Uprchlíci v Calais dost přitvrdili. Mají sešité rty, drží hladovku a zde jsou jejich požadavky

04.03.2016 12:04

Napětí v uprchlickém táboře „Džungle“ v okolí francouzského přístavu Calais se stupňuje. Nejprve si zdejší uprchlíci k sobě sešili rty a nyní se rozhodli držet hladovku. Požadují v prvé řadě, aby byli vpuštění do Velké Británie.

Uprchlíci v Calais dost přitvrdili. Mají sešité rty, drží hladovku a zde jsou jejich požadavky
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Uprchlíci na cestě k tunelu pod kanálem La Manche

Obyvatelé uprchlického tábora, kde žije podle odhadů tři až pět tisíc osob, jsou dlouhodobě nespokojeni s životními podmínkami panujícími v táboře. S nelibostí také reagovali na rozhodnutí francouzských úřadů „Džungli“ vyklidit a zbourat. Někteří z nich neuposlechli však výzvy úřadů a setrvali na svých místech i poté, co do tábora v minulých dnech vjely buldozery, které začaly dělat svoji práci.

Fotogalerie: - V Calais, za Calais

Mezi uprchlíky v calaiské "džungli" jsou i invalid...
Cesta uprchlíků do Anglie
Radnice v Calais
Obydlí uprchlíků v "džungli"
Hlavně mír
Uprchlíci na cestě k tunelu pod kanálem La Manche

Fotogalerie: - V calaiské "džungli"

V calaiské džungli
V calaiské džungli
V calaiské džungli
V calaiské džungli
V calaiské džungli
V calaiské džungli

Stovky uprchlíků po celý týden protestují a odmítají uposlechnout výzev policie. „Kde je demokracie a naše lidská práva?“ tázali se prostřednictvím vyvěšených transparentů účastníci protestních shromáždění. Jiní si stěžovali na to, že s nimi Francie zachází jako se zvířaty. Demonstranti dále vyzvali Evropský soud pro lidská práva, aby za nimi vyslal své zástupce, jinak bude čelit následkům jejich protestů.

Uprchlíci také požadovali, aby proti nim nebyl nadále používán slzný plyn. Stěžovali si také na další údajné útoky, které jsou proti nim směřovány. V neposlední řadě požadovali otevření hranice a volný vstup do Velké Británie. „Zahájili jsme hladovku. Opustili jsme naše země a odešli do Evropy, abychom zde získali zpět naše lidská práva. To se však bohužel nestalo. Jsme znepokojeni tím, že nám nikdo nenaslouchá. Hladovku držíme za všechny uprchlíky v Evropě,“ oznámili uprchlíci.

Úřady v Calais nicméně hodlají v demolici tábora pokračovat a označují své rozhodnutí za řešení, jenž pomůže nejvíce právě uprchlíkům, kteří proti němu protestují. Prefekt města Calais Fabienne Buccio si také dle informací deníku The Guardian v týdnu stěžovala na britské aktivisty, kteří údajně v táboře rozněcují nepokoje a vybízejí uprchlíky k protestům. „Jejich dezinformační a extremistická rétorika zkresluje realitu plánovaných řešení našich úřadů,“ stěžovala si Buccio.

Podle úřadů doposud opustilo tábor před jeho demolicí asi 2800 uprchlíků a 80% z nich již požádalo o azyl ve Francii. Místní dobrovolníci však poukazují na to, že v prvních dvou dnech od započetí demolice tábora nastoupilo do autobusů, které je začaly odvážet do nově zbudovaných uprchlických center v přístavu Dieppe, pouze něco málo přes sedmdesát lidí. V médiích se již objevily zprávy, že přibližně sto zdejších obyvatel se již pokoušelo dostat také odtud ilegálně do Velké Británie.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Soros a Bakala? Vím, jak to dopadne, napsal Plesl

22:51 Soros a Bakala? Vím, jak to dopadne, napsal Plesl

Novinář Jaroslav Plesl ve svém facebookovém příspěvku komentuje vliv finančníka Georga Sorose v před…