Vy se ptáte, senátorka lékařka odpovídá: Jak je to s očkováním u těhotných?

12.01.2021 15:49

Senátorka a lékařka Alena Dernerová odpověděla na dotaz čtenářky Parlamentníchlistů.cz týkající se očkování těhotných a kojících žen. „Těhotné ani kojící ženy nebyly zařazovány do studií covid-19 vakcín, a proto pro doporučení jejich očkování není k dispozici dostatek údajů,“ zmínila.

Vy se ptáte, senátorka lékařka odpovídá: Jak je to s očkováním u těhotných?
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Dětská neuroložka a senátorka Alena Dernerová
reklama

„Jaké jsou důkazy o tom, že očkování neohrozí těhotenství nebo schopnost otěhotnět a samotný plod či dítě? Já rozumím tomu, že lze proces testování administrativně urychlit, možná i nějaké testy, ale opravdu se ví, zda je pro těhotenství a dítě také bezpečné? Jak a kdy se to stihlo otestovat? Doporučila byste mi testování, když se snažíme o miminko? Nemůže to tělo třeba i nějak rozhodit? Protože co vím, dětem očkování není doporučeno. I když nevím proč...“ zeptala se čtenářka.

Dernerová odpověděla oficiálním stanoviskem České vakcinologické společnosti ze závěru roku.

„Nedoporučujeme plošné očkování těhotných a kojících žen. Těhotné ani kojící ženy nebyly zařazovány do studií covid-19 vakcín, a proto pro doporučení jejich očkování není k dispozici dostatek údajů. Těhotné ženy ale mají proti netěhotným ženám stejného věku zvýšené riziko závažného průběhu onemocnění covid-19. U těhotných a kojících žen s dalším zdravotním nebo profesním rizikem by se tedy k očkování mělo přistupovat po individuálním zvážení,“ zmínila Dernerová.

„Očkovací látka Comirnaty společností Pfizer/BioNTech není schválena pro děti mladší než 16 let, a proto by jim neměla být aplikována,“ dodala.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kauza mrtvý Rom. Poručík Drexler se neudržel: Romové a aktivisté, že nemáte starost o pokousané policisty?! Co žloutenka, covid. Zákrok byl v pořádku!

16:22 Kauza mrtvý Rom. Poručík Drexler se neudržel: Romové a aktivisté, že nemáte starost o pokousané policisty?! Co žloutenka, covid. Zákrok byl v pořádku!

„V médiích, od Romů ani levicových aktivistů, jsem nepostřehl starost o policisty.“ Diskutovaný post…