Výbor nedal doporučení k návrhu SPD zvýšit odpovědnost úředníků

06.06.2018 15:12

Sněmovní rozpočtový výbor dnes nepřijal usnesení k návrhu poslanců SPD, který má zvýšit odpovědnost zástupců státu za svěřený majetek. V novele zákona o majetku ČR navrhli, aby úředníci svěřený majetek spravovali s péčí řádného hospodáře, napsala ČTK.

Výbor nedal doporučení k návrhu SPD zvýšit odpovědnost úředníků
Foto: Archiv PLTV
Popisek: Tomio Okamura v pořadu Horké téma

Pro kladné stanovisko, které by doporučilo Sněmovně návrh schválit, hlasoval jediný člen výboru, Jan Hrnčíř ze SPD. Ostatní poslanci se zdrželi. Vláda s návrhem již dříve vyslovila nesouhlas.

Zástupce předkladatelů a předseda SPD Tomio Okamura v prvním čtení řekl, že tato problematika je již legislativně upravena, podle něj však málo viditelným a nejednoznačným způsobem, který dává mnoho prostoru ke spekulacím a neefektivitě při vymáhání náhrady škody. Na nutnost upřesnění navrhované povinnosti ukazuje podle Okamury řada kauz z minulosti, které řeší Nejvyšší kontrolní úřad nebo policie a u nichž nebyla možnost určit odpovědnost jednotlivých osob.

Náměstek ministryně financí Ondřej Landa na dnešním jednání výboru řekl, že stanovisko jeho úřadu je stejné jako negativní stanovisko vlády a dosud nezaznělo nic, co by ho mělo změnit. „Z našeho pohledu je úprava hospodaření státu dostatečná, je dokonce přísnější, než by garantoval ten standard řádného hospodáře,“ řekl. Navrhovaný standard je podle něj nekoncepční.

Vláda ve svém nesouhlasném stanovisku argumentovala tím, že navrhovaná právní úprava se jeví jako nadbytečná, neboť vymezení nezbytných povinností při hospodaření s majetkem státu je zákonem upraveno dostatečně, jednoznačně a přehledně. Vládní legislativci navíc upozornili na nejasný vztah navrhovaného spravování majetku s péčí řádného hospodáře k nynější zákonné povinnosti starat se o něj s odbornou péčí.

Obdobnou snahu zamítla Sněmovna v minulém volebním období už v úvodním kole. Zavedení pojmu péče řádného hospodáře do zákona prosazoval Úsvit, když jej vedl ještě Okamura. Tehdejší vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL označila návrh za nadbytečný a duplicitní.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Agenti, hlásím zmizení tweetu. BIS komentovala útok ve Francii a teď je lidem pro srandu

18:45 Agenti, hlásím zmizení tweetu. BIS komentovala útok ve Francii a teď je lidem pro srandu

BIS opět budí pozornost veřejnosti. Jen pár dní poté, co světlo světa spatřila veřejná část zprávy B…