Vláda schválila kurzarbeit. Co to znamená pro firmy a zaměstnance?

23.03.2020 18:43

Vláda schválila kurzarbeit pro firmy, na které dopadla omezení kvůli šíření koronaviru. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) na dnešní tiskové konferenci uvedla, že stát firmám uhradí 50 až 80 procent vyplácené mzdy podle důvodu omezení výroby či služeb. Kabinet také pozměnil čas pro nákup seniorů, pro malé obchody už neplatí. Lidé starší 65 let mohou nově nakupovat ve větších obchodech s potravinami ve vyhrazeném čase od 08.00 do 10.00.

Vláda schválila kurzarbeit. Co to znamená pro firmy a zaměstnance?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jana Maláčová
reklama

„Nechceme, aby firmy propouštěly lidi. Smyslem programu je firmám dotovat mzdy zaměstnanců, aby nepropouštěly,“ zdůvodnila Maláčová, proč byl kurzarbeit schválen. Znamená to, že se zaměstnancům zkrátí pracovní doba a ušlý příjem jim doplatí stát.

V případě, že firma nemůže přidělovat práci lidem, protože minimálně 30 procent jejich kolegů je v karanténě či na ošetřovném, měl by stát uhradit 80 procent plného výdělku. Při omezení výroby kvůli nedostatku surovin a jiných vstupů dostává pracovník aspoň 80 procent svého příjmu. Stát by měl uhradit 50 procent. Polovinu by měl platit i při výpadku produkce kvůli poklesu poptávky, kdy zaměstnanec pobírá minimálně 60 procent výdělku.

Anketa

Vadilo by vám, kdybyste kvůli koronaviru nemohli v létě cestovat do zahraničí?

82%
hlasovalo: 35566 lidí
Nyní se podle ministryně ještě stanoví přesná pravidla. Program se vyhlásí 1. dubna. Zatím platí pro březen, pak bude ale pokračovat, dodala ministryně. Vláda podle ní ve středu projedná ale ještě „pozitivní motivační bonus“ pro firmy, které dál přes nynější překážky plně fungují.

Vláda také na tiskové konferenci oznámila změny času, kdy mohou ve větších obchodech nakupovat lidé starší 65 let s tím, že obchody do 500 metrů čtverečních už mít žádná omezení nebudou. Změna se týká především malých obchodů v obcích. „Provozovatel jen musí garantovat, že pokud přijde důchodce, musí se o něj postarat ve smyslu zvýhodnění,“ sdělil vicepremiér Karel Havlíček (za ANO).

Ve velkých obchodech pak byl čas vyhrazený pro seniory posunut o hodinu, aby měli ostatní prostor nakupovat mezi 07.00 a 08.00 například cestou do práce.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Proč ke kauze Vrbětice promluví prezident až za týden? Hynek Kmoníček to tuší

19:45 Proč ke kauze Vrbětice promluví prezident až za týden? Hynek Kmoníček to tuší

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl Hynek Kmoníček, český velvyslanec v USA. Kam …