Viktor Orbán je na návštěvě v Česku. A mezitím v jeho zemi...

30. 11. 2018 11:02

Maďarský premiér Viktor Orbán je na cestě do sídla českých premiérů - do Kramářovy vily. V Maďarsku se mezitím dějí zvláštní vědci. Deset tamních médií se spojilo do jednoho velkého konglomerátu a chtějí táhnout za jeden provaz při předávání informací svým divákům i posluchačům. Podle agentury AP jde o provládní média. Ostatní maďarští novináři mají obavy, že bude v Maďarsku fakticky omezena svoboda slova.

Viktor Orbán je na návštěvě v Česku. A mezitím v jeho zemi...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Noviny, ilustrační foto
reklama

Na maďarské mediální scéně se dějí velké věci. Podle agentury se spojilo deset tamních provládních médií a hodlají informace poskytovat společnými silami. Jde o média, ve kterých se hojně objevuje vládní agenda a vládní apely na obyvatelstvo. Zrodila se Nadace Středoevropského tisku. Patří k ní Hir TV, Echo TV, Origo.hu, Nemzeti Sport, Bors, Magyar Idok a Figyelo.

Mediální analytička Agnes Urbanová z Mertek Media Monitor má za to, že od teď už v podstatě nemá smysl v Maďarsku mluvit o svobodě médií. Na jedné straně tu teď stojí mocný provládní mediální blok, který získává peníze z reklamy, a proti tomuto bloku zůstává už jen pár nezávislých novinářů.

Novinář Daniel Pal Renyi z nezávislého serveru 444.hu vidí situaci v Maďarsku stejně. I on je k současné proměně na mediálním trhu velmi kritický.

Zástupci nově vzniklé Nadace středoevropského tisku naopak tvrdí, že bude sloužit zájmům čtenářů a bude prezentovat občanské hodnoty. Nadaci vede novinář Gábor Liszkay, který je podle agentury AP znám svou loajalitou k Orbánovi.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Už zítra. Pod Křečkovými okny se chystá brajgl. Milion chvilek si přizval posily

21:23 Už zítra. Pod Křečkovými okny se chystá brajgl. Milion chvilek si přizval posily

Iniciativa Stojím za ČT se rozhodla podpořit pražský protest spolku Milion chvilek pro demokracii v …