Úřady mohou vyplácet odměny pouze z peněz na mzdy, apeluje ministerstvo

20.01.2012 17:38

Odměny, které dostávají zaměstnanci ministerstev a o jejichž výši se v současnosti vedou kritické diskuse, nemohou být podle ministerstva financí vypláceny odjinud, než z prostředků na platy zaměstnanců. Například úřad vlády tak loni vyplatil 28 milionů korun a průměrná výše odměn byla na jednoho zaměstnance úřadu 85.000 korun.

Úřady mohou vyplácet odměny pouze z peněz na mzdy, apeluje ministerstvo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze - ilustrační foto
reklama

"Posouzení míry mimořádnosti či významu pracovního úkolu náleží plně do pravomoci zaměstnavatele," podotkla dnes mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Viktorie Plívová. Na jejím ministerstvu, které je v posledních dnech kvůli odměnám také kritizováno, se objem prostředků na poskytování odměn vyvíjí výhradně od celkových peněz vyplácených na platy.

Kolik policistů by se zaplatilo z odměn úředníků?

Odměny, které se na ministerstvech a úřadu vlády vyplácí, označil dnes za "nehorázné" předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc. Problém je především v řádu, kterého odměny dosahují. "Při platu 30.000 korun bych očekával, že odměna za velmi dobrou práci může činit pět, deset, možná i 30.000. Rozhodně ne 200.000 korun. Všichni zaměstnanci teď závistivě vzhlíží k úřadu vlády," poznamenal sociální demokrat. Tejc také spočetl, že 28 milionů, které na odměnách vyplatil úřad vlády, by stačilo na průměrnou měsíční mzdu pro 950 policistů nebo hasičů. Připomněl také, že zajištění pořádku a platy policistů, kteří loni několik měsíců působili ve Šluknovském výběžku, stálo policii 26,5 milionu.

Mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob připomněl, že jeho úřad dbá na celkovou výši úspor ve mzdových výdajích, které byly loni o desetinu nižší než v roce 2010 a v této výši jsou zmrazeny pro další tři roky. "Prostředky na výplatu odměn nejsou ministerstvem financí stanovovány a jsou součástí vládou schválených prostředků na platy ve státním rozpočtu," dodal Jakob.

Vládní mluvčí Osúch připomněl, že úřadu vlády loni poklesly náklady na odměny a platy proti roku 2010 o 21 milionů korun a na provozních nákladech ušetřil dalších 18 milionů. Letos by podle něj mělo být uspořeno dalších 21 milionů. V roce 2009 bylo přitom na odměnách vyplaceno necelých 32 milionů korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Havlíček se neudržel: Když byl ministrem financí Kalousek, v čase krize řídil státní kasu tak, že se z toho stát vzpamatovával deset let

12:45 Havlíček se neudržel: Když byl ministrem financí Kalousek, v čase krize řídil státní kasu tak, že se z toho stát vzpamatovával deset let

Moderátorka Terezie Tománková přivítala v nedělní Partii televize Prima ministryni financí Alenu Sch…