Útokům na civilisty se vyhýbáme. To Ukrajinci... Putin se hájil před Macronem

18.03.2022 22:20 | Zprávy

Ruský prezident Vladimir Putin dnes v rámci telefonátu s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem obvinil Ukrajinu z toho, že podle něj páchá válečné zločiny. Ruské útoky na civilisty, ke kterým dochází na mnoha místech Ukrajiny, pak komentoval slovy, že ruské jednotky „dělají vše, co je v jejich silách“, aby se vyhnuly civilistům. Útoky na civilní cíle odmítá také ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov a tvrdí, že ruský útok na Ukrajinu vznikl za účelem „chránit civilisty“.

Útokům na civilisty se vyhýbáme. To Ukrajinci... Putin se hájil před Macronem
Foto: Repro YouTube The Globe and Mail
Popisek: Civilisté utikající před ruskou palbou na obytné čtvrti města Irpiň

Putin páchání válečných zločinů ruskou armádou odmítl s tvrzením, že to jsou podle něj ruské agresi bránící se Ukrajinci, kdo má na svědomí „mnoho válečných zločinů“. Tvrdil přitom, že „početné válečné zločiny každodenně páchají ukrajinské bezpečnostní síly a tamní nacionalisté“.

Francouzský prezident Emmanuel Macron naopak Rusku oznámil, že je „krajně znepokojen“ situací v Ruskem ostřelovaném Mariupolu, v němž Rusko již několikrát zaútočilo na civilisty a ostřelovalo například kryt pod tamním divadlem, kde se před bombardováním schovávalo téměř jeden a půl tisíce lidí včetně dětí.

Macron během hodinu trvajícího telefonátu podle agentury Reuters požadoval ukončení obléhání Mariupolu a zajištění humanitární pomoci.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Bc. Filip Turek byl položen dotaz

Motoristé - Přísaha

Dobrý den pane Turku. Bude pokračovat i v dalších volbách spolupráce těchto dvou subjektů?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To by bylo, aby nebyl rekord. Šikovně strčený teploměr. Jenže si všimli

15:30 To by bylo, aby nebyl rekord. Šikovně strčený teploměr. Jenže si všimli

Padl nový teplotní rekord. Tuto frázi mohou televizní diváci slyšet v mnoha obměnách. I ve Velké Bri…