Volební účast první den? Od dvaceti do 40 procent

08.10.2021 22:56

Větší zájem voličů než při sněmovních volbách před čtyřmi lety dnes zaznamenaly některé volební komise, které oslovila ČTK. Volební účast se typicky pohybuje mezi 20 až 40 procenty. Některé okrsky ale hlásí, že odvoleno má už více než polovina registrovaných voličů. Volební místnosti se dnes uzavřely ve 22.00. V sobotu budou lidé moci vybírat budoucí poslance od 08.00 do 14.00.

Volební účast první den? Od dvaceti do 40 procent
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vkládání volebního lístku do volební urny

Velký zájem o sněmovní volby hlásí okrskové komise v Libereckém kraji. Dvě hodiny před uzavřením volebních místností se účast podle průzkumu ČTK pohybovala kolem 40 procent. „Už nám chybí jen šest voličů a budeme mít 50 procent,“ řekla Pavla Paduchová, zapisovatelka jednoho z okrsků v Jablonci nad Nisou. Padesátiprocentní účast už překročili v Bedřichově v Jizerských horách, kde se v sobotu jede závod na kolech. „Dveře se nám tady netrhnou, už nám tu odvolilo 235 lidí s voličským průkazem, nechali jsme si poslat další sadu volebních lístků,“ řekla zapisovatelka Regína Keltnerová.

V Ústeckém kraji byla kolem 20.00 volební účast 34,7 procenta, řekla mluvčí krajského úřadu Magdalena Fraňková. Policie v kraji nezaznamenala žádné problémy, nedostala zatím ani žádný podnět na kupčení s hlasy, které se opakovaně objevovalo při předchozích hlasováních v regionu.

Anketa

Přesvědčujete své okolí o tom, koho má a nemá volit?

72%
hlasovalo: 26172 lidí
Všechny oslovené komise v Karlovarském kraji udávají vyšší zájem než v minulosti. Například v lázeňském okrsku v Karlových Varech měly už po 20.00 asi dvacetiprocentní účast místních voličů a voliči s voličskými průkazy překonali počet voličů, kteří jsou v místních seznamech. „Jindy klidný průběh voleb je letos jiný, nezastavíme se a dělají se stále fronty,“ řekl člen volební komise.

V Plzeňském kraji zaznamenali úředníci dohlížející na průběh voleb zatím účast kolem 18 až 27 procent, uvedl Jan Nový z krajského úřadu. Do některých obcí na Šumavě, kde volí hodně lidí na voličské průkazy, bylo nutné doplnit sady hlasovacích lístků. Například v šumavské Horské Kvildě, kde mají 55 zapsaných místních voličů, hlasovalo dnes kromě 25 domácích i 31 přespolních voličů s průkazy.

Na jihu Čech se volební účast kolem 20.00 pohybovala od téměř 30 až ke 40 procentům. Ve vltavotýnském okrsku v ZŠ Vinařické náměstí byla 28 procent, o něco větší než minulé sněmovní volby, podobně jako v okrsku v strakonické ZŠ Dukelská. Kolem 40 procent pak v Protivíně v Mírové ulici. „Čekali jsme účast určitě nižší, jsme překvapeni,“ řekla zapisovatelka komise Eva Roušalová.

Ve velkých středočeských městech většinou odevzdaly hlas zatím dvě pětiny voličů. „Je to docela hodně. Některé volební místnosti už mají přes 50 procent,“ uvedl Kamil Choc z berounské radnice.

V pražských městských částech se po 20.00 podle mluvčích radnic volební účast pohybovala mezi 40 a 50 procenty. Například v Praze 4 podle mluvčího Jiřího Bigase v některých okrscích dosáhla 50 procent, polovina voličů dorazila k volbám i v Praze 12.

Účast v některých větších městech v Královéhradeckém kraji přesahuje 40 procent. V Hradci Králové k 20.30 odvolilo odhadem 45,5 procenta oprávněných voličů, v Trutnově 41,5 procenta.

V pardubických Ohrazenicích přišlo podle prvotních odhadů 50 procent voličů. Lidé volí i v referendu o Zelené bráně. „Je poměrně velký zájem o referendum,“ řekla zapisovatelka Věra Vojtíšková.

V Olomouckém kraji se dnes před mnoha místnostmi krátce po otevření začaly tvořit fronty a zájem voličů výrazně nepolevil ani v následujících hodinách. Bezmála 48procentní účast evidovala ve 20.15 volební komise v ZŠ Komenium v centru Olomouce. „Je to určitě více, než bývá při sněmovních volbách obvyklé,“ řekla členka volební komise.

Na severu Moravy a ve Slezsku zatím k volebním urnám přišlo podle odhadů přes 30 procent voličů. „Nemáme hlášeny žádné komplikace ani incidenty,“ uvedla mluvčí moravskoslezského krajského úřadu Nikola Birklenová.

Ve Zlíně činila k dnešním 19.30 volební účast ve sněmovních volbách 43,12 procenta, sdělil mluvčí zlínského magistrátu Tomáš Melzer. Například v Uherském Hradišti přišlo k urnám 42,5 procenta voličů, řekla Dagmar Vacková z tamní radnice.

Své hlasovací lístky odevzdali vybraným stranám také prezident Miloš Zeman nebo lídři nejsilnějších politických uskupení. 

Volební místnosti v Česku jsou nyní sice na noc zavřeny, otevřeno ale mají kvůli časovému posunu na americkém kontinentu, kde volby začaly už ve čtvrtek večer středoevropského letního času.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šedesát miliard plus, a vám z toho pětislepenec nedá ani korunu. Vážení občané, Babiš odhalil vážné podezření

18:08 Šedesát miliard plus, a vám z toho pětislepenec nedá ani korunu. Vážení občané, Babiš odhalil vážné podezření

Expremiér Andrej Babiš (ANO) svůj pravidelný pořad Čau lidi přesunul na pondělí. Mimo jiné v něm dne…