Válek: Až 250 tisíc PCR testů denně

30.11.2021 9:03

Kandidát na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) avizoval, že mezi jeho prvními třemi kroky po nástupu do úřadu má být navýšení kapacit PCR testů, dočasné plošné omezení neakutní péče a sjednocení postupu léčby při využití monoklonálních protilátek. Jeho vyjádření však již krátce po uveřejnění schytává i kritiku, podle vyjádření specialistů z projektu Chytrá karanténa pro plošné neakutní omezení péče v celé republice není důvod. Nesouhlasné reakce se ozývají i od současného vedení resortu zdravotnictví.

Válek: Až 250 tisíc PCR testů denně
Foto: TOP 09
Popisek: Vlastimil Válek

Anketa

Těšíte se, až se kabinet Petra Fialy ujme vlády?

5%
91%
hlasovalo: 15045 lidí
Válek své první kroky po nástupu do úřadu prezentoval již v neděli v pořadu Otázky Václava Moravce, později též vše rozepsal na svém twitterovém účtu. Za první krok označuje standardizaci postupu léčby při využití monoklonálních protilátek, které jsou podávané jako infuze rizikovým pacientům krátce po nákaze novým typem koronaviru.

Mezi pacienty, kterým lékaři protilátkové léky zejména doporučují, patří podle dubnového stanoviska lidé po transplantacích orgánů, pacienti s poruchou imunity nebo léčení imunosupresivními léky, které omezují činnost imunitního systému, nebo léčení kortikosteroidy, lidé léčení s rakovinou nebo hemato-onkologickým onemocněním, s některými druhy autoimunitních neurologických nemocí, s diabetem prvního typu nebo druhého typu v kombinaci s obezitou nebo vysokým krevním tlakem, lidé s poruchou ledvin vyžadující dialýzu, s vyššími stadii chronické obstrukční plicní nemoci, trombofilními stavy, nervosvalovými onemocněními nebo morbidní obezitou.

Dalším Válkovým chystaným krokem má být výrazné navýšení kapacity PCR testů. Že by však byly kapacity nedostatečné, současné vedení resortu odmítá. „Kapacity PCR testů jsou nyní dostačující, momentálně provádíme kolem 100 000 PCR testů denně, ale kapacity jsou uzpůsobené až na 170 000 denně, a pokud bude potřeba kapacity přesto zvýšit, dokážeme je zvýšit o další desítky až na 250 tisíc prováděných PCR testů denně,“ uvedlo Ministerstvo zdravotnictví pro ČTK.

Posledním plánovaným bodem má být dočasné omezení plánované a neakutní péče a rovnoměrné zatížení nemocnic.

I to naráží na odlišný názor ministerstva. Projekt resortu a dalších specialistů včetně armády Chytrá karanténa tvrdí, že pro omezování nezbytné péče v celém Česku není důvod. „V návaznosti na různá vyjádření ke kapacitám nemocnic chceme ujistit, že v tuto chvíli není důvod pro plošné omezení elektivní péče. Situace sice není dobrá, ale pro podobný krok zatím není důvod,“ vyjádřili se s odvoláním na data Národního dispečinku lůžkové péče. 

Podle dat ve čtyřech krajích je kapacita umělé plicní ventilace na ARO vyčerpaná z více než 80 procent a v šesti krajích jsou lůžka na JIP obsazená z více než 70 procent. Ve třech krajích naopak není zaplněná ani polovina. Celková kapacita intenzivních lůžek je asi 3 500, volných je 587 a pro covid pozitivní 278.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šedesát miliard plus, a vám z toho pětislepenec nedá ani korunu. Vážení občané, Babiš odhalil vážné podezření

18:08 Šedesát miliard plus, a vám z toho pětislepenec nedá ani korunu. Vážení občané, Babiš odhalil vážné podezření

Expremiér Andrej Babiš (ANO) svůj pravidelný pořad Čau lidi přesunul na pondělí. Mimo jiné v něm dne…