V Polsku prezidenta Zemana obdivují. ČT si pozvala tamního novináře a moderátorka se nestačila divit

14.03.2016 19:09

Redaktor polského veřejnoprávního rozhlasu Tomasz Dawid Jędruchów zavítal do pondělního Interview ČT24. V pořadu prozradil, že se v Polsku začínají ozývat hlasy, že by moc mohla převzít armáda, což je velmi nebezpečné. Zatím to ale nejsou dost silné hlasy. Poláci si prý také velmi cení našeho prezidenta Miloše Zemana. Na rozdíl od Čechů se prý nebojí uprchlíků, ale líbí se jim, že Zeman říká, co si opravdu myslí.

V Polsku prezidenta Zemana obdivují. ČT si pozvala tamního novináře a moderátorka se nestačila divit
Foto: Archiv
Popisek: Polsko

Anketa

Jste pro umožnění adopcí dětí homosexuálům?

14%
86%
hlasovalo: 4453 lidí

V úvodu padlo pár slov o polském prezidentovi Andrzeji Dudovi. „Nový polský prezident je mezi svými příznivci považován za člověka otevřeného a přátelského. Odpůrci mu vyčítají, že je figurkou v rukách Jarosława Kaczyńského. Ale to je asi jediné. Andrzej Duda přinesl především svěží vzduch,“ zahájil novinář.

Poláci zkrátka stáli o změnu. Prezident o sobě sice tvrdí, že je nezávislý na vládě Práva a spravedlnost, ze které vzešel. Na druhé straně se nikdy netajil tím, že sdílí řadu názorů s vládní stranou. Vše dosud řečené platí i o současné polské premiérce Beatě Szydłové. V Polsku prý jen málokdo pochybuje o tom, že tito dva politici s Jaroslawem Kaczyńskím konzultují své kroky. Voliči Práva a spravedlnosti v tom nevidí sebemenší problém, takže straně to neškodí. V očích voličů vládě neškodí ani změny, které uskutečňuje v médiích.

Polsko má však díky nové vládě řadu problémů. „Ústavní soud nefunguje, přitom je to důležitá instituce. To, co rozhoduje v současném složení, nemá žádnou právní moc... V Polsku nám hrozí taková situace, že si budou moci voliči říct, že je všechno protiprávní a nemusíme nic respektovat,“ zaznělo z úst polského redaktora. Pravicová vláda Práva a spravedlnosti počítala s tím, že nastane řev, pokud sáhne na ústavní soud, ale nikdo asi nekalkuloval s tím, že by ten křik trval tak dlouho. To je problém.

Lidé začínají volat po armádě. Mohla by převzít moc?

V zemi existují tři skupiny lidí. Apatičtí občané, kteří tvrdí, že bylo mizerně za minulé vlády, je mizerně teď a bude mizerně i s vládou příští. Angažovaní lidé to vidí jinak. Příznivci nové vlády vítají změny, příznivci Občanské platformy jsou nespokojení, protože politici jim blízcí přicházejí o moc.  

A pak je tu ještě jeden problém. „Už se ozývají lidé, kteří říkají, že vláda jedná v rozporu se zákonem, ústavní soud jedná protiprávně a tak podobně, takže je čas, aby se věcí chopila armáda,“ varoval Tomasz Dawid Jędruchów. Zatím těch lidí není dost na to, aby toto provolání začalo výrazněji rezonovat ve společnosti.

V Polsku je populární váš prezident Miloš Zeman. „Já vím, že tady jsou jeho názory vnímány jako kontroverzní, ale v Polsku je to jeden z mála známých politiků. Polákům se líbí, že se nebojí říkat, co si myslí. To je jiné než u nás,“ popsal novinář.

A jak je to v Polsku s vnímáním uprchlické krize?

Nakonec došlo i na uprchlíky. „To je taková mediální bublina v Polsku, protože u nás ty migranty nikdo neviděl. Je to sice mediální téma číslo jedna, ale Poláci jsou spíš zvědaví,“ popsal redaktor. „Poláci jsou také velmi sebevědomí a vědí, že Polsko není lukrativní zemí pro migranty. Už jsme zažili případy, kdy jsme v Polsku přijali několik syrských rodin, ubytovali je v centrálním Polsku, jejich děti u nás mohly chodit do školy, ale jedné noci se tito migranti sebrali a utekli do Německa. Takže my říkáme, že bychom rádi otevřeli náruč uprchlíkům, ale oni k nám nechtějí,“ konstatoval host.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš přirovnal Ester Ledeckou k Zátopkovi a Čáslavské. Demonstranti z Václaváku puknou vzteky, až si toto přečtou

19:51 Babiš přirovnal Ester Ledeckou k Zátopkovi a Čáslavské. Demonstranti z Václaváku puknou vzteky, až si toto přečtou

I přestože všechna média informují o demonstraci na Václaváku, jejímž terčem byl i šéf hnutí ANO And…