V nemocnicích podávají pacientům prošlé léky, píše deník. Snaží se šetřit

30.03.2013 8:57

Ve snaze ušetřit nabízejí supermarkety zákazníkům prošlé potraviny. Podobných případů není právě málo. Sobotní Lidové noviny ale přinášejí informace o tom, že podobnou cestou jdou i některé nemocnice. Ve snaze ušetřit podávají pacientům prošlé léky. Nemocné občany to přitom může výrazně ohrozit.

V nemocnicích podávají pacientům prošlé léky, píše deník. Snaží se šetřit
Foto: Archiv
Popisek: Ilustrační foto.

Léky s prošlou záruční lhůtou se začínají měnit a často produkují toxické látky, které pacienty ohrožují na zdraví a to i v případě, že jsou dlouhodobě uchovávány v chladu a suchu. Lékový expert Josef Suchopár ze společnosti Infopharm přesto tvrdí, že se k podávání prošlých léků uchylují nemocnice poměrně často.

Byly použity i vrácené léky

„Není to nic neobvyklého. Setkávám se s tím dokonce velice často. Děje se to ze stejných důvodů, z jakých se v obchodních řetězcích nabízí lidem zelené maso potažené plísní. Lidé se buď kontrolám dostatečně nevěnují, nebo šetří,“ tvrdí Suchopár. Šetření Státního ústavu pro kontrolu léčiv ukázalo, že prošlé léky skladovalo spolu s těmi  dosud použitelnými asi 5 procent prověřovaných zařízení. Kontrolou prošlo 24 nemocnic a 258 samostatných ambulantních zařízení.

Podle informací kontrolorů navíc některá zařízení sáhla k využití léků, které se již dříve vrátili od pacientů jako prošlé. Touto cestou šla asi 3 procenta zdravotníků. Zjištěné nedostatky naštěstí neohrozily zdravotní stav pacientů,“ říká mluvčí lékového ústavu Veronika Babicová Petláková. Největší hříšník podle ní dostal za pochybení téměř milionovou pokutu.

Praktický lékař ve vyjádření pro deník uvedl, že by kontroly měly probíhat častěji ä pečlivě by se měly sledovat i léky, u kterých nehrozí ohrožení života po skončení záruční lhůty. „Třeba takové Bendovy kapky na hnisavou rýmu vás sice nezabijí, ale pořádně vám podráždí nosní sliznici,“ vysvětluje Jelínek. Doba spotřeby roztoku je přitom krátká, kontrolovat by se proto měla bedlivě. „Po týdnu až čtrnácti dnech by se už kapky neměly používat,“ říká Jelínek.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kecy! Topolánek se zlobí na Zemana. Padly i ,,kok*tiny”

15:59 Kecy! Topolánek se zlobí na Zemana. Padly i ,,kok*tiny”

Expremiér Mirek Topolánek má za to, že prezident Miloš Zeman vystavuje českou demokracii zátěžové zk…