Václav Havel je mrtev, a tak je to správně. Jiří Vyvadil poskytl zásadní vyjádření k osobě Andreje Babiše

04.04.2017 12:25

FENOMÉN BABIŠ- NADĚJE, NEBO HROZBA? Přeje si, aby Andrej Babiš byl premiérem. A skutečnost, že Babiše český národ přijímá, považuje za důkaz, že Václav Havel je mrtev už i jako symbol. Řeč je o advokátovi, někdejším poslanci i senátorovi a proruském aktivistovi Jiřím Vyvadilovi.

Václav Havel je mrtev, a tak je to správně. Jiří Vyvadil poskytl zásadní vyjádření k osobě Andreje Babiše
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Vyvadil
reklama

Andrej Babiš dle dosavadních průzkumů směřuje k jasnému vítězství v parlamentních volbách. Je toto konstatování pravdivé? A co je důležitější, je to tak dobře?

Už nejméně rok Andrej Babiš vede peloton ve volebních preferencích. A zcela nesporně v posledních měsících už i s dramatickým předstihem oproti druhé vládní ČSSD a opozičním pravicovým stranám. Onen poslední výzkum Kantar TNS Aisa, kdy vede před druhou ČSSD o plných 20 %, už znamená debakl pro socialisty a samozřejmě i debakl i pro pravicovou opozici, která nedokázala za tři roky přesvědčit národ, že má pro něj novou a poutavou nabídku. Ukazuje se, že Babiš pochopil zatím nejdokonaleji zákonitost politiky a jeho hnutí až dokonale (s výjimkou segmentu části živnostníků), co to znamená stát se catch all party. Vědomě se brání jakýmkoliv pravicově levicovým kritériím, a navíc jsou mu zřejmě i cizí. Jako podnikatel v politice chápe, že musí získat, pokud možno, všechny sociálně frustrované, ale i úspěšné podnikatele. A ví také, že například s jeho EET souhlasí drtivá část veřejnosti včetně značné části živnostníků, a proto kritiky vypouští ze svého zájmu. Samozřejmě chápe, že nezíská lidskoprávní intelektuály, ale ty jistě nepokládá pro své vítězství za důležité, spíše naopak… I ti, kteří se vetřeli do jeho přízně – Jorouvá, Telička, Zlatuška – jeho hnutí jen škodí. Stropnický, který často říká protiruské zrůdnosti, má to štěstí, že naši lidé mají od časů Masaryka rádi vojáčky, a tak radostně, i když stále méně intenzivně mávají případným americkým konvojům. Mimochodem, on se jejich existence ani jednou nedotknul… Ví, že je to horký brambor. Nedovedu si představit, že nebude prvním; a každý další výzkum to potvrzuje…

Anketa

Vadí vám, že Eiffelova věž nebo Braniborská brána nesvítí ruskými barvami?

91%
9%
hlasovalo: 5673 lidí

Pokud jde o lstivou otázku, zda je to dobré, pak si kladu otázku, co je to dobré. Nevím, zda volby jsou o tom, co je dobré. Jde o to, aby vyhrál nějaký názor, způsobilý realizovatelnosti. To je stejně dobré, když voliči v USA dali hlasy Donaldu Trumpovi, který je absolutně jiný než všichni jeho předchůdci možná za celé století. Lidé cítí, že musí nastat změna, a tak hlasují. A vzhledem k tomu, že s Babišem mají již více než tříletou zkušenost i v dobrém i zlém, bude jejich případná volba pro Babiše už velmi zodpovědná.

Směřuje Babiš k tomu, aby byl srovnatelným politickým fenoménem, jako byl Václav Havel či Václav Klaus, nebo jakým je Miloš Zeman? Jak si vysvětlit to, že většině veřejnosti nevadí jeho někdejší členství v KSČ, ani podezření na spolupráci s StB, ani Babišova dobrá kariéra v 80. letech? Znamená to, že většina Čechů už nereaguje na symboly roku 1989 a na étos Václava Havla, když jí nevadí tohle „babišovské přemostění 80. let do současnosti? Ukázal nám Babiš, že Václav Havel je mrtev už i jako symbol?

To je skvělá otázka a jde do hloubky, děkuji vám za ni. On je zcela jiný než pánové Havel, Klaus či Zeman. Zcela zjevně nebude přinášet velké vize pravicové, levicové či lidskoprávní a zřejmě i to je důvod, proč je tak úspěšný. Havel, Klaus, Zeman představují hodnotový svět „postreálsocialistické“ společnosti budované po roce 1989, i když každý se tomu tématu věnoval jinak. Babiše absolutně nezajímá „ideologická“ stránka přechodu. Pro něho je to v zásadě stejné, jako když pracoval v PZO; s tím rozdílem, že tento systém mu jistě vyhovuje více, protože tehdy měl asi auto z Tuzexu a možná vilku a nějaké ty devizy, a dnes má miliardy. Proto onu pragmatickou změnu poměrů jistě podporuje a logicky jako správce firmy zvané stát má zájem, aby většina jeho členů byla na tom lépe, protože z toho přirozeně stát–firma může profitovat. K těm vašim dalším dotazům na téma KSČ, StB atd. To už je pro většinu lidí naprosto nudné a možná až odpudivé. Jim vadí Bakala, který za současných poměrů s pomocí Bohuslava Sobotky a s ideovou podporou Václava Havla vytuneloval OKD.

Téma, které – ať již reálně, či uměle – zabíralo v letech devadesátých, dnes roli nehraje. Symboly roku 1989, které plápolají ve veřejnoprávních médiích a pro normální lidi už jsou vyčpělé. Co s tím? A Havel nesporně už pro značnou část společnosti nic neznamená, pokud vůbec pro většinu něco znamenal.

Zcela nesporně přichází fáze odideologizované politické reality, rozchod se 17. listopadem a s tím, co následovalo. A muselo to přijít. Nastala přesycennost ideologickým viděním světa, které zase většině lidem nepřineslo nic skvělého. Vždyť základním vnitřně pojímaným přáním téměř každého v roce 1989 bylo, že se bude mít tak dobře jako na Západě. A po více než čtvrt století platí, že 60 % z nás se oproti občanům západní Evropy cítí stále jako chudáci.

Ano. Václav Havel je mrtev i jako symbol pro rozhodující část národa. A je to tak správné. Jeho největší chybou bylo, že jen mechanicky změnil znaménko plus na minus. Vše, co bylo před rokem 1989, bylo zavrženíhodné a kapitalismus a liberální demokracie je pokrok. Jenže to už dnes víme, že není pravda.

Považujete Babiše coby podnikatele za někoho, kdo si zaslouží obdiv? On sám neustále cituje Tomáše Baťu a zdůrazňuje, kolik firem zachránil, kolik lidí zaměstnává, kolik peněz dává na charitu apod. Je byznysmen Babiš příklad pracovitého a úspěšného člověka, nebo, jak o něm řekl Miroslav Kalousek, šizuňk?

Začnu tím koncem, tím Kalouskem. Kalousek možná už několik let je absolutně nejvíce nenáviděným politikem české politické scény… Nikdo se mu v tomto ohledu nevyrovná. Proto když Kalousek na někoho zaútočí, okamžitě mu přidává body. A tak je Babiš trvale téměř již rok nejpopulárnějším politikem Česka. I podle posledního výzkumu SANEP sice drobně poklesl, ale je první. Ale nejen to. Kdo se připojí ke Kalouskovi, okamžitě ztrácí. A tak vidíme na Sobotkově ČSSD, který vytvořil s Kalouskovou TOP 09 tandem pod heslem „Boj proti oligarchii, proti státu jako firmě, zbavme Babiše jeho podnikatelského i mediálního vlivu, zavřeme ho kvůli kauze Čapího hnízda či údajného nedodanění korunových dluhopisů zákon atd…“, že dramaticky padá v přímé úměře, jak přijímá Kalouskovu argumentaci. Se svými současnými 12 % už se přiblížila propadu za Vladimíra Špidly, ale na rozdíl od doby minulé, Sobotka žádného Paroubka, který by ČSSD zachránil, do čela nepustí.

A jen krátce k podnikání Babiše: To mne fakt nezajímá a nezajímá to ani jeho voliče…

Kolem Andreje Babiše existuje řada temných podezření. Ať už se týkají jeho podnikatelských začátků a finančních operací, díky kterým se stal majitelem Agrofertu, či aktuálních kauz typu dluhopisy nebo Čapí hnízdo. Spekuluje se, že ještě do voleb by Babiš mohl být obviněn, nicméně ve všech průzkumech je on i hnutí ANO na špičce. Proč to jeho voličům nevadí? Je to tak, že lidé v ČR automaticky počítají s tím, že „všeci kradnú“, včetně Babiše? Babiše, který ale na rozdíl od ostatních „zlodějů“ umí řídit zemi? Dokáže takový příběh Babiš udržet až do voleb?

Už jsem to i naznačil, a tak to řeknu natvrdo. Jakékoliv obvinění proti člověku, který je nejpopulárnějším politikem Česka a jehož hnutí drtivě vede, je chápáno jako politické a přinese mu body. Dokonce bych řekl, že pokud by Chovancova policie zahájila trestní stíhání Babiše poslední měsíc před volbami – a je cítit, že má na to zálusk – nebude mít ANO 32 %, ale možná i 40 %. Je to prosté.

Řídit stát jako firmu. Motto, které Andrej Babiš razí. Jak na to nahlížíte? Je dobře, že Babiš razí zcela pragmatické pojetí politiky bez jakéhokoliv idealismu? Práce, podnikání, finance, administrování státu, vláda práva, fungující stát... Je to to, co teď Česko potřebuje? Snažil se idealista Havel a ideolog Klaus zbytečně, protože Češi chtějí v politice prostě jen exaktní a pragmatickou správu státu? Cítíte někdy smutek např. členů ODS, že k úspěchu nevedou ideje jako boj za svobodu a velká slova, ale prostě jen to, co předvádí Babiš?

Tak nebudu čekat s tím, co jsem naznačil, až na konec rozhovoru, a řeknu to teď. Éra ideologických vizí – klausovských, pravicových, ale i levicových, sociálnědemokratických – prostě vyčpěla. A mimochodem, i na tak velké zemi, jako je Francie, vidíte, že zřejmě bude poražena jak ideologická levice Hollanda, tak ideologická pravice, řekněme, Fillona. A konec konců i vítězství Trumpa v USA je radikálním odklonem od ideologické argumentace konzervativních republikánů. I v USA nastoupil čas přímých a často velmi pragmatických řešení Donalda Trumpa, který rovněž chce Ameriku budovat velikou jako firmu na pragmatických základech.

Něco takového chce Babiš a minimálně v této chvíli to zřejmě tato země potřebuje. Ani ideologická levice, ani ideologická pravice nenabízí atraktivní vizi, která by uměla lidi spojit, jako kdysi Klaus či později opačně Zeman. Nicméně vývoj jde ve vlnách. A i když dnes vize levice i pravice jsou nejen u nás, ale na celém Západě impotentní, může přijít, a hlavně asi přijde nějaký nový zásadní impuls. Teď ale zjevně se nic nového a přitažlivého ke světu nedere.

Okolí líčí Andreje Babiše jako neúnavného, nekompromisního, autoritativního, přirozeně vulgárního, hektického workoholika, který se nezdržuje s tím, co chtějí druzí. Nadřazenost a kontrolu údajně dává najevo i vlastním poslancům a členům, kteří, dle jejich slov, mívají problém k Babišovi vůbec najít nějaký komunikační kanál. Bojíte se Andreje Babiše jako osoby? Je vám sympatický? Jak ho hodnotíte vy, na základě jeho mediálních výstupů? Co o něm říká jeho styl projevu, zejména když nad sebou ztratí kontrolu?

I tahle otázka je zajímavá…Tak trochu mi opět připomíná Trumpa. Obama měl stokrát vybroušenější projevy, často to byly skvosty. Trumpův styl je podobně jako u Babiše velmi heslovitý: „Vybudujme zeď, dejte peníze na NATO, nepustím imigranty, NATO je zastaralá platforma, vraťme pracovní místa Americe“. Napůl žertem, napůl asi vážně učitelé angličtiny doporučují učit se tomuto jazyku dle Trumpa… Heslo za heslem… Nic okrasného, žádná vize…

Tisíckrát raději Babiš, který vůbec nemluví česky, než Sobotka, který mluví dlouze, a nikdy nic neřekně, nebo Kalousek, který až únavně vše potřebuje anbabišovsky, případně antizemanovsky, rusofobně vyhrocovat.

Za svých mladých let jsem si pouštěl projevy německého kancléře Helmuta Schmidta a část z nich v originále znal nazpaměť. Byly dokonalé formou, obsahem, intonací, vizí…

JUDr. Jiří Vyvadil

  • BPP
  • No, budeme trpět, ale udělali jsme si to sami.

Sobotku i Kalouska, každého z jiných důvodů, vypínám, Babiše si nikdy na rozdíl od Helmuta Schmidta nezopakuji, ale nevypínám… A to je rozdíl.

Co soudíte o Babišových zahraničněpolitických názorech? Velice tvrdě se staví proti imigraci, kritizuje EU a několikrát, když mluvil sám za sebe „z voleje“, zpochybnil smysl sankcí proti Rusku... Co by z hlediska geopolitiky premiér Babiš asi provedl s naší zemí? Zejména v kombinaci s případně znovuzvoleným prezidentem Milošem Zemanem.

A toto je oblast, proč Babiše jednoznačně podporuji a proč si přeji, aby byl premiérem.

Svět se dostal do značné nerovnováhy, zejména díky působení Západu. Války v Iráku, Libyi, Afghánistánu, humanitární bombardování Srbska, arabské jaro, euromajdan v Kyjevě, vítací politika Angely Merkelové…

Správně jste uvedl, že Babiš mluví úsporně a z voleje konstatuje, že by nevzal žádného migranta, nechce euro, odmítá sankce a říká, že NATO by se mělo přetvořit na boj proti Islámskému státu. Za Sobotku se stydím, u Babiše bych si byl jist, že pragmaticky bude mluvit tak, že se Česko v zahraniční oblasti může stát určujícím, rozumným, odvážným, a přitom mírovým hlasem střední Evropy. A ve spojení s prezidentem Zemanem můžeme být myšlenková středoevropská velmoc.

Umí Andrej Babiš dělat politiku? Koho si bude po volbách chtít „ochočit“ jako koaličního partnera? Lidovce se Starosty, KSČM, Okamuru, nebo ODS? Nebo sklapne Kalouskova past „všichni proti Babišovi“? Pokud jde o alianci s Milošem Zemanem, bude dle vás dotažena do konce tak, že Babiš pomůže Zemanovi znovu na Hrad? Co soudíte o jejich vztahu?

Nesouhlasil bych s tím, že si Babiš někoho ochočí. Opak je pravdou. Ten, kdo s ním půjde do koalice, bude mít bez ohledu na svou velikost mimořádně významné postavení. Kdyby Sobotkova ČSSD získala 25 %, prakticky bez problémů utvoří koalici, protože má velký koaliční potenciál. To Babiš nemá. Bude si sice z hlediska početního zřejmě moci vybírat, teď by to vypadalo na ČSSD, KSČM, ODS (neodvažuji se spekulovat o dvoukoalici Lidovci a STAN, kde nikdo neví), ale reálně to bude složité. Bude muset případným spolupracujícím stranám nadbíhat, a to možná i velmi pokorně. Přesto si myslím, že se mu vládu podaří vytvořit.

Pokud jde o Kalouskovu past „Všichni proti Babišovi“, ta je nereálná. Museli by vzít do party KSČM a to všechny pravicové strany odmítnou…Tudy cesta nevede.

Pokud se týče vztahu Zeman–Babiš, jsou to dvě nejvýznamnější postavy naší scény a nevylučuji, že jejich vztah je skrytě ambivalentní. Babiš jistě potřebuje podporu Zemana pro své premiérství. Ovšem kdyby se stal premiérem, umím si představit, že ponechá Zemana svému osudu v prezidentské volbě, kdyby dospěl k názoru, že má Drahoš lepší šance. Ale to fakt asi předbíháme…

Je Andrej Babiš budoucím prezidentem České republiky? A co se o něm budou za 20 let učit studenti moderních českých dějin?

Myslím, že právě teď ukáži, že můj vztah k Andreji Babišovi je zcela realistický, a nikoliv nekritický. Zatím není ani předsedou vlády. Pokud se jím stane, a zejména pokud by se mu podařilo obhájit tuto pozici i v dalším volebním období, což už bude velmi nesnadné, protože začnou proti němu působit zákonitosti touhy po změně, která je českému národu na rozdíl například od Němců velmi blízká, bylo by možné jej pokládat za výjimečného. Ale to teď fakt neřešme. Andrej Babiš momentálně je nepochybně asi nejlepším kandidátem na funkci budoucího předsedy vlády, ale třeba po čtyřech letech jím už být nemusí…

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Martin Huml

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dají přednost deviantům! Foldyna sesekal Piráty kvůli LGBT. „Pitomost,“ hájila je Němcová

13:34 Dají přednost deviantům! Foldyna sesekal Piráty kvůli LGBT. „Pitomost,“ hájila je Němcová

Jaká bude letošní předvolební kampaň? Bude pořádně ostrá, nebo ospalá? V nedělní Partii Terezie Tomá…