Vítězství Marine Le Penové: Co na to Jakub Janda

08.12.2015 12:31

Analytik Jakub Janda na svém Facebooku sdílel blog Antona Šechovcova, který poukazuje na úzké vazby mezi Kremlem a francouzskou krajní pravicí. Podle Jandy tento text jasně dokazuje, jak je to s financováním Národní fronty Marine Le Penové. Druhým Jandovým sdíleným textem je komentář Dalibora Roháče z Amerického podnikatelského institutu. Roháč v něm označuje Národní frontu za proruskou stranu, která ohrožuje bezpečnost Evropy.

Vítězství Marine Le Penové: Co na to Jakub Janda
Foto: Hans Štembera
Popisek: Konference Evropský mír a prosperita po Evropské unii, které se zúčastnila předsedkyně francouzské Národní fronty Marine Le Pen

Šechovcov na svém blogu zmiňuje „hacknuté“ textové zprávy hnutím Anonymous, které údajně dokazují spojení mezi Kremlem a francouzskou krajní pravicí. Komunikace měla konkrétně probíhat mezi náčelníkem domácího politického odboru Timurem Prokopenkem a bohatým ruským politikem Konstantinem Rykovem, který platí daně ve Francii a Šechovcov jej považuje za prostředníka mezi Kremlem a Le Penovou. „Textové zprávy mezi oběma muži týkající se Národní fronty a Le Penové začaly v březnu loňského roku, kdy probíhala krize na Ukrajině. Poradce Le Penové pro mezinárodní vztahy Aymeric Chauprade se coby člen pozorovatelské mise účastnil monitorování referenda na Krymu, kde se občané jednohlasně vyslovili pro odtržení od Ukrajiny,“ píše Šechovcov.

Společně s Chaupradem se mise účastnili zástupci dalších euroskeptických stran, z nichž někteří referendum veřejně uznali. V té době podle zveřejněné komunikace poslal Rykov textovou zprávu Prokopenkovi, ve které píše o oficiálním uznání Le Penové výsledků referenda na Krymu. „Ona nás nenechá padnout. Měli bychom nějakým způsobem vyjádřit její straně podporu,“ odepsal mu viditelně spokojený Prokopenko. „Následný vývoj ukazuje, co si Prokopenko pod onou podporou představoval,“ konstatuje Šechovcov a poukazuje na nejméně dvě návštěvy Le Penové v Moskvě, v rámci kterých se minimálně v únoru loňského roku tajně setkala s prezidentem Putinem. Ale již v předchozích letech došlo ke schůzce mezi Le Penovou a vicepremiérem Rogozinem či předsedou parlamentu Naryškinem.

Celý Šechovcovův blog  v angličtině najdete ZDE.

Mezitím podle Šechovcova „utužoval“ vztahy s Ruskem také zmiňovaný poradce Le Penové Chauprade. V červnu 2013 se osobně účastnil zasedání Výboru ruského parlamentu pro rodinu, ženy a děti, který později zamítl adopce ruských sirotků americkými lesbičkami a homosexuály. „Kromě toho také Chauprade představil Jeana-Marie Le Pena ruskému oligarchovi Konstantinovi Malofejevovi, jehož jméno figurovalo na sankčním seznamu EU z důvodu jeho financování proruských povstalců na východě Ukrajiny. Malofejev loni v dubnu pomáhal bývalému vůdci Národní fronty získat půjčku ve výši dvou milionů eur od kyperské společnosti Vernonsia, kterou kontrolue ruská firma VEB Capital,“ uvádí Šechovcov.

Poradce Le Penové pro mezinárodní politiku však podle Šechovcova pomáhal Kremlu navazovat kontakty i s dalšími evropskými krajně pravicovými politiky. „Osobně se účastnil loňské tajné schůzky ve Vídni, kam byli pozváni kromě zástupců Národní fronty také představitelé rakouské Strany svobody či bulharské euroskeptické Ataky. Mimoto seděl Chauprade v prezídiu osmého setkání Světového kongresu pro rodinu, jenž se konal loni v září v Moskvě. Dalšími členy prezídia byli také Malofejev, ruští náboženství vůdci a tehdejší CEO ruských železnic a velký spojenec prezidenta Putina Vladimir Jakunin,“ píše Šechovcov a  ironicky se táže, jestli oním vyjádřením podpory, o které se zmiňoval Rykov, byly myšleny miliony eur poskytnutých Moskvou Národní frontě Marine Le Penové. „Rozsah spolupráce mezi francouzskou krajní pravicí a Moskvou naznačuje, že Kreml dlouhodobě podporuje všechna uskupení s protiamerickými a euroskeptickými postoji s cílem oslabit Západ,“ uzavírá Šechovcov.

Druhým sdíleným textem Jakuba Jandy je komentář Dalibora Roháče publikovaný na webové stránce Amerického podnikatelského institutu. Roháč se v něm vyjadřuje k volebnímu úspěchu Národní fronty, který považuje za poslední varování pro evropské elity. Představitelé současné EU jsou podle Roháče natolik „zamilovaní“ do projektu evropské integrace, že naprosto ignorují obavy svých voličů z migrační vlny a také mnohé další problémy. „Buď jak buď, stranu Marine Le Penové nelze považovat za spojence konzervativní politiky a zastánců svobodného podnikání. Pokud o tom snad pochybujete, stačí nahlédnout do programu strany. Hovoří se v něm například o nutnosti omezit spekulace a znárodnit banky,“ argumentuje Roháč.

Celý text Dalibora Rohace v angličtině je ZDE.

„Kromě toho se Le Penová na rozdíl od skutečných konzervativců neobává regulací trhu ze strany byrokratických orgánů Bruselu. Místo toho hlásá obnovení suverenity Francie a posílení role vlády a pokračování politiky, jež je neslučitelná s existencí volného trhu. Na webových stránkách Národní fronty se také můžeme dočíst volání po zavedení cel a kvót na údajnou ochranu proti nekalé mezinárodní hospodářské soutěži. Stejně tak strana prosazuje regulace v oblasti bankovních poplatků. Pokud vám to ještě nestačí, tak bych zmínil vřelé vztahy Le Penové s Kremlem. Ona sama často jezdí do Moskvy a veřejně chválí prezidenta Putina, jehož považuje za vlastence a ochránce tradičních hodnot,“ kritizuje Roháč.

Dále upozorňuje na půjčku ve výši devíti milionů eur, které Národní fronta získala prostřednictvím nově vzniklé česko-ruské banky. „Přestaňme si konečně dělat o Národní frontě a Marine Le Penové jakékoli iluze. Její Národní fronta je odpudivá partaj, která leze do postele s Putinovým režimem. Právě proto nepředstavuje Národní fronta jen nějakou bezvýznamnou politickou sílu, jež se jen na nějaký čas objeví na scéně a poté z ní v tichosti zmizí. Partaj Marine Le Penové je přímou hrozbou pro svobodné podnikání, prosperitu a nakonec i bezpečnostní situaci celého evropského kontinentu,“ má jasno Roháč.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Ježíšmarjá, který idiot vám toto řekl?“ Prezident Zeman se nebývale silně rozčílil při rozhovoru s novináři. Zde je důvod

7:35 „Ježíšmarjá, který idiot vám toto řekl?“ Prezident Zeman se nebývale silně rozčílil při rozhovoru s novináři. Zde je důvod

Prezident Miloš Zeman poskytl rozhovor MF Dnes. Znovu v něm zaútočil na Senát, rýpl si do vrchního s…