Ukrajinská opozice měla v Česku připravovat provokační akci proti Janukovyčovi

06.09.2013 12:23

Ukrajinská opozice v Česku připravovala provokační akci, jejímž cílem bylo vyrobit důkazy o podílu prezidenta Ukrajiny Viktora Janukovyče na vraždě vlivného politika a podnikatele Jevhena Ščerbaně v roce 1996. V kyjevském listě Segodňa to v pátek uvedl první náměstek ukrajinského generálního prokurátora Renat Kuzmin. Informace o "diskreditační akci" jsou podle Kuzmina neprověřené, dál je zapotřebí je zkoumat.

Ukrajinská opozice měla v Česku připravovat provokační akci proti Janukovyčovi
Foto: worldwide.com
Popisek: Bývalá ukrajinská premiérka Julia Tymošenková
reklama

Miliardář Ščerbaň, poslanec a šéf vlivné ukrajinské finanční skupiny, byl spolu se svou manželkou zastřelen na letišti v Doněcku. Z vraždy bylo o šest let později obviněno osm lidí, z nichž tři byli odsouzeni na doživotí. Vyšetřování bylo uzavřeno počátkem letošního roku se závěrem, že zločin si objednala vůdkyně ukrajinské opozice Julija Tymošenková. Bývalé premiérce by v případě odsouzení hrozilo doživotí.

Tymošenková svaluje vinu na Janukovyče

Tymošenková obvinění rozhodně odmítá, podle jejích obhájců mohl mít ve zločinu prsty Janukovyč, její hlavní politický oponent. "Motiv k vraždě Ščerbaně měl Janukovyč. Čtyři měsíce po Ščerbaňově smrti se stal gubernátorem Doněcké oblasti, což by se za Ščerbaňova života nikdy nestalo," prohlásil letos v lednu advokát Serhij Vlasenko.

Kuzmin v rozhovoru pro list Segodňa řekl, že v Praze se s lidmi Tymošenkové sešel bývalý major ukrajinské prezidentské ochranky Mykola Melnyčenko. Obdržel od nich návrh, aby část důkazů, jež má prý k dispozici, zfalšoval tak, aby podezřelým ve Ščerbaňově kauze se stal Janukovyč. "Všechno je to třeba objasnit," řekl Kuzmin, aniž dodal další podrobnosti.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vrbětice: Továrna pro výrobu raket USA, šlo o ni. BIS tutlá pravdu. Načasování. Nová fakta

11:54 Vrbětice: Továrna pro výrobu raket USA, šlo o ni. BIS tutlá pravdu. Načasování. Nová fakta

Ve Vrběticích spáchali útok agenti GRU. Nešlo však o sklad společnosti IMEX Group, ale o továrnu na …