Ústavní soudci se postavili za papaláše proti lidem. Jaroslav Bašta varuje: Ten papiňák bouchne a nebude to pěkné

07.02.2021 7:28

Někdejší diplomat v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta se pustil do Ústavního soudu České republiky kvůli tomu, že v týdnu zrušil dvě podstatné části volebního zákona. Zrušil pasáž, která zvýhodňovala velké strany na úkor malých. Bašta kroutí hlavou nad tím, že malé strany se nezamyslely nad tím, proč jim voliči dali tak málo hlasů a raději se obrátily na soud. A ústavní soudci rozhodli ve prospěch papalášů. Tak to vidí Bašta.

Ústavní soudci se postavili za papaláše proti lidem. Jaroslav Bašta varuje: Ten papiňák bouchne a nebude to pěkné
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Bašta

Jaroslav Bašta v komentáři pro Prvnízprávy.cz napsal, že soudci přidali ke krizi epidemické a ekonomické ještě krizi ústavní, Je totiž toho názoru, že stávající politická reprezentace se na podobě nového volebního zákona pravděpodobně neshodne.

„Za současné situace je téměř vyloučeno, aby se obě komory Parlamentu shodly na podobě „spravedlivých“ voleb, když stávajících 14 krajů bylo shledáno nevyhovujícími požadavkům malých, leč protežovaných politických stran stěžovatelů,“ napsal doslova Bašta.

„Nález Ústavního soudu, ‚rychlost‘ s jakou k němu dospěl, a především jeho načasování jen ukazuje hloubku kolapsu českého státu. Jako kdyby nestačilo, že již rok všechny jeho výkonné instituce selhávají ve svých základních funkcích. Současná vláda dokázala téměř nemožné – na jedné straně zavedla jedna z nejtvrdších a nejdražších omezení ekonomiky a běžné lidské existence ve snaze chránit zdraví a životy obyvatel, na druhé straně v počtu nemocných a mrtvých jsme nejhorší v Evropě.“ pokračoval Bašta v narážce na skutečnost, že Ústavní soud ČR rozhodoval o stížnosti tři roky, přičemž v roce posledním vláda Andreje Babiše /(ANO) selhala při řešení koronavirové epidemie.

Ústavní soudci podle Jaroslava Bašty odhlédli od lidu a rozhodli ve prospěch papalášů. Ústavní soudci však ve svém odůvodnění promlouvají přesně opačně a vysvětlují, že při svém rozhodování byli vedeni snahou, aby hlas občanů v Karlovarském či Libereckém kraji měl stejnou  váhu jako hlas v kraji Středočeském či Moravskoslezském.

Baštovi teď Česko připomíná místo těsně před explozí.

„Česká republika teď připomíná papiňák, kterému ucpali pojistný ventil. Až to bouchne, možná bychom na nějaký čas nemuseli své poslance volit, ale losovat. Mnoho sociologů a psychologů si myslí, že takový zákonodárný sbor by byl ve všech ohledech mnohem kvalitnější než ten současný,“ uzavřel Bašta.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš chce ztrestat Pekarovou. Pětadvacet na… a ještě před stovkami očí

17:50 Babiš chce ztrestat Pekarovou. Pětadvacet na… a ještě před stovkami očí

Markéta Pekarová Adamová, bývalá obchodní zástupkyně T-Mobilu, řídí od roku 2019 TOP 09. Kromě toho …