V Moldavsku zatkli bývalého proruského prezidenta. Otevřeli již uzavřený soud

24.5.2022 6:25 odp.

Bývalý prezident Moldavska Igor Dodon byl v úterý zatčen kvůli podezření z korupce a vlastizrady. Dodon vinu odmítá, jde podle něj jen o snahu současné moldavské vlády zničit opozici.

V Moldavsku zatkli bývalého proruského prezidenta. Otevřeli již uzavřený soud
Foto: archív Vaše Věc
Popisek: Moldavsko

„Igor Dodon byl v úterý ráno zatčen na 72 hodin. Je držen ve vyšetřovací vazbě národního protikorupčního centra,“ uvedla mluvčí generální prokuratury Mariana Chiorpeková podle informací serveru Seznamzprávy.cz.

Zatčení a následná domovní prohlídka je vyústěním znovuotevření případu z roku 2019, kdy byl zveřejněn videozáznam, jak tehdejší prezident přebírá černou tašku s pravděpodobným úplatkem od kontroverzního předsedy Demokratické strany Vladimira Plahotniuka.

Oligarcha a bývalý poslanec Plahotniuc byl v Moldavsku obviněn ze zpronevěry miliardy dolarů z moldavských bank. Jeho strana v roce 2019 neuspěla v parlamentních volbách a Plahotniuc uprchl ze země.

Trestní stíhání Dodona soudy nižší instance již dříve uzavřely, generální prokuratura ale proces znovu zahájila v minulém týdnu. Dodon je podezřelý z trestných činů braní úplatků, nezákonného obohacení a vlastizrady. Dodon již dříve uvedl, že nařčení jsou nepravdivá a videozáznam je částečně podvrh.

Podle lídra současné opoziční strany Vlada Batrincea jde o snahu vlády zničit opozici. Právě Dodon je totiž výrazně spojen se starými mocenskými pořádky, které se začaly měnit v roce 2020. Tehdy Dodona v prezidentských volbách porazila proevropská kandidátka Maia Sanduová, loni pak v parlamentních volbách jasně zvítězila její Strana akce a solidarita (PAS). Letos v březnu vláda po začátku ruské invaze na Ukrajinu podala za Moldavsko přihlášku do Evropské unie.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pekarová v Rakousku: „Nesmíme podléhat závěru, že sankce bolí víc nás než Rusko.“ To prý trpí, jen to maskuje propagandou

20:10 Pekarová v Rakousku: „Nesmíme podléhat závěru, že sankce bolí víc nás než Rusko.“ To prý trpí, jen to maskuje propagandou

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) se v rakouském Grafeneggu zúčastni…