Valachová si k Witowské přichystala bombu: Kandiduje proti Hamáčkovi na předsedu

31.03.2021 20:15

Do souboje o předsednictví ČSSD se týden před sjezdem hlásí další zájemce. Jana Hamáčka kromě ministra zahraničí Tomáše Petříčka vyzve také Kateřina Valachová. Bývalá ministryně školství si ohlášení své kandidatury nechala do pořadu ČT Interview ke Světlaně Witowské.

Valachová si k Witowské přichystala bombu: Kandiduje proti Hamáčkovi na předsedu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslankyně Kateřina Valachová
reklama

Nouzový stav končí 11. dubna. Poslankyně Valachová pevně doufá, že se jedná o poslední dva týdny tvrdých omezení v Česku. „Věřím, že se posuneme do pandemických pravidel, kdy vláda bude muset každých čtrnáct dní skládat Sněmovně účty z konkrétních opatření,“ uvedla, že pandemický režim bude stav lepší, konkrétnější a kontrolovanější.

„Doufám, že nouzovému stavu a plošným uzávěrám bude konec. Přiznám se, že sama nejsem už připravena další nouzový stav podpořit. V tuto chvíli musejí politici a zejména vláda ukázat, že funguje jako jeden tým, a když předkládají například plán návratu dětí do škol, tak není připraven pouze na jednom ministerstvu, a že se opravdu stane,“ doplnila exministryně školství.

Moderátorka Světlana Witowská se nad jejími slovy pousmála s poznámkou: „Vy mluvíte jako opoziční poslankyně, ale vy jste poslankyně vládní,“ připomněla Valachové, která uvedla, že v nouzovém stavu se všichni poslanci ocitli na jedné lodi s občany. „Navíc poslanci koaliční nemají o moc víc informací než poslanci z opozičních řad,“ postěžovala si.

„Namísto nouzového stavu musejí přijít jasné plány. Opozice i koalice si dohodly pandemická pravidla pro boj s pandemií, nyní tak můžeme využít tyto,“ konstatovala Valachová s tím, že lidé si přejí vrácení života do normálu a především vrácení dětí do škol.

„Pokud se děti nezačnou 12. dubna vracet do školních lavic, nejsem ochotná, koalice, nekoalice, z hlediska plošných opatření již hlasovat pro cokoliv,“ zopakovala, že výpadek ročního vzdělávání má dopad nejen na znalosti dětí, ale i na jejich psychiku. „Je to hraní si s budoucností další generace,“ upozornila.

Školský výbor žádá MŠMT o předložení plánu variant návratu dětí, žáků a studentů do škol a školských zařízení. Valachová kritizuje, že do 12. dubna nezbývá moc času a stále není úplně jasno o návratu dětí do škol. „Na školském výboru nám dnes došla trpělivost a přijali jsme usnesení, aby ministr školství předložil komplexní plán, ne jen že má nápad a hotové nákupy testů a respirátorů. Musí to na vládě projednat s ostatními kolegy, aby návrat dětí opravdu platil,“ uvedla.

Ministerstvo školství doposud školskému výboru žádný plán neodevzdalo. „Dokonce ani ten plán, který už se týden přetřásá v médiích. Chceme, aby nám ministerstvo tento plán předložilo okamžitě, to znamená do zítřka. Zítra je první duben, tak doufám, že to nebude jen pokračující apríl, že nic takového nedostaneme,“ upozornila.

Ministru Plagovi ještě vzkázala: „Když tento plán na stole stále není, nemůžeme si vzkazovat přes Novinky.cz, co je nápadem jednoho ministra. Ministr školství oznamuje, že on je připraven, ale sám, bez ostatních. V tuto chvíli mohu však po premiérovi chtít, aby si udělal pořádek ve svých řadách... protože ten plán neexistuje. Nechceme poslouchat, že má něco někdo připraveno, ale že se už něco stane. Chci mít pro učitele, ředitele, rodiče i děti řešení,“ dodala místopředsedkyně výboru pro vědu a vzdělání Valachová. Pokud požadovaný plán školský výbor nedostane, bude osobně iniciovat jednání s předsedou vlády.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) však dnes pohrozil, že pokud se lidé o Velikonocích „utrhnou ze řetězu“, otevřou se školy jen asi na týden, než se epidemie zase zhorší. Školy přitom otevřeny nejsou a zatím není jasně stanoveno, kdy se tak stane. Předběžně se mluví o 12. dubnu. Blatný také řekl, že lidé se neumějí chovat.

Do pořadu si Valachová připravila i zásadní prohlášení. Chce se ucházet o funkci předsedkyně ČSSD.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pořád tu bude někdo udávat a buzerovat. Rudí Piráti a to jejich béčko z TOP 09... Xaver s prezidentem Klausem rozjeli show

17:38 Pořád tu bude někdo udávat a buzerovat. Rudí Piráti a to jejich béčko z TOP 09... Xaver s prezidentem Klausem rozjeli show

Prezidentu Václavu Klausovi se nechce věřit, že máme tak hloupou politickou elitu, že by byla ochotn…