V Debatním klubu se řešilo konopí. Zazněly konspirace i řešení jeho regulace

01.03.2014 17:55 | Zprávy

V Debatním klubu spolu probírali tématiku regulace konopí i jiných návykových látek vrchní rada plk. Mgr. Jakub Frydrych a přednosta Kliniky adiktologie profesor Michal Miovský. Shodli se na tom, že tvrdá prohibice s sebou nese neuvěřitelně negativní dopady, tak jak je známe například z alkoholové prohibice ve Spojených státech. Důraz oba zúčastnění kladou na individuální odpovědnost jedince provázenou sankcemi při překročení zákona a zneužití návykových látek.

V Debatním klubu se řešilo konopí. Zazněly konspirace i řešení jeho regulace
Foto: Archiv
Popisek: Konopí - ilustrační foto

Debatní klub se tentokrát věnoval tématu protidrogové politiky a konkrétně si vybral konopí. Jde o drogu nebo užitečnou rostlinu? Jak uvedl v úvodu Miroslav Reil: „Konopí se dá upravovat všemi možnými způsoby, a to platí i pro konzumaci. Konopí můžete kouřit nebo z něj udělat mast, která může pomáhat lidem s cukrovkou. Pomocí vaporizace konopného květu získáte prostředek potlačující účinky antidepresiv. Z konopí se tkají látky, které si můžete koupit a nechat si z nich ušít oblečení. Hlavní diskuze se přesto vede o konopí jako o nebezpečné droze,“ řekl na úvod debaty.

Za Národní protidrogovou centrálu přijal pozvání vrchní rada plk. Mgr. Jakub Frydrych a druhým hostem debaty byl přednosta Kliniky adiktologie profesor Michal Miovský, klinický psycholog a psychoterapeut.

Hned z kraje debaty hovořili oba odborníci o situaci, kdy přišlo na světovou scénu konopí. Profesor Michal Miovský udělal malý exkurz do historie, když připomněl, že se začalo objevovat v USA v souvislosti s alkoholovou prohibicí. Konopí jako rostlina bylo pochopitelně známo již předtím, ale ani podle plk. Mgr. Jakuba Frydrycha nebylo dáváno do souvislosti s možností omámit člověka a diskvalifikovat ho z činnosti. Ve třicátých letech prý nebylo vůbec používáno slovo marihuana a až okolo roku 1935 se v našem tisku objevily první články o konopí a dávalo se naopak do souvislostí s případy, které byly až démonizovány a končily smrtí.

„Já nejsem příznivec konspirativních teorií. Často dostávám otázku, jaké jsou skutečné důvody nějaké zákonné regulace určité drogy. Různé skupiny mají prý tendenci hledat v tom vliv tu farmaceutických firem, tu nějakých nadnárodních zednářských lóžích apod. Já nejsem příznivcem těchto teorií. Myslím si, že šlendriánu je více než konspirací,“ uvedl Jakub Frydrych.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Předškolní péče

Tvrdíte, že je předškolní péče dostupnější. To je sice částečně pravda, ALE. Myslíte, že je to vaše zásluha? Není to náhodou proto, že se rodí čím dál méně dětí? A pak dostupnější také není pro všechny. Vzniká sice řada soukromých školek, dětské skupiny apod., ale máte ponětí, kolik stojí? Proč na n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lhala vláda o blackoutu? Kryli svoje selhání, říká Bobošíková

15:00 Lhala vláda o blackoutu? Kryli svoje selhání, říká Bobošíková

Velkou část Česka v pátek ochromil blackout. Premiér Petr Fiala (ODS) oznámil, že vláda situaci řeší…