Vláda v úterý projedná přesun brněnského nádraží

08.07.2018 15:36

Vláda v úterý projedná rozhodnutí Ministerstva dopravy o přesunu hlavního nádraží v Brně do nové lokality u řeky. Předpokládané náklady na přestěhování nádraží by se měly pohybovat kolem 40,8 miliardy korun. Další investice by si při přesunu vyžádala i městská infrastruktura, která by měla stát zhruba 2,3 miliardy korun. Vyplývá to z dokumentu, který Ministerstvo dopravy představí vládě.

Vláda v úterý projedná přesun brněnského nádraží
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlak, ilustrační foto

Náklady na přesun ještě může navýšit stavba vysokorychlostní tratě, která by výslednou cenu zvýšila zhruba o 24 miliard korun.

Předpokládané náklady přesunu už dříve kritizoval premiér Andrej Babiš (ANO), kterému se zdály příliš vysoké. Vyžádal si proto k řešení další informace. Podle jeho dřívějších vyjádření lze ale usuzovat, že se přikloní k variantě vybrané ministerstvem.

Varianta přesunu, kterou odsouhlasilo Ministerstvo dopravy, zatím nepočítá s podzemním vedení tratě, kterou původně prosazovalo město Brno. Podle ministerstva však zvolené řešení tuto stavbu do budoucna nevylučuje. Ministerstvo proto zatím zadalo Správě železniční dopravní cesty (SŽDC) provést technické a ekonomické prověření realizace podzemní tratě.

Přesun brněnského nádraží je dlouhodobým tématem. Zvažovány byly dvě základní varianty. Druhou variantou kromě zvoleného přesunu nádraží k řece byla rozsáhlá rekonstrukce původního nádraží pod Petrovem.

Termín, kdy by se mohlo začít stavět, zatím není jasný. Nejoptimističtější odhady hovoří o termínu po roce 2020. Přestavba se stala naléhavou především v posledním desetiletí, kdy začala výrazně růst poptávka cestujících a nyní se již větší množství vlaků na nádraží v době dopravní špičky nevejde. Kolejiště současného nádraží má v budoucnu zaniknout, zachovat se má pouze památkově chráněná nádražní budova.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…