek domu,“ nedal se zastavit Zelenskyj.

Nakonec přidal ještě dva příběhy.

„Mykyta z města Izyum, Charkovská oblast. Byly mu 3 roky. V noci na 3. března byl zabit ruským náletem na město. Té noci zemřelo celkem devět lidí. Dvě sestry – Varvara a Polina z Mariupolu. Varvarě bylo 14 let a Polině 11. Zemřely po ruském ostřelování činžovního domu.“

To jsou podle Zelenského jen některé z dětských životů, které ruští vojáci svým řáděním ukončili.

Pár slov věnoval milionům uprchlíků, které ruští agresoři donutili opustit své domovy.

„Asi 12 milionů našich občanů bylo nuceno opustit své domovy kvůli válce. Více než 5 milionů odešlo do zahraničí. A drtivou většinu z nich tvoří ženy s dětmi. Uděláme vše pro to, aby se mohli vrátit domů na Ukrajinu,“ přislíbil.

Nezapomněl ani na ty ukrajinské děti, které okupanti odtáhli do Ruska.

„Násilně deportuje dospělé i děti. Jde o jeden z nejohavnějších válečných zločinů Ruska. Celkem bylo dosud deportováno více než 200 000 ukrajinských dětí. Jde o sirotky z dětských domovů. Děti s rodiči. Děti odloučené od svých rodin,“ vypočítával ukrajinský prezident další ruská zvěrstva.

Přislíbil, že udělá vše pro to, aby vojáci, kteří mučili, vraždili a kradli ukrajinské děti, neunikli trestu.

Ukrajinské ozbrojené síly podle Zelenského udělají vše pro to, aby se další ukrajinské děti nestaly majetkem okupantů.

Nakonec prozradil, že vyznamenal dalších 380 obránců Ukrajiny.

„Díky všem, kteří brání náš stát, naše lidi, naše děti, si můžeme být jisti, že Ukrajina má všechno a má budoucnost. Sláva Ukrajině!“ rozloučil se.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

Vaše návštěvy škol

Vážená paní Pekarová, mám dotaz ohledně Vašich besed na středních školách. 1. Proč setkání organizujete v rámci školní výuky? Proč to není v pozdních odpoledních hodinách, např. od 17:00 h, kdy už všem žákům vyučování končí. (Např. Střední odborná škola pro administrativu EU, kde to do rozvrhu žák...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Babiš premiér a Okamura ministr zahraničí. Co byste dělali? V prezidentské debatě, bez Babiše, zavládl děs

20:38 Babiš premiér a Okamura ministr zahraničí. Co byste dělali? V prezidentské debatě, bez Babiše, zavládl děs

Pánové Petr Pavel, Marek Hilšer, Josef Středula, Pavel Fischer a Marek Hilšer se sešli na další prez…