Vláda na jednání k ukrajinským uprchlíkům zřejmě požádá o delší nouzový stav

17.05.2022 6:30

Vláda na svém dnešním speciálním zasedání, které se týká uprchlické krize způsobené válkou na Ukrajině, patrně požádá Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu.

Vláda na jednání k ukrajinským uprchlíkům zřejmě požádá o delší nouzový stav
Foto: Vlada.cz
Popisek: Tisková konference vlády Petra Fialy

Ministři mají na programu jediný bod nazvaný „Informace o dalším postupu při řešení uprchlické krize“. Vláda by mohla schválit i novelu zákona, který kvůli příchodu prvních uprchlíků prosadila v březnu. Po jednání vlády bude dnes zasedat i Bezpečnostní rada státu.

Kabinet zřejmě bude po Sněmovně chtít, aby nouzový stav neskončil 31. května, ale prodloužil se o 30 dní. Červen pak plánuje vláda využít k tomu, aby některá mimořádná opatření prosadila do zákonů. Od prázdnin by se tak vláda při zvládání migrační vlny obešla bez nouzového stavu, ale současně by mohla dosavadní pravidla dál uplatňovat.

Cílem novely od ministerstva vnitra je například i nadále omezovat vstup a pobyt občanů Ruska a Běloruska do Česka tím, že se nebudou přijímat žádosti o vízum. Předpis má také upřesnit podmínky pro udělení dočasné ochrany, ale také zajistit rovnoprávné postavení ukrajinských uprchlíků s ostatními pojištěnci v oblasti veřejného zdravotního pojištění.

Ministerstvo vnitra chystá v souvislosti s uprchlickou vlnou z Ukrajiny také zpřísnění kontrol běženců a přidělování sociální pomoci. Co se týče první humanitární dávky po příchodu do ČR, vnitro společně s ministerstvem práce vytváří systém, na základě kterého dávka pro lidi ubytované v zařízení hromadného typu by mohla být nahrazena tím, že stát by platil jídlo a veškeré zabezpečení. Tyto záležitosti však podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) vláda možná projedná až na středeční řádné schůzi.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: čtk

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Nenecháme Vás padnout!!

Jak jste to myslel pane Fialo?Pokud vím tak nic neděláte pro to,aby se tak nestalo.Ba právě naopak děláte vše pro to aby Čeští občané padly přímo na H.... tedy na ústa.Peníze ze státní kasy sypete Ukrajině a Ukrajincům,je třeba pomáhat ale ne na úkor občanů České republiky.Mám tři děti všchny poctiv...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ruský Pavel, český Pavel, tlustý Pavel, v Americe je to jedno. Trapas jak Brno!

9:49 Ruský Pavel, český Pavel, tlustý Pavel, v Americe je to jedno. Trapas jak Brno!

Americký tvůrce komiksů, hlasitý liberální volič, ale také scenárista a televizní producent Gerard F…