Vnitro získá právo ověřovat data signatářů evropské iniciativy

07.02.2014 17:21

Ministerstvo vnitra zřejmě získá právo zjišťovat v registru obyvatel data narození a státní příslušnost kvůli ověření signatářů evropské občanské iniciativy. V ní mohou lidé předkládat Evropské komisi návrhy unijních pravidel. Novou pravomoc má ministerstvu dát vládní novela, kterou dnes beze změn sněmovna poslala do závěrečného schvalování. K tomu se dostane zřejmě příští týden.

Vnitro získá právo ověřovat data signatářů evropské iniciativy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Milan Chovanec

Ministerstvo bude ověřovat, zda podporovatel evropské občanské iniciativy dosáhl 18 let věku a je občanem některého z členských států EU. Kvůli tomu bude moci získat příslušné údaje rovněž z informačních systémů evidence obyvatel, cestovních dokladů a občanských průkazů, uvedl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Jeho úřad má ověřovat také to, zda signatář iniciativy nezemřel dříve, než byla iniciativa předložena Evropské komisi. Zabránit to má zneužívání údajů zemřelých nebo osob, které byly prohlášeny za mrtvé, podotkl ministr.

Novela má rovněž přizpůsobit terminologii a kontrolní postupy novému zákonu o kontrole, který začal platit počátkem roku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nem, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Putin je malý. Jak to, že Putin není mokrý? V Rusku se to vůbec nemělo pořádat, zakončil Bosák na ČT mistrovství světa

21:00 Putin je malý. Jak to, že Putin není mokrý? V Rusku se to vůbec nemělo pořádat, zakončil Bosák na ČT mistrovství světa

Francie porazila na mistrovství světa ve fotbale Chorvaty 4:2. Při předávání poháru se na moskevský …