Vidloň od krav Babiš, provokatér Kalousek. Běda lidem, kteří tohle zvolili. Ještě jedno pokračování nezapomenutelné řeže u Moravce

05.10.2015 16:29

Velký zájem vzbudily nedělní Otázky Václava Moravce. Což se i očekávalo, neb se v něm sešli u jednoho stolu dva nesmiřitelní rivalové. Ministr financí Andrej Babiš a jeho předchůdce Miroslav Kalousek. „Panoptikální Otázky Václava Moravce! Běda lidem, kteří dopustí, že ministrem financí jejich země je něco takového jako Babiš. Běda lidem, kteří dopustí, že něco takového jako Kalousek je prakticky lídrem opozice,“ okomentoval tento duel Petr Štěpánek (ODS), bývalý místopředseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Smířlivější k Babišovi byl poslanec jeho hnutí a bývalý ředitel Českého rozhlasu v Pardubicích Martin Kolovratník. „Kalousek provokoval, Babiš měl fakta, jednoznačně u mě vyhrál. Je škoda, že se nechal vyprovokovat. Líbí se mi na něm, že to nakonec přiznal. Že i když se na duel chystal a školil, úplně ho nezvládl. Je to normální chlap. Chová se lidsky.“

Vidloň od krav Babiš, provokatér Kalousek. Běda lidem, kteří tohle zvolili. Ještě jedno pokračování nezapomenutelné řeže u Moravce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hosty pořadu Otázky Václava Moravce ze Žižkovské věže byli ministr financí Andrej Babiš a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek

Klidné zažívání po nedělním obědě nečekalo odvážlivce, kteří si pustili v neděli 4. října po 12. hodině pořad České televize Otázky Václava Moravce. Sledovali hádky, překřikování a napadání. Ostatně téměř jako vždy, když se střetnou předseda hnutí ANO Andrej Babiš a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Marně se je snažil ukočírovat zkušený moderátor Václav Moravec.

Pořad sledoval, ale nevydržel až do konce i Petr Štěpánek (ODS), bývalý místopředseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Ten pro ParlamentníListy.cz nejdříve přečetl, co o pořadu napsal na svůj facebookový profil. „Panoptikální Otázky Václava Moravce! Běda lidem, kteří dopustí, že ministrem financí jejich země je něco takového jako Babiš. Běda lidem, kteří dopustí, že něco takového jako Kalousek je prakticky lídrem opozice. Běda lidem, že něco takového jako Moravec je klíčovou protežovanou tváří veřejnoprávní televize.“

Debata, jestli se dá takto nazvat, neměla podle něj vítězů, jen poražených. „Je pět poražených. Babiš, Kalousek, Moravec, Česká televize i veřejnost,“ doplnil Petr Štěpánek své nelítostné hodnocení.

U lidí vyhrál podle průzkumu Babiš

Než usedl do poslaneckých lavic, kam byl zvolen za hnutí ANO, šéfoval pardubické pobočce Českého rozhlasu Martin Kolovratník. I jeho se ParlamentníListy.cz zeptaly na ohodnocení pořadu. S tím, že podle bleskového výzkumu agentury Phoenix Research u lidí vyhrál Andrej Babiš. U první z otázek, kdo z hostů nedělních Otázek Václava Moravce diváky více zaujal, se k předsedovi hnutí ANO přiklonilo 67 procent respondentů. Místopředseda TOP 09 a někdejší ministr financí Miroslav Kalousek oslovil pětinu dotázaných, přesně jich bylo 21 procent. Zbylých dvanáct procent vítěze neukázalo. U druhé otázky týkající se věcné argumentace během debaty bylo vítězství Andreje Babiše těsnější. Lepší argumentaci měl podle necelé poloviny respondentů (46 procent), Miroslav Kalousek si oproti předešlému dotazu polepšil. Jeho rétoriku totiž ocenilo 38 procent oslovených. Zbylých šestnáct procent se nedokázalo přiklonit ani na jednu stranu, konstatoval bleskový výzkum, který si zadaly ParlamentníListy.cz. 

Od některých komentátorů to však současný ministr financí schytal za skákání do řeči oponentovi. Například Jiří X. Doležal z Reflexu přirovnal Babišovo chování k tomu, když „opilý bača se hádá v krčmě, případně hysterická domovnice na někoho ječí, že jí zašlapal čerstvě umyté schody“.

Doležal ve svém komentáři Babišovi naložil i další hutné charakteristiky, když jej nazval „opilým čeledínem“, poradil mu, že ač vyšel ze zemědělství, v politice se opravdu nemůže chovat „jako u krav“, a nakonec požádal voliče, aby už „toho vidloně“ příště nevolili.

„Jiřího X. Doležala nekomentuji, to je ukřičený toxikoman,“ reagoval Kolovratník. „Z mého pohledu vítězí Andrej Babiš, protože má fakta, informace podal. Kalousek demagogicky často používal polopravdy a zkreslené informace. Záměrně provokoval,“ upozornil.

Kalousek provokoval, Babiš měl fakta. A přiznal jako chlap, že to úplně nezvládl

Kolovratník v minulosti rétoriku a vystupování v médiích vyučoval. „Je tedy škoda, že se Babiš nechal k té reakci vyprovokovat. Na druhou stranu, tohle je umění moderátora,“ vysvětlil. „Na to, jaký je Vašek Moravec matador a zkušený moderátor, tomu nepomohl. Nechci ho kritizovat, mám ho rád. Ale mohl více pomoci k tomu, aby byla debata kultivovaná,“ objasnil poslanec.

Příprava podle něj má začít už před debatou, zvláště když se nějaký střet očekává. „Je dobré už před ní hosty požádat – pánové, pojďte mi slíbit, že mi nebudete skákat do řeči. Zdá se mi, že tak neučinil a pak to zbytečně sklouzávalo jakoby k bulvárnímu vykřikování,“ konstatoval.  

„Když to shrnu – Kalousek provokoval, Babiš měl fakta, jednoznačně u mě vyhrál. Je škoda, že se nechal vyprovokovat. Určitě tomu měl více pomoci Václav Moravec,“ okomentoval a přidal ještě poznámku k Andreji Babišovi.

Nedokážu nereagovat, když se účelově lže

Ten po skončení pořadu na Twitteru přiznal: „Jednu věc se nenaučím. Nereagovat a nevytočit se, když se účelově a naschvál lže. I když jsem to trénoval,“ uvedl Andrej Babiš. Což Kolovratník ocenil. „Líbí se mi na něm, že to nakonec přiznal. Že i když se na duel chystal a školil, úplně ho nezvládl. Je to normální chlap. Chová se lidsky,“ uzavřel Martin Kolovratník.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

věcná diskuze

Dobrý den, máte dojem, že se na půdě Sněmovny odehrává věcná diskuze? Já mám spíš dojem, že koalice ani diskutovat nechce, že si je jistá svou většinou a naopak opozice obstruuje (většinou až moc), aby se zviditelnila. Nějaký smysluplný dialog mezi vládou a opozicí nevidím a myslím, že je chyba na o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Netflix nebo HBO. Nebaví, zruším předplatné. Proč to nejde u ČT, ptají se lidé

14:25 Netflix nebo HBO. Nebaví, zruším předplatné. Proč to nejde u ČT, ptají se lidé

Jak oznámil ministr Baxa z ODS, připravovaná mediální novela znamená změny. Místo 135 Kč se bude pla…