Velvyslanec Baloun popsal v DVTV, jak narychlo opouštěl Kábul: Disky z počítačů, spálit dokumenty

20.08.2021 13:20 | Zprávy
autor: mp

Velvyslanec v Afghánistánu Jiří Baloun popsal, jak je to s chutí Afghánců utéct ze země. „Jak si spousta lidí myslí, že oni chtějí pryč, tak to není pravdou, oni chtějí žít ve své zemi,“ poznamenal Baloun. Pokud jde o odvoz Afghánců, kteří v minulosti spolupracovali s Českem, tam je podle Balouna třeba být opatrný. Někteří Afghánci zkrátka a dobře tvrdí leccos, ale to ještě neznamená, že říkají pravdu. „Takže to je velice ožehavá věc,“ upozornil velvyslanec.

Velvyslanec Baloun popsal v DVTV, jak narychlo opouštěl Kábul: Disky z počítačů, spálit dokumenty
Foto: FB Andrej Babiš
Popisek: Premiér Andrej Babiš, velvyslanec Jiří Baloun a ministr zahraničí Jakub Kulhánek drží českou vlajku, zachráněnou z Afghánistánu

Český velvyslanec v Afghánistánu Jiří Baloun byl jedním z lidí, které česká armáda na poslední chvíli dostala ze země dnes plně ovládané Tálibánem. V rozhovoru pro DVTV prohlásil, že neví, co by se stalo, kdyby v Afghánistánu musel zůstat, protože Tálibán označil občany členských zemí NATO a EU za nevítané na afghánské půdě. Dodal však také, že Tálibán deklaroval, že na mezinárodní komunitu útočit nebude. „Je to jedna z mála věcí, kterou plnil v průběhu roku a půl. Je to jedna z mála věcí, ne-li jedna jediná,“ řekl.  

„Ale spoustu prohlášení a slibů, které vydal, nedodržel, takže by byla jen spekulace hovořit o tom, co nám hrozilo,“ pokračoval.

Tálibán si je podle něj vědom toho, že kdyby ohrozil zahraniční diplomaty, jejich ochranku a další zaměstnance, zkomplikuje si postavení na mezinárodní scéně.

Na ambasádě sbalil vlajku České republiky, které si váží, vedle toho i mosazné cedule a vlajku EU.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Cenzura

Fakt chcete zavádět cenzuru médií a kontrolovat jejich obsah, jak uvedl váš poslanec Nerušil, který tvrdí, že se chcete zaměřit na kontrolu obsahu veřejnoprávních médií? To už tu bylo. Já chápu, že se vám nemusí líbit, co média píší nebo vysílají, ale to podle mě ještě vám politikům nedává právo do ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sudeťáky podpořili, oběti okupace ne! Priority Pavlova Hradu

21:14 Sudeťáky podpořili, oběti okupace ne! Priority Pavlova Hradu

„Vážený pane prezidente, obracím se na Vás nejen jako na hlavu státu a vrchního velitele, ale také j…