Vláda otevřela cestu pro výhodné úvěry na opravy bytových domů

12.04.2012 10:45

Vlastníkům bytových domů se zvýšila šance, že od příštího roku budou moci žádat Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) o výhodné úvěry na opravy svých nemovitostí. Vláda ve středu schválila poslanecký návrh zákona, který má fondu umožnit na modernizace domů půjčovat. ČTK to dnes sdělila mluvčí SFRB Jana Marešová.

Vláda otevřela cestu pro výhodné úvěry na opravy bytových domů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto - byty v panelovém domě

Peníze na úvěry poskytne fondu bydlení Evropská unie. Pilotní projekt bude mít v roce 2013 k dispozici 600 milionů korun.

Finance na úvěry budou pocházet z unijního nástroje s názvem Jessica. Ten slouží hlavně na podporu rozvoje městských oblastí. "Částku 600 milionů korun, která je ve FN Jessica k dispozici pro rok 2013, považujeme za startovní. Na rozdíl od dosud používaných dotací se tak okruh příjemců podpory nebude zužovat," uvedl ředitel SFRB Jiří Koliba.

Návrh jdoucí napříč politickým spektrem

Program Nový panel v minulých letech poskytoval na podporu modernizací bytových domů úrokové dotace. V roce 2011 mohl na tento účel fond bydlení uzavřít smlouvy za miliardu korun. Kvůli převisu žádostí musel SFRB už v květnu přijímání žádostí o dotace zastavit. Na letošní rok fond žádné peníze pro Nový Panel nedostal.

Novelu zákona o fondu bydlení předložila v březnu skupina poslanců napříč politickými stranami v čele s poslankyní Zdeňkou Horníkovou (ODS). Podle prvních propočtů se podle předkladatelů ukazuje, že by oprava domu mohla být s nízkoúročeným úvěrem až o 100.000 korun levnější, než byla s programem Panel.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mocní lidé dnes tvoří sektu. Ale i chudí lidé mají internet. Petr Robejšek rozebírá, jak dnes vypadá společenský zápas

18:48 Mocní lidé dnes tvoří sektu. Ale i chudí lidé mají internet. Petr Robejšek rozebírá, jak dnes vypadá společenský zápas

Moderátor Luboš Xaver Veselý v internetové televizi XTV.cz přivítal analytika Petra Robejška. Dozvěd…