Ukrajinští separatisté sestřelili vrtulník: 14 mrtvých včetně jednoho generála

29. 5. 2014 13:41

Ve východoukrajinských městech Slavjansku a Kramatorsku údajně začala rozsáhlá ofenziva ukrajinské armády s nasazením dělostřelectva a letectva. Místní média informují o ostřelování palebných pozic proruských povstalců z bojových vrtulníků, armáda údajně útočí na Slavjansk z raketových baterií Grad. Povstalci podle ruských médií sestřelili dva armádní vrtulníky. Armádní velení operaci ve Slavjansku popírá, ve městě prý mezi sebou bojují konkurenční povstalecké skupiny.

Ukrajinští separatisté sestřelili vrtulník: 14 mrtvých včetně jednoho generála
Foto: Hans Štembera
Popisek: Protest na podporu Ukrajiny
reklama

Podle zpravodajského serveru Ostrov začala ve Slavjansku a Kramatorsku „rozsáhlá protiteroristická operace". Slavjanskem se podle zpráv na sociálních sítích rozléhají dávky ze samopalů a kulometů. Armáda údajně střílí do obytných čtvrtí, kde se povstalci ukrývají. Zdroje serveru Ostrov tvrdí, že hlavní vzbouřenecké síly Slavjansk opustily.

Obyvatelé města mají okna přelepit lepicí páskou

„Je tu skutečná válka, tak mohutnou palbu jsme od začátku krize ve Slavjansku neslyšeli," napsal jeden z obyvatel města na twitterovém účtu Svobodnyj Slavjansk. Bojuje se údajně zejména v předměstské obci Semenivka a na hlavním železničním nádraží. Obyvatelé jsou vyzýváni, aby nevycházeli na ulici a aby okna přelepili lepicí páskou. V okolí Slavjansku prý hoří několik obytných domů.

Během bojů byl podle agentury Unian sestřelen vrtulník ukrajinské armády. Zprávu potvrdil i zpravodaj americké agentury AP. Televize Espreso oznámila, že posádka vrtulníku Mi-8 zahynula. Podle ruské agentury ITAR-TASS separatisté sestřelili vrtulníky dva.

Ukrajinská armáda boje popírá. Povstalci prý bojují mezi sebou

Velení „protiteroristické operace" na východě Ukrajiny v situační zprávě dnešní armádní operaci ve Slavjansku a Kramatorsku popřelo. Podle armádního mluvčího Vladislava Selezňova boje skutečně propukly, nicméně jsou projevem soupeření mezi konkurenčními skupinami povstalců. Informaci o sestřelení vrtulníků Selezňov nemá.

„Bojují mezi sebou," řekl mluvčí novinářům. „Žádné baterie raket Grad do obytných čtvrtí nestřílejí. Úkolem armády je zničit teroristy s co nejmenšími ztrátami mezi civilním obyvatelstvem. Opakuji - s co nejmenšími ztrátami," řekl Selezňov.

Východoukrajinský zpravodajský server Cenzor oznámil, že povstalečtí vůdci ve Slavjansku se chystají vyvézt z města na 200 dětí. Armáda se údajně obává, že jde o provokaci. Podle poradce ukrajinského ministra vnitra Stanislava Rečynského se ve skutečnosti z města snaží uniknout povstalečtí vůdci. Už jednou se pokusili o útěk do Ruska, ale ruští pohraničníci je vrátili zpátky, řekl Rečynskyj.

Prezident Turčynov sestřelení vrtulníku potvrdil

Úřadující ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov potvrdil, že proruští separatisté dnes sestřelili na východě země ukrajinský vojenský vrtulník. Podle jeho slov všech 14 osob na palubě přišlo o život, včetně jednoho generála.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pořád tu bude někdo udávat a buzerovat. Rudí Piráti a to jejich béčko z TOP 09... Xaver s prezidentem Klausem rozjeli show

17:38 Pořád tu bude někdo udávat a buzerovat. Rudí Piráti a to jejich béčko z TOP 09... Xaver s prezidentem Klausem rozjeli show

Prezidentu Václavu Klausovi se nechce věřit, že máme tak hloupou politickou elitu, že by byla ochotn…