Uprchlíci mají drahé mobily a jsou svalnatí. To budete koukat, kdo to prý řekl

04.08.2015 12:46

Katolická církev chce přijímat jen křesťanské imigranty proto, aby chránila zdejší obyvatele před příchodem teroristů. Tak vysvětloval kardinál Dominik Duka na setkání s občany to, proč čeští katolíci nechtějí přijímat muslimské uprchlíky. O setkání s Dukou se na serveru Denikreferendum.cz rozepsal student filozofické fakulty Univerzity Karlovy Lukáš Senft.

Uprchlíci mají drahé mobily a jsou svalnatí. To budete koukat, kdo to prý řekl
Foto: Daniela Černá
Popisek: Kardinál Dominik Duka na besedě v Olomouci

Ten popisoval setkání Duky s lidmi v kostelíku ve Stříbrné Skalici, kam arcibiskup před několika dny přijel kvůli posvěcení nového zvonu. Po proceduře svěcení se sešel s místními lidmi v kostelíku.

Senft poukázal na to, že konference biskupů římskokatolické církve nedávno vydala prohlášení, že pomohou státu s přijímáním uprchlíků. Ovšem jen těch křesťanských. „Zvláštní postoj od organizace, která vnímá jako svatou knihu právě Bibli. V ní se totiž píše i toto: „Bude-li přebývat s tebou ve vaší zemi někdo jako host, bude vám jako jeden z vás domorodců. Budeš ho milovat jako sebe samého, protože i vy jste byli hosty v zemi egyptské,“ napsal Senft.

Duka za bolševiků pracoval v Jáchymově. Ale ne jako vězeň

Pak posměšně popisoval, jak v kostelíku nacpaném lidmi k prasknutí Duka s rukou v kapse s nadšením vyprávěl o svém těžkém životě za bolševiků. „Dokonce se dostal i do Jáchymova, toho hrozného dolu. Tedy, on sám nebyl vězeň, pracoval tam jako administrátor. Ale i tak to prý bylo strašlivé,“ ironizoval Dukovo vyprávění Senft.

Sám se pak Duky zeptal na to, proč církev chce přijímat pouze křesťanské migranty. „Ale já, jako katolík, mám obavu i o ty ostatní. Také Bible mluví o pomoci všem, kteří jsou v nouzi. Ani milosrdný Samaritán se neptal na vyznání člověka, kterému zachránil život v příkopu u cesty. Takže moje otázka zní: neměli bychom přijímat i trpící muslimy?“ zeptal se Duky.

Tamní biskupové doporučí bezproblémové jedince

Ten podle Senfta odpověděl, že celá věc je záležitostí státu. Ale katolická církev a Ekumenická rada nabídly, že s některými imigranty pomůžou. Mohou se totiž poptat tamnějších biskupů, a ti doporučí vhodné a bezproblémové jedince.

„Děláme to totiž s ohledem na vás,“ rozpřáhl prý arcibiskup doširoka ruce a dodal: „Abychom sem nepřivezli nějaké teroristy.“ Dodal, že obecně musí takový výběr zajistit především armáda a zpravodajské služby, které varují, že do Itálie dorazili muži z Afriky. Podle arcibiskupa jsou tito afričtí muži statní, silní. A mají tablety a mobily. Právě takové prý posílá do Evropy kupříkladu Boko Haram a další teroristické organizace.

Duka poukázal na to, že dříve bylo evropské soužití křesťanství a islámu o poznání pokojnější. „Pak ale přišli mladí muslimové, obsadili mešity a vzrostlo násilí,“ posteskl si.

Senft k tomu poznamenal, že Dominik Duka by byl ideálním kardinálem během vojenské diktatury. „Vliv církve rád spojuje s pravomocemi státu a silou armády. Křesťanská zvěst se ale vždy stavěla proti těm, kteří jsou na předních pozicích mocenské hierarchie,“ podotkl.

Celý text je ZDE


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jebáj*m, kluci!“ Schillerová se vypravila do bašty socdem, na vlastní poslance kašlala. Babišovo hnutí sklízí výsměch

20:45 „Jebáj*m, kluci!“ Schillerová se vypravila do bašty socdem, na vlastní poslance kašlala. Babišovo hnutí sklízí výsměch

Je paradoxní, že se o tom redakce dozvěděla od zástupce ODS v Pardubicích. Řeč je o mediálně nezajím…