V rakouských nemocnicích je zle. Migranti si prý své požadavky vynucují násilím

15.05.2018 8:36

Případ napadeného lékaře migrantem ve vídeňské ordinaci vyvolal bouřlivé reakce ve společnosti i v lékařské obci. Sice anonymně, ale ozvali se i další zaměstnanci nemocnic a lékařských ordinací, kteří mají stejné zkušenosti.

V rakouských nemocnicích je zle. Migranti si prý své požadavky vynucují násilím
Foto: Radim Panenka
Popisek: Migranti v hlavním městě Srbska Bělehradě

V posledních dnech deník Kronen Zeitung informoval ve dvou článcích o narůstajícím násilí v nemocnicích a v lékařských ordinacích, za které nesou zodpovědnost migranti. V prvém případě si na vzrůstající agresi žadatelů o azyl ze Sýrie, Afghánistánu, Iráku apod. stěžoval zaměstnanec jedné z vídeňských nemocnic. Následně vlivný rakouský deník přinesl konkrétní případ napadení lékaře, na kterého zaútočil syrský migrant.

A právě tento incident vyvolal značné ohlasy v lékařské obci a redakci Kronen Zeitung se ozvali i další lidé, kteří pracují ve zdravotnictví a mají obdoné zkušenosti. „Poslední útok na lékaře vyvolal značnou pozornost a ozvali se nám pod příslibem anonymity i další lékaři, kteří byli svědky podobných násilných incidentů ze strany migrantů. Pokud prý nejsou splněny jejich požadavky, často se je vynucují násilím,“ píše deník.

„Ano, potvrzuji, že problémy s násilím migrantů jsou prakticky na denním pořádku,“ cituje Kronen Zeitung nejmenovanou ženu, která si přeje z obav před reakcemi zůstat v anonymitě. Napadění Dr. Mazena Lineckera Al Shakarchiho může představovat extrémní případ, ale bohužel nejde o ojedinělou záležitost. Lékaři i další personál čelí čím dál častěji konfrontaci s migranty. A to zejména v situaci, kdy jim nevydají potvrzení o údajné nemoci.

„Migranti často nechtějí docházet na povinné kurzy němčiny či kurzy související s prací. Mladí migranti požadují potvrzení o nemoci na tři dny a když se jich ptáte, kvůli čemu, tak nám v blahosklonném tónu vysvětlují, že jsou moc nemocní,“ říká nejmenovaná žena, která se sama ozvala redakci Kronen Zeitung. Dalším problémem je disrespekt migrantů v případě, že je má ošetřovat žena lékařka.

„Mnozí z nich potom zatěžují nemocnice s drobnostmi, které by mohly být vyřešeny jinde a jiným způsobem. V důsledku toho pak musí ostatní pacienti dlouho čekat na ošetření,“ vypráví další svědek s tím, že když si chtějí sehnat migranti potvrzení o nemoci, jdou obvykle za lékařem arabského původu. „Často pak dostanou potvrzení bez toho, aby na něj skutečně měli právo,“ říká žena, která pracuje v recepci jednoho zdravotnického zařízení.


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Legální migrace je nezbytná. Půl milionu IT odborníků Evropa potřebuje. Toto hustí v Bruselu úředníci do poslanců

6:31 Legální migrace je nezbytná. Půl milionu IT odborníků Evropa potřebuje. Toto hustí v Bruselu úředníci do poslanců

„Evropa bude potřebovat jen v následujícím desetiletí půl milionu IT odborníků, které nebude mít, po…