Už nikdy smrt nevinného dítěte. Systém musí chránit ty nejzranitelnější

09.05.2026 8:53 | Monitoring

Tříletá holčička, jmenovala se Viktorie. Měla se smát, hrát si a vyrůstat v bezpečí. Namísto toho byla zavražděna rukou vlastního otce. Systém, který má děti chránit, selhal. Tragická událost probudila občanskou společnost. Vznikla petice „Už nikdy smrt nevinného dítěte“, kterou během několika málo dní podepsalo více než 2 000 lidí. Vyzývají poslance a senátory k okamžité změně legislativy, aby se podobným případům v budoucnu předešlo.

Už nikdy smrt nevinného dítěte. Systém musí chránit ty nejzranitelnější
Foto: pixabay.com
Popisek: Justice - ilustrační foto

Petici založily tři ženy, které mají osobní zkušenost s fungováním opatrovnického systému a dlouhodobě se setkávaly s příběhy dětí, o jejichž osudech rozhodovaly soudy. Hana Martinková Bojková, Gabriela Pošmourná a Miroslava Jurenková upozorňují, že systém, který má chránit děti, selhává. Tragická vražda tříleté Viktorie se podle nich stala impulsem, po kterém už nechtěly zůstat stranou. 

Tragédie malé Viktorky není pouze selháním jednoho soudu. Je varováním, že současné nastavení opatrovnického práva a jeho aplikace v praxi může mít fatální důsledky. Autoři petice jasně popisují, co se v tomto otřesném případě stalo: „Jednoznačná varování byla ignorována. Soud nevzal v potaz násilnou kriminální minulost a diagnostikovanou paranoidní schizofrenii u otce ani závažné dlouhodobé zneužívání návykových látek u obou rodičů.“ Právě zde se ukazuje jeden z největších problémů současné praxe, která nedostatečně zohledňuje závažné rizikové faktory při rozhodování o péči o dítě.

Selhání, které stálo život
„Orgán sociálně-právní ochrany dětí i znalkyně přes všechna rizika péči biologických rodičů nepochopitelně doporučily. Ani soud bezbranné, lehce zranitelné tříleté dítě neochránil.“ Tato slova z petice nelze ignorovat. Nešlo o selhání jednotlivce, ale o selhání více institucí a celého systému opatrovnické péče. Autorky petice v té souvislosti zmiňují další otřesné případy z nedávné doby. Týranou a stále nezvěstnou Valerii z Prahy, drastické odebrání malého Tomáška od matky, malého zabitého chlapce z ubytovny na Lounsku, utýraného Marečka, otčímem týraného Zdenečka z Postoloprt...

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Migrační pakt

Dá se ještě zrušit? Myslíte, že je to reálné? A co když se to nepovede. Když se jím nebudeme řídit, jaké to pro nás může mít důsledky? Mluví se o výpalném, odpůrci tvrdí, nebudeme ho platit. Co když nezaplatíme? A ještě by mě zajímalo, jak je to s tím samotným rozhodováním? Kdo přesně rozhoduje, kdo...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Teď se může stát cokoliv.“ Po žalobě Pavla na vládu

10:30 „Teď se může stát cokoliv.“ Po žalobě Pavla na vládu

Hrad dnes oznámil, že prezident Petr Pavel podává kvůli údajné nesoučinnosti vlády v otázce summitu …