VIDEO Rusové? Vidíte tu nějaké Rusy? Kde?! Já jsem tu pro dělníky, nekašlu na vás! Donald Trump zase řval mezi lidmi, jako po zvolení

05.08.2017 11:03

Prezident USA Donald Trump vystoupil v Huntingtonu v západní Virginii, aby ve svém plamenném projevu zaútočil na všechny, kteří mu nadávají kvůli Rusku. A připomněl i „vypouštění bažin“.

VIDEO Rusové? Vidíte tu nějaké Rusy? Kde?! Já jsem tu pro dělníky, nekašlu na vás! Donald Trump zase řval mezi lidmi, jako po zvolení
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Donald Trump
reklama

Trump ve svých slovech uvedl, že lidé, kteří jej napadají kvůli Ruské federaci, tak činí jen proto, že nemají žádné jiné poslání či zprávu. „Je to falešný příběh, který je ponižující pro nás všechny,“ zmínil Trump s tím, že jde především o ponižování země a americké ústavy. „Vidíte tu nějaké Rusy?“ zeptal se také bouřlivě tleskajících přítomných. A zdůraznil, že je tu pro ně.

Svým projevem se tak Trump vrátil k rétorice „drain the swamp“, což v překladu znamená vypouštění bažin. Tato slova zaznívala v předvolební kampani, kdy Trump sliboval, že vysuší politické bahno. Do svého týmu si pak však vzal politické matadory. Při předvolební kampani také hovořil o tom, jak chce omezit lobbování a také to, kolikrát za sebou mohou být politici zvoleni do Kongresu. 

Jeden z nejvíce kritizovaných Trumpových příspěvků na téma CNN

Západní Virginie byla baštou Trumpa, zoufalí horníci, propouštění po uzavírání uhelných dolů, jej volili. Následně se však Trump rozhodl pro osekávání sociální a hospodářské pomoci, s kterou horníci počítali. Kromě horníků ze Západní Virginie na škrty doplatí zřejmě i ti z Kentucky.

Huntington pak v poslední době zaujal velkým množstvím předávkovaných lidí opiáty. Guvernér Chris Christie dokonce požádal prezidenta, aby vyhlásil národní stav nouze. 

Původní text ZDE.

Prezident Trump je už od svého zvolení atakován opozicí především kvůli svým údajným vazbám na Rusko. Rozebírány byly různé momenty z průběhu jeho předvolební kampaně, k nejbizarnějším patřila údajná pražská schůzka jeho advokáta s emisarem Kremlu. Teorie skončila na svědectví právníka, že v životě v Praze nebyl.

VÍCE O  KAUZE ZDE

Prvotní příčinou spekulací byly úniky z kampaně Trumpovy soupeřky za Demokratickou stranu Hillary Clintonové. Stále ještě úřadující demokratická administrativa prezidenta Obamy z nich podezřívala hackery napojené na Rusko. V říjnu takové obvinění veřejně vznesl sám Barack Obama.

Kauza navíc měla velmi zajímavou peripetii díky tomu, že média čerpala ze zprávy tajných služeb. I prezident Trump byl údajně seznámen pouze s jednostránkovým shrnutím materiálu, zatímco web televize CNN jej zveřejnil celý.

Díky tomu si mohli lidé mimo jiné přečíst, že Rusové mohou mít kompro i na prezidenta Trumpa, a to velmi choulostivé.

Mělo být pořízeno v roce 2013 v moskevském hotelu Ritz. Marnivý Trump se měl ubytovat ve stejném apartmá, kde předtím bydleli manželé Obamovi, a díky tomu měly jeho činnost zachytit monitorovací systémy ruské rozvědky, nainstalované kvůli prezidentskému páru. Konkrétně se mělo jednat o divoký Trumpův večírek s objednanými prostitutkami. Vrcholně kompromitujícím materiálem prý měly být snímky Trumpa, jak se od společnic nechává počůrat.

V důsledku této aféry začal prezident Trump ještě více útočit na televizi CNN a označovat ji „fake news“.

 

Je to dobrý chlap...

Následovala „odnož“ ruské kauzy, která se týkala amerických tajných služeb. Odvolaný šéf FBI James Comey zveřejnil informaci, že v únoru, když prezident právě kvůli zatajené schůzce s ruským diplomatem odvolal svého bezpečnostního poradce Michaela Flynna, měl následně na šéfa tajné služby tlačit, aby vyšetřování zametl.

Dovozoval to z Trumpovy věty: „Flynn je dobrý chlap. Věřím, že bude možné to nechat být.“ Tuto větu si Comey vyložil jako intervenci do vyšetřování. Vše následně zopakoval před vyšetřovacím výborem v Kongresu.

Zásadní kauza v otázce vztahu prezidenta Trumpa s Ruskem však vypukla na konci června, když deník New York Times zveřejnil informace, že ještě před volbami mělo dojít ke schůzce zástupců Trumpova týmu s ruskou advokátkou Natálií Veselnickou. V trojici, která se s ní sešla, byl navíc i Trumpův zeť Jared Kuchner a dokonce i jeho syn Donald Trump junior.

Ten následně zveřejnil e-mailovou kommunikaci, která objasnila, jak ke schůzce došlo. První komunikace proběhla mezi Trumpem juniorem a publicistou Robem Goldstonem. Ten v červnu 2016 synovi prezidentského kandidáta sliboval, že je schopen zajistit v Rusku kompromitující materiály na demokratickou prezidentskou kandidátku Hillary Clintonovou. V e-mailu vystupoval jako „zástupce ázerbájdžánsko- ruských obchodníků, blízkých Kremlu“. Z této pozice nabídl schůzku s vysoce postaveným ruským vyšetřovatelem, který by Trumpovu týmu mohl dodat zajímavé informace.

VÍCE JSME O SCHŮZCE A CELÉ KAUZE PSALI ZDE

Konkrétně sliboval „oficiální dokumenty a informace, které mohou kompromitovat Hillary Clintonovou“. „Dohody Hillary s Rusy mohou být pro vašeho otce velmi užitečné,“ sliboval publicista. Následně varoval, že informace jsou v přísně utajeném režimu, a uzavřel, že jejich předání by bylo „součástí ruské podpory panu Trumpovi“.

Trump mladší se schůzkou následně souhlasil, ovšem co bylo jejím výsledkem se už zjistit nepodařilo.

Na kauzu reagoval Bílý dům tím, že upozornil na velmi čilé styky demokratické kandidátky s ambasádou Ukrajiny, která měla kandidátce dodávat naopak kompromitující informace o Rusku.

Ukrajinská ambasáda ve Washingtonu reagovala stanoviskem, že oficiální ukrajinské instituce s Demokratickým národním výborem nijak nespolupracovaly, ale připustila, že „někteří politici, kteří ale nejsou součástí vlády, mohli vstoupit do voleb na některé ze stran“.

O kauze schůzky s ruskou advokátkou začala protitrumpovská média standardně hovořit jako o „Trumpovu Wattergate“ a v médiích se začalo spekulovat o zahájení procesu impeachmentu, neboli sesazení prezidenta.

V posledních dnech kauza nabrala na obrátkách, když zvláštní vyšetřovatel, který má styky Trumpova týmu s Ruskem vyšetřovat, sestavil velkou porotu. Ta má pravomoc vyslýchat svědky a žádat si dokumenty i od vládních úřadů.

Mezitím Trump často projevoval vůči Rusku jako prezident tvrdost při hodnocení ruských postojů či akcí.

V poslední době však kritizoval velmi ostré sankce, které vůči Rusku schválil americký Kongres. Prezident je podepsal, ovšem dal najevo, že se mu jejich podoba velmi nelíbí. Na svém Twitteru vše následně výmluvně komentoval „poděkujte Kongresu“.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

KGB řádila v Srbsku. Za bílého dne si vyhlédla dceru politika… svědci hovoří, co jí udělali

11:10 KGB řádila v Srbsku. Za bílého dne si vyhlédla dceru politika… svědci hovoří, co jí udělali

Stejně jako v českém, tak i v tomto případě se kauza s ruskými agenty odehrála v minulosti, a až dne…