Virolog ke koronaviru: Chodit do čínské restaurace nebo jezdit metrem bych se nebál. Ale myjte si ruce

05.02.2020 19:11

Hostem středečních Dvaceti minut Radiožurnálu byl virolog Ladislav Machala, který okomentoval další šíření čínského koronaviru. Nakažených je asi 24 tisíc osob a podlehlo asi 490 lidí. Do čínských restaurací v České republice by se prý zatím nebál chodit, ale Češi, Moravané a Slezané by se prý i tak měli mít na pozoru.

Virolog ke koronaviru: Chodit do čínské restaurace nebo jezdit metrem bych se nebál. Ale myjte si ruce
Foto: Repro Youtube
Popisek: Varování čínské sestry ohledně infekce koronavirem
reklama

Ten nárůst nových případů je skutečně raketový a ukazuje se, že je podstatně infekčnější než jemu podobné koronaviry,“ upozornil Machala. Tento typ koronaviru je nový, a proto se ho lidé bojí. V České republice by se ale měli bát i klasické chřipky, na kterou rok co rok zemře více lidí. „Ta proočkovanost české populace proti chřipce je velice nízká,“ varoval infektolog. „Já bych byl strašně rád, kdyby to v lidech vzbudilo větší zájem o tuto problematiku a podařilo se zvýšit proočkovanost,“ pravil ještě.

„Vzhledem k tomu, že tento typ koronaviru je velmi infekční, a vzhledem k tomu, jak volně dnes lidé cestují, významně to usnadňuje šíření takového viru. Na druhé straně, my jsme proti tomu nikdy nebyli tak dobře vyzbrojeni,“ upozornil host.

Pro Čechy, kteří se koronaviru bojí, má jisté pochopení, protože zvláště negativní zprávy se šíří velmi snadno. „Zatím zde ten virus necirkuluje, takže bych se nebál chodit do čínské restaurace nebo jezdit metrem,“ uvedl Machala. Jedním dechem však dodal, že je třeba dodržovat základní hygienické návyky. „Mýt si ruce, to je strašně důležité,“ zdůraznil virolog.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ruský pohled na kauzu Koněv: I u nás víme, že s památníky to může být složité. Ale plánovat kvůli tomu vraždu tří starostů?

19:51 Ruský pohled na kauzu Koněv: I u nás víme, že s památníky to může být složité. Ale plánovat kvůli tomu vraždu tří starostů?

Agent s ricinem. Podle českých médií to je čtyřiatřicetiletý ředitel Ruského střediska vědy a kultur…