V řadách IS je prý na 5000 bojovníků z Ruska

17.06.2015 13:18

V řadách Islámského státu (IS) v Sýrii a Iráku válčí až pět tisíc ruských občanů. Uvedl to ruský policejní generál Andrej Novikov, který vede protiteroristické středisko postsovětského Společenství nezávislých států. Až dosud se počet bojovníků z Ruska mezi islamisty, hlavně Čečenců a dalších Kavkazanů, odhadoval mezi 800 až 1500.

V řadách IS je prý na 5000 bojovníků z Ruska
Foto: wikipedia
Popisek: Vlajka Islámského státu

„Podle údajů tajných služeb v řadách IS válčí dvě tisícovky občanů s pasy Ruské federace, ale podle odhadů některých expertů se jejich počet blíží k pěti tisícovkám,“ řekl Novikov, který se s novináři setkal v rámci otevření sídla protiteroristického střediska SNS v Moskvě. V jeho databázích jsou také údaje o dalších 567 bojovnících IS z dalších zemí SNS kromě Ruska, z nichž 61 mezitím padlo v boji.

„Hrozba expanze Islámského státu se těsně přiblížila k jižním hranicím společenství,“ varoval Novikov s tím, že k potyčce s islamisty došlo na jižních hranicích středoasijského Turkmenistánu. Podle generála se situace ve společenství, sdružujícím většinu bývalých sovětských republik, může zkomplikovat vinou „přeskupování sil mezinárodního terorismu k vnějším hranicím SNS“, provázeným „snahou o ozbrojené akce v zemích sousedících se SNS“. Podle Novikova také zesílily snahy IS získat nové rekruty ze SNS.

Protiteroristické středisko hodlá na základě výslechů osob, které válčily v IS a vrátily se do vlasti, vypracovat dokumentární materiál o tom, jak jsou budoucí islamisté verbováni a jak putují na bojiště v Sýrii. Předpokládá, že to by alespoň část mládeže mohlo vést k vystřízlivění.

IS ovládá značnou část Iráku a Sýrie

Nedávno velký rozruch v ruských médií vzbudil příběh moskevské studentky, kterou úřady zadržely na turecko-syrské hranici při pokusu dostat se k islamistům. Podle listu Kommersant se nyní pátrá po další ruské studentce, která je nejspíše už v Turecku.

IS, který podle odhadů disponuje asi 30.000 ozbrojenci, v současnosti ovládá značnou část Iráku a Sýrie. Své „pobočky“ má i v Libyi, Jemenu a dalších zemích Blízkého východu a severní Afriky.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Bitevní stodola.“ Smáli se, ale funguje to. Rusové vyzráli na ukrajinské drony

20:13 „Bitevní stodola.“ Smáli se, ale funguje to. Rusové vyzráli na ukrajinské drony

Válka na Ukrajině přinesla do moderního válčení použití dronů a dalších bezpilotních letounů, které …