Už i na Slovensku: „Gretina mládež“ jde nutit politiky k akci

29.01.2020 14:04

Švédská aktivistka Greta Thunbergová má své obdivovatele i na Slovensku. V Bratislavě nebo v Košicích mladí středoškoláci také tepou místní politiky, aby začali jednat a představili konkrétní kroky k řešení klimatické krize.

Už i na Slovensku: „Gretina mládež“ jde nutit politiky k akci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Čeští studenti se přidali k celosvětovému protestnímu týdnu za ochranu klimatu, ve kterém chtějí představit seznam konkrétní požadavků, jež hodlají prosazovat
reklama

Podle slovenských studentů z místní odnože hnutí Fridays for Future Slováci ještě plně nechápou hrozby způsobené změnami klimatu.

Každý pátek se malé skupiny slovenských studentů scházejí v centru měst, aby pokračovali v tom, co započala švédská středoškolačka Greta Thunbergová.

„Greta nás velmi inspirovala, stejně jako hnutí Fridays for Future po celém světě,“ vzkazuje mladá aktivistka Emma Zajačková. „Stávky mají ukázat lidem na vysokých místech, že musí jednat co nejdříve a prosazovat změny v rámci současného politického systému,“ dodala s tím, že by se politici měli více zajímat o životní prostředí.

Když patnáctiletá Greta Thunbergová poprvé zasedla na schodech budovy švédského parlamentu v srpnu 2018, možná ani nedoufala v takovou globální pozornost, kterou přitáhla, píše se na webu The Slovak Spectator. Již v listopadu 2018 se první podobné stávky mladých konaly v 270 městech po celém světě.

„Miliony mladých lidí se rozhodly připojit k hnutí po celém světě. Je přirozené, že myšlenky rezonovaly také na Slovensku,“ prohlásila Radka Slebodníková, jedna z týmu organizátorů protestů v Košicích. „Jsme rádi, že protesty probíhají nejen v Bratislavě, ale i v jiných městech,“ dodala a vyzvala politiky, aby začali jednat.

Samotná Greta se mezitím stala osobností roku britského renomovaného časopisu Time a do hnutí Fridays for Future se zapojilo přes 4 miliony lidí po celém světě.

Greta má ale také mnoho odpůrců, kteří upozorňují na to, že její aktivity řídí její otec Svante Thunberg, který za ni třeba píše i příspěvky na Facebooku.

Navíc je Greta ve svých projevech čím dál agresivnější a třeba americký prezident Donald Trump jí vzkazuje, aby se uklidnila.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jma
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vypovědět Lisabonskou smlouvu, zaznělo po odsouzení ČR unijním soudem kvůli migrantům. Jsme prý vazalskou kolonií, i když to kolaboranti popírají

20:25 Vypovědět Lisabonskou smlouvu, zaznělo po odsouzení ČR unijním soudem kvůli migrantům. Jsme prý vazalskou kolonií, i když to kolaboranti popírají

ANKETA Česká republika porušila právo EU, když odmítla přijmout migranty na základě přerozdělovacích…