Varovná slova z ČT: Mezi herci vznikne závist, vznikne nenávist. To není legrace!

02.04.2021 8:40

Koronakrize dopadla tvrdě na celou řadu odvětví. Velkou ránu zasadila také divadlům, která už téměř rok nemohou hrát, s menší letní přestávkou, kdy to v omezené podobě šlo. Slovácké divadlo v Uherském Hradišti už muselo propustit 7 herců. Snižuje náklady a v dalších sezónách odehraje méně premiér. Z ČT zazněla varovná slova o situaci v divadlech a o možné zlé krvi mezi herci.

Varovná slova z ČT: Mezi herci vznikne závist, vznikne nenávist. To není legrace!
Foto: Screen ČT24
Popisek: Prezident Herecké asociace Ondřej Kepka byl hostem ČT
reklama

O situaci nejen ve Slováckém divadle v Událostech, komentářích ČT debatovali prezident Herecké asociace Ondřej Kepka a poslanec, starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha (ODS).

Blaha hned v úvodu upozornil, že ještě v roce 2003 stát přispíval na provoz divadla částkou téměř 20 milionů korun, ale po změně rozpočtového určení daní finanční podpora ze strany státu prudce ochladla a stát posílal divadlu jen 1,3 milionu korun.

„Od té doby bylo fakticky divadlo podporováno z rozpočtu města,“ upozornil Blaha s tím, že kvůli napjaté finanční situaci je zkrátka nutno to řešit. „Já jednám s různými stranami, ale bez odezvy, proto musíme přistoupit k úsporným krokům. Přestože se to nikomu nelíbí, musíme se zabývat i personálními změnami,“ prohlásil starosta.  

Ing. Stanislav Blaha

  • ODS
  • Tento profil není poslancem aktivně využíván
  • poslanec

Kepka okamžitě oponoval, že personální změny se mají dělat až na posledním místě, protože divadelní soubor se buduje celá léta.

„Je to o prioritách. Je to o tom, jestli si Uherské Hradiště váží tohoto souboru natolik, aby hodilo takový, obrazně řečeno, granát, protože soubor se skládá léta. Takováhle věc rozhodí soubor na celá léta. Vznikne závist, vznikne nenávist. Ty máš smlouvu, já ji nemám. To není legrace,“ varoval Kepka.

Blaha k tomu poznamenal, že by jako poslanec očekával, že Ministerstvo kultury ČR přijde s návrhem zákona o vícezdrojovém financování kulturních institucí, což by pomohlo situaci řešit.

„Dokud to nebude nařízeno jako povinnost, tak se toho nikdo dobrovolně neujme, protože ho to stojí peníze, které může využít někde jinde,“ upozornil Blaha.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co Reportéři ČT nedořekli: Developer Sekyra, lidovecký ministr, církevní miliardy. A za vším „restituční biskup“

21:45 Co Reportéři ČT nedořekli: Developer Sekyra, lidovecký ministr, církevní miliardy. A za vším „restituční biskup“

Developer Luděk Sekyra staví novou čtvrť bytů a kanceláří v Praze na Smíchově. Jeden z největších de…