Ukrajinské velení: Ne, na fotografiích nejsou žoldáci z USA. Je to jinak

02.02.2015 11:25

Na tiskové konferenci generálního štábu ukrajinské armády byly 29. ledna 2015 popřeny informace o tom, že na ukrajinské straně bojují američtí žoldáci, což měly dokazovat jejich uniformy s insigniemi. Fotografie se objevily na internetu. Podle vyjádření Generálního štábu OS Ukrajiny na teritoriu země nebojují žádní američtí žoldnéři. Odlišné uniformy se objevují proto, že dobrovolníci si oblečení a výbavu sami nakupují v Army shopech a ponechali si na nich originální odznaky, řekl mluvčí generálního štábu. V budoucnu se bude dbát o to, aby došlo k odstranění cizích odznaků z uniforem.

Ukrajinské velení: Ne, na fotografiích nejsou žoldáci z USA. Je to jinak
Foto: wikipedia
Popisek: Ukrajinská vlajka
reklama

Anketa

Kterého politika ČSSD máte nejraději?

3%
0%
38%
0%
5%
0%
23%
hlasovalo: 21852 lidí

Odlišné uniformy se prý objevují proto, že dobrovolníci si oblečení a výbavu sami nakupují v Army shopech a ponechali si na nich originální odznaky, řekl mluvčí Generálního štábu OS Ukrajiny. V budoucnu se bude dbát o to, aby došlo k odstranění cizích odznaků z uniforem.

Zmíněnou pasáž najdete zde  (mezi 27. a 29. minutou)

Tisková konference také popřela jakékoliv problémy s poslední vlnou mobilizace, které se objevily v ukrajinských médiích. Podle generálního štábu jde mobilizace „podle plánu“. Podle slov Alexandra Pravdivěce, náčelníka mobilizačního oddělení, dokonce byla obnovena práce vojenských komisariátů na území Doněcké a Luhanské oblasti: „Chtěl bych říci, že řada akcí tomu brání na místní úrovni, jako jsou blokování vojenských odvodů, demarše. Ale vojenské komisariáty plní svoje úkoly. Zvládnou plánovaná čísla. V těchto oblastech je dokonce 35 % dobrovolníků.“

Ukrajinský liberální deník Zerkalo neděli ale o den později uveřejnil analýzu ukrajinského vojenského experta Jurije Butuzova, která podrobuje organizování mobilizace na Ukrajině poměrně velké kritice a ptá se, kdo a proč bojkotuje mobilizaci? Butuzov obvinil prezidenta Porošenka z toho, že nevěnoval dostatečnou pozornost funkčnosti státního aparátu, což znemožňuje realizovat funkci státu při odvodech. Prezidentská „vertikála“ je podle něj v degradaci a v řadě míst Ukrajiny panuje v  podstatě „bezvládí“ (nebyli už měsíce jmenováni představitelé oblastí a okresů, a to ve skoro 50 % případů v zemi). Dále Butuzov konstatuje, že vojenské komisariáty jsou infikované korupcí a nekompetencí a generální štáb nebyl schopen celkově efektivně zorganizovat mobilizaci.

Buzatov navrhl několik okruhů k řešení tak, aby došlo k modernizaci odvodů, a především ukrajinské armády, zlepšení ekonomické situace a profesionalizaci jejího jádra. Zde také napsal na adresu „zahraničních dobrovolníků“: „Existují problémy se statusem občanů jiných zemí. To je odpovědnost prezidenta a Nejvyšší rady. Prezident udělil občanství jen několika občanům jiných států, kteří bojují za Ukrajinu a stalo se tak jen jednou… Ukrajina vůbec nevyužívá mobilizačních rezerv cizinců a neprokazuje respekt k těm dobrovolníkům, kteří za nás bojovali bez ohledu na formality. Několik desítek dobrovolníků zemřelo bez toho, aby měli status. Vyšší důstojníci-cizinci, plukovníci, podplukovníci se dvěma západními vojenskými akademiemi bojují za Ukrajinu jako řadoví, nikde neregistrovaní vojáci. Je to hanba! Doufám, že rada se nakonec ujme toho problému, když na to prezident nemá čas. Státní duma Ruska už v lednu přijala zákon, který povoluje vojenskou službu cizincům, a vstoupil už v platnost. My reagujeme mnohem pomaleji.“

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vss
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Veřejný útok na Pekarovou-Adamovou. Štětinu musel uzemnit Kalousek. A to nebylo vše

18:00 Veřejný útok na Pekarovou-Adamovou. Štětinu musel uzemnit Kalousek. A to nebylo vše

Spisovatel a bývalý senátor Jaromír Štětina na twitteru osočil předsedkyni TOP 09 Markétu Pekarovou-…