Vietnamec byl prý v Berlíně unesen v autě s českou SPZ

03.08.2017 22:21 | Zprávy
autor: mp

Bývalý vietnamský obchodník a poslanec Trinh Xuan Thanh byl unesen v centru Berlína za bílého dne v automobilu s českou státní poznávací značkou. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na Vietnamcova právníka. Únos, o němž německé ministerstvo zahraničí informovalo ve středu a z něhož viní vietnamskou tajnou službu, vyvolal diplomatickou roztržku mezi Berlínem a Hanojí. Zprávu převzala ČTK.

Vietnamec byl prý v Berlíně unesen v autě s českou SPZ
Foto: Hans Štembera
Popisek: Berlín 70 let od ukončení druhé světové války

Podle Reuters „záhadný únos“ bývalého manažera vietnamského státního ropného koncernu PetroVietnam připomíná období studené války, kdy byla německá metropole rozdělena zdí. Reuters označuje za velmi neobvyklé i to, jak explicitně Berlín z únosu 51letého Thanha obvinil Vietnam.

Německo ve středu vyzvalo zástupce vietnamské zpravodajské služby působícího na vietnamském velvyslanectví v Berlíně, aby do 48 hodin opustil zemi. Únos německé ministerstvo zahraničí označilo za bezprecedentní porušení německého i mezinárodního práva a předvolalo si vietnamského velvyslance v Berlíně.

Podle údajů vietnamské policie byl někdejší komunistický funkcionář v pondělí večer zatčen ve své vlasti. Úřadům se údajně sám vydal. Podezřelý je z toho, že jako šéf dceřiné firmy státního ropného koncernu zavinil ztrátu kolem 125 milionů eur (téměř 3,4 miliardy korun). Vietnam se u německých úřadů domáhal vydání muže, zatímco Thanh v Německu žádal o azyl.

Jeho německý právník Victor Pfaff si uvědomil, že se jeho klientovi pravděpodobně něco přihodilo, když se 24. července nedostavil na slyšení v rámci svého azylového řízení. „Absence u něho byla naprosto neobvyklá, tak jsem hned věděl, že se něco stalo,“ řekl Pfaff.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Libor Vondráček byl položen dotaz

Mobily ve školách

Jste proti plošnému zákazu mobilů ve školách – prý to podle vás nevede k lepším studijním výsledkům. Ale to přeci nikdo snad ani netvrdí. Jde o socializaci, kdy si dnes děti spolu pak nehrají, nebaví se, protože mají mobil. Nemyslíte, že socializace je také dost důležitá? K čemu děti podle vás mobil...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Ústavní soud je podjatý.“ Miloš Zeman k Pavlovi a NATO

17:17 „Ústavní soud je podjatý.“ Miloš Zeman k Pavlovi a NATO

Ústavní soud ve středu předběžným opatřením rozhodl, že vláda musí zajistit účast prezidenta Petra P…