Útočník ze Štrasburku křičel Alláhu Akbar. Radikalizoval se ve vězení

12.12.2018 13:17

Štrasburský prokurátor Rémy Heitz předstoupil před novináře a oznámil, co policie zjistila o útočníkovi, který se v úterý večer pokusil rozpoutat masakr na vánočních trzích ve Štrasburku. Podle dostupných informací po jeho řádění tři lidé zemřeli a dalších třináct osob je zraněno. Vrah bohužel policii nadále uniká.

Útočník ze Štrasburku křičel Alláhu Akbar. Radikalizoval se ve vězení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Střelné zbraně
reklama

Heitz prohlásil, že soucítí s rodinami obětí i se zraněnými občany, kteří si v sobě ponesou trauma po zbytek života. „Obětem poskytneme speciální pomoc,“ ujišťoval prokurátor. Jeho slova přinesla ČT.

Pokud jde o samotný útok, policie k němu má několik poznatků. „Máme nejrůznější svědectví, že při útoku bylo slyšet zvolání ‚Alláh Akbar‘. V Paříži začalo vyšetřování už včera a bylo zahájeno trestní stíhání proti konkrétní osobě ve spojitosti se spáchaným teroristickým útokem. Podezřelý zatím nebyl zadržen,“ pokračoval prokurátor.

Podezřelý člověk procházel se zbraní ulicemi Štrasburku. V průběhu svého putování několikrát střílel a  na kolemjdoucí útočil i nožem. Když se objevily policejní hlídky, střílel po nich. Policisté palbu opětovali a zranili ho na paži.

Nakonec naskočil do taxíku a nechal se řidičem vozit ulicemi města. „Řekl taxikáři, že byl účastníkem střelby a že zabil deset lidí. Poté se snažil svůj čin ospravedlnit. Taxikář také zjistil, že útočník má u sebe ruční granát,“ popisoval dění dál Heitz.

Policie prohledala útočníkův byt a při té příležitosti nalezla několik zbraní, včetně granátu.

Další vyšetřování zaměřené na lokalizaci uprchlíka pokračují. Bylo provedeno několik prohlídek míst, které dotyčná osoba pravděpodobně navštěvovala. Byly zadrženy čtyři osoby, které byly útočníkovi blízké. Policie identitu útočníka zná, jeho trestní rejstřík obsahuje celkem 27 provinění proti právu. Právě během odnětí svobody v roce 2015 se radikalizoval.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Plivanec senátora Smoljaka, úplně mimo. Odborník varuje: Oni fakt věří, že ČT má patřit těm, co v ní pracují

7:57 Plivanec senátora Smoljaka, úplně mimo. Odborník varuje: Oni fakt věří, že ČT má patřit těm, co v ní pracují

TÝDEN V MÉDIÍCH Po volbě tří členů Rady ČT loni v květnu a probíhající volbě dalších čtyř rostou oba…