Večerní přehlídka šéfů stran v ČT: Se Schwarzenbergem prý nebylo něco v pořádku

27.05.2014 7:54

Ve speciálním Hyde parku České televize se v úterním večeru při debatě u jednoho stolu sešli šéfové politických stran, které se ve volbách probojovaly do Evropského parlamentu. Andrej Babiš (hnutí ANO), Bohuslav Sobotka (ČSSD), Vojtěch Filip (KSČM), Karel Schwarzenberg (TOP 09 a STAN), Petr Fiala (ODS), Petr Mach (Svobodní) a první místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka společně diskutovali o dalším vývoji situace v EU, možném eurokomisaři za Českou republiku, vstupu do eurozóny i zahraniční politice EU vůči Ukrajině.

Večerní přehlídka šéfů stran v ČT: Se Schwarzenbergem prý nebylo něco v pořádku
Foto: repro ČT / tan
Popisek: Mimořádný Hyde park věnovaný eurovolbám

Anketa

Kterého z těchto zvolených europoslanců byste nejraději vyloučili z EP?

hlasovalo: 15010 lidí

Jejich vystoupení pro ParlamentníListy.cz okomentoval politolog a mediální analytik Jiří Bystřický. „Ani vláda, ani opoziční strany nevěděly, jaký bude výsledek, který je spojený s bojem, kdo bude novým předsedou Evropské unie, takže politici v diskuzi předjímali události, které teprve nastanou,“ upozornil hned v úvodu Jiří Bystřický.

K průběhu debaty ZDE

Sobotka byl oproti Babišovi těžkopádný

Dle jeho mínění si v debatě velmi dobře vedl Andrej Babiš za hnutí ANO. „Bohuslav Sobotka sice nic nezkazil, ale byla na něm vidět trošku nepohyblivost v rychlé evropské poloze. Zatímco na definování problému potřeboval třicet vět, Babiš zvládnul říct totéž ve třech větách. Stejně dobře to ale dokázal také Petr Fiala, což je pro ODS jen dobře. Petr Mach poukázal na to, co se tady nedělalo, co se flákalo a nač se nebralo ohled. Je dobře inspirován Václavem Klausem. Potřebuje se ale doučit trošku víc diplomacie. Evidentně nemá hloupé myšlenky, ale někdy je formuluje jako spekulace a nedovede vše doložit potřebnými důkazy,“ hodnotil vystoupení politiků politolog a mediální analytik Bystřický.

Mach při poslouchání Schwarzenberga trpěl

V okamžiku, kdy Karel Schwarzenberg uvedl, že si Evropská unie v krizi nevedla zase až tak špatně, že je Řecko, Portugalsko a Španělsko z nejhoršího venku, Mach řekl, že při Schwarzenbergově bagatelizování situace v uvedených státech trpěl a označil jeho tvrzení, že tam ekonomika jede a státy opustily záchranné programy, za lež. „Oficiálně se vyhlásilo, že jsou tyto státy stabilizovány, ale je fakt, že to bylo jen na oko. Na druhé straně je také skutečnost, že když se podíváte, jak rostou úrokové sazby z dividend v řeckých a španělských bankách, tak Schwarzenberg neodpověděl špatně,“ připomněl politolog a mediální analytik Bystřický. Dle jeho mínění ale nebyl Karel Schwarzenberg při úterní debatě v nejlepší kondici a bylo na něm vidět, že si potřebuje odpočinout.

Ani jedna naše banka není česká

Dále se analytik pozastavil nad tvrzením Andreje Babiše, který v debatě na jedné straně upozornil, že nemáme peníze na vstup do eurozóny a na druhé straně tvrdil, že jsou české banky výborné a plné cash. „Babiš v diskuzi odpovídal skvěle, ale toto tvrzení pro mne bylo trošku záhadou. My sice máme v bankách cash, ale jsou to evropské peníze, protože ani jedna banka není česká. Všechny jsou zahraniční, takže tam žádné české peníze nejsou. České banky proto zdaleka nejsou v tak dobré kondici, jak by z toho vyplývalo. Jsou to prostě jen dceřiné společnosti, které jsou na tom relativně slušně, protože tam zahraniční kapitál nebyl tak zasažený finančními bankovními operacemi, které byly v západní Evropě. Proto tady zůstala trošku skrytá rezerva. Nikdo ale nemůže říct, že se nevyčerpá a ty banky budou totálně na dně. Babiš měl tedy důsledně říct, že jsou zatím relativně v kondici jen proto, že se zatím nesáhlo k sanaci jejich mateřských společností. To se může rozhodnout třeba během roku a potom budou mít české banky problém a nebudou v kondici,“ upozornil politolog a analytik.

Komunista Filip ví, o čem mluví

Dle jeho mínění si v debatě výborně vedl šéf komunistů Vojtěch Filip. „Je to vystudovaný ústavní právník, takže dokáže být velmi věcný a mluvit přesně k věci. Když bylo v diskuzi téma Ukrajiny, přesně formuloval, o co jde. On prostě přesně ví, o čem mluví. Problém zahraniční politiky EU v případě Ukrajiny je totiž geopolitický. Je to vztah mezi Amerikou a Ruskem. Tam se do toho Evropa nemá co míchat. Nemá se tam vytvářet předpoklad nějakých asociačních dohod Ukrajiny pro Evropu bez souhlasu Ruska a Spojených států. Filip správně připomněl jednu věc, na kterou se zapomíná. Toto bylo dohodnuté v roce 1972 v Helsinkách. My se odvoláváme na Maastrichtskou smlouvu a Lisabon, ale to jsou jen úpravové paragrafy. Hlavní dohody, které stále platí, podepisoval v roce 1972 v Helsinkách Brežněv. A na Ukrajině stále platí tyto Helsinské dohody,“ uvedl Bystřický.

Profil

Eurokomisařem by mohl být Niedermayer

Řeč se v průběhu večera točila také okolo jmenování nového eurokomisaře za Českou republiku. Zaznělo, že by se jím mohli dle veřejného průzkumu stát lídr ANO Pavel Telička, Zuzana Roithová (KDU-ČSL) nebo Pavel Mertlík (ČSSD). Zatímco Andrej Babiš velmi vyzdvihoval svého kandidáta, Jiří Bystřický by neupřednostnil ani jednoho z nich. „Mně by se nejlépe líbil Luděk Niedermayer z TOP 09, který prokázal, že má nejen slušné ekonomické vzdělání, ale také slušnou politickou kulturu. Myslím si, že má i šanci, protože Andrej Babiš prohlásil, že by mu toto jméno nedělalo problém. Možná jsou první tři jmenovaní pouze takovými zkušebními balonky a nakonec bude eurokomisařem Luděk Niedermayer,“ okomentoval další možný vývoj situace českých politiků v EU Jiří Bystřický.

Francie a Velká Británie rozhodnou o dalším vývoji v Evropě

Na závěr upozornil, že rozhodující a nejdůležitější výstup úterní debaty byl až téměř na jejím konci, kdy se mluvilo o tom, že volby do Evropského parlamentu vyhrála ve Francii protievropská a ultrapravicová Národní fronta Marine Le Pen, která ostře vystupuje proti přistěhovalcům. Zaznamenala historické vítězství, když získala čtvrtinu hlasů a daleko za sebou nechala zavedené strany. Druhou zásadní věcí, která ovlivní další vývoj v Evropě, je skutečnost, že se Velká Británie rozhoduje, jestli bude pokračovat ve spojení s EU nebo udělá jiné spojenectví. „Velká Británie a Francie rozhodnou, jak bude dál vypadat Evropská unie. Nikoliv našich jednadvacet poslanců, kteří jsou tam v tomto ohledu bezvýznamní,“ uzavřel svůj komentář debaty politolog a mediální analytik Bystřický.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Filip Ferbie

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Byla to revoluce? Studená sprcha od Klausovy ekonomky. I pro Pavla Rychetského

14:27 Byla to revoluce? Studená sprcha od Klausovy ekonomky. I pro Pavla Rychetského

K Janě Bobošíkové do pořadu JB Talk v internetové televizi XTV zavítala tentokrát ekonomka Hana Lipo…