Vakcína proti covidu za dvě miliardy? Vláda uvažuje, že se spojí s EU

17.08.2020 22:30

Česká republika zvažuje, že by se připojila k iniciativě Evropské komise (EK) na nákup vakcíny proti COVID-19. Investovat by letos a v příštím roce mohla až 2,1 miliardy korun. Vyplývá to z materiálu, který v pondělí projednala vláda. Vakcína by měla být dostupná už na konci letošního roku, píší Lidovky.cz.

Vakcína proti covidu za dvě miliardy? Vláda uvažuje, že se spojí s EU
Foto: Archiv
Popisek: Očkování, ilustrační foto

Česko by se tím muselo zavázat, že odebere předem stanovené množství vakcíny od jednotlivých výrobců, uvažuje se o šesti. Podle odhadů by mohla být vakcína dostupná už na konci letošního roku.

Iniciativa počítá s tím, že všechny členské země by v první fázi měly dostat vakcínu pro tři procenta populace, následně pak pro 20 procent. Nejdříve by měli být očkovaní zdravotníci, pak starší obyvatelstvo s více nemocemi. „Pokud budou státy požadovat více, bude tato potřeba uspokojena až v momentě, kdy ostatní státy budou mít pokryto 20 procent populace,“ uvádí dokument.

Část nákladů může být nutné podle smlouvy uhradit i v případě, že nakonec nebude vývoj očkovací látky dokončen. Odhadovaná cena za jednu dávku je 10 až 11 amerických dolarů (asi 220 až 242 korun). Patnáct procent z celkové částky by mělo být zaplaceno už během letošního podzimu. Zbytek se doplatí, až bude očkování k dispozici.

Podle odhadů uvedených v materiálu, který předložilo Ministerstvo zdravotnictví, by bylo v první vlně očkováno asi 3,5 milionu lidí. Podle průzkumů veřejného mínění se chce nechat očkovat proti COVID-19 asi 60 procent Čechů. Zatím není jasné, jestli budou očkovat praktičtí lékaři nebo třeba očkovací centra.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Topkař z Liberecka o Green Dealu i euru. EU je naše jistota, jediná cesta jak obstát

20:20 Topkař z Liberecka o Green Dealu i euru. EU je naše jistota, jediná cesta jak obstát

Mnohé země předkládají své ambiciózní plány na omezení emisních zátěží, ale tyto plány se vůbec nepo…