Vykadíte to jako klobásu. Najděte si milence. ČT odhalila šokující podvody na nemocných občanech

22. 5. 2018 13:34

Veřejnoprávní Česká televize včera večer odvysílala pořad s názvem Infiltrace: Obchod se zdravím. Dílo, řešící praktiky alternativní medicíny a jejích poskytovatelů, vzbudilo velký ohlas mezi diváky. Lze rakovinu léčit náhradami onkologické péče? Reportérka ČT se za takovými léčiteli vydala s kamerou. A co slyšela? Například radu: „Vykaď rakovinu!“

Vykadíte to jako klobásu. Najděte si milence. ČT odhalila šokující podvody na nemocných občanech
Foto: pixabay.com
Popisek: Zdravotnictví, ilustrační foto

Zoufalství ve chvíli, kdy standardní léčba nezabírá. Snaha zlepšit zdravotní stav. Nedobrá zkušenost s lékaři. To všechno mohou být důvody, pro které někteří lidé vyhledávají pomoc alternativní medicíny a léčitelů. Pořad režisérky Šárky Maixnerové se věnuje praktikám společnosti AKTIP, která se nazývá „psychosomatickým institutem“. Centrum AKTIP vede známá psychosomatička Jarmila Klímová. Kolegyně režisérky Maixnerové, herečka Ivana Lokajová, se pro jistotu do zmíněného zařízení vydala se skrytou kamerou. Dámy k tomuto kroku vedla zprostředkovaná zkušenost jedné z klientek AKTIPu. „Se svou sedmnáctiletou dcerou jsem zašla do AKTIPu, protože jsem potřebovala poradit, jak odbourat stres ze školy… Doktorka dala dceři namalovat strom, postavu paní a pána. Z toho usoudila, že jsme dceru doma, když byla malá, sexuálně zneužívali,“ stěžuje si bývalá klientka.

Celý dokument ke zhlédnutí ZDE

Anketa

Schvalujete, že pořad ČT 168 hodin odvysílal záběry s naštvaným Hamáčkovým sousedem?

75%
25%
hlasovalo: 3687 lidí

Další klientka centra popisuje zkušenost, kdy jí tamní doktorka poradila, ať vysadí všechny léky na diabetes a léčí se v centru pomocí alternativních metod. Poté, co klientce selhaly ledviny, musí pravidelně docházet na dialýzu. Právě s magistrou Lenkou Krutilovou, vzděláním psycholožkou, která je zodpovědná za tento případ, se figurantka České televize setkala. Setkání probíhá formou sezení v kanceláři. Magistra Krutilová se figurantky začne ptát na její rodinné zázemí a pronáší věty typu: „Štítná žláza je problém seberealizace.“ Celá úvodní seance se týkala „odstraňování bloků“.

K záznamu ze skryté kamery se průběžně vyjadřoval doktor Radkin Honzák, český psychiatr a vysokoškolský pedagog. „V psychosomatice jsme se nepotkali s žádnými karmickými bloky,“ komentuje slova magistry Krutilové o tom, že je možné zlepšit zdravotní stav pomocí odbourání jakýchsi karmických bloků. „Co já vím, tak tohle zařízení vůbec nepatří mezi zdravotnická zařízení a rozhodně se neřídí pravidly, která jsou dána zdravotnickým řádem a ani naší filosofií psychosomatiky, kterou hlásáme v psychosomatické společnosti,“ dodává Honzák po chvilce sledování záznamu ze skryté kamery.

„Už jsem tu dvě hodiny a vážně se ztrácím. Přišla jsem s chronickou únavou a paní magistra začala zcela bez kontextu o rakovině,“ šokuje diváky herečka Lokajová. „Rakovina je problém duše, to už dokonce uznali doktoři,“ pronáší magistra Krutilová směrem k figurantce. Poté se ještě figurantka dozvídá, že rakovinu si tělo kolikrát způsobí samo, neboť tím narovnává třeba mezilidské vztahy v rodině. „Dokonce jsem tady měla paní, která mě doslova a do písmene prosila na kolenou, abych ji nezbavovala diagnózy roztroušená skleróza. Tak jsme se domluvili, že ji jako naoko mít bude, že jí to nenapíšu do papírů a že my dvě spolu pojedeme to, že ji nemá,“ prohlašuje dále magistra Krutilová údajnou zkušenost s další svou pacientkou.

Figurantka se dále vydává na dvoudenní certifikovaný psychosomatický kurz vedený zakladatelkou centra AKTIP, doktorkou Jarmilou Klímovou. Kurz stojí 3 600 korun. Po šesti takto absolvovaných víkendech je prý šance se stát členkou psychosomatického týmu. Na záběrech je vidět arogantní jednání doktorky Klímové směrem k účastníkům kurzu během přestávky. „Co mě zaráží, je, že kurz je certifikován. Není ale certifikován Českou lékařskou společností. To by si měli účastníci uvědomit,“ dodává k tomu psychiatr Honzák.

Čtvrtý den jde figurantka do AKTIPu na psychotesty za 1 200 kč. „My jsme si už musely nalít víno, protože jsme tady takový zoufalý, ti klienti, to je mazec,“ pronáší během setkání magistra Krutilová. Psychotesty jsou rozličné a zdlouhavé, ale pořád se nevěnují problému, se kterým figurantka do ordinace přišla – tedy s únavou. O den později se obě dámy setkávají u vyhodnocení psychotestů. „Ve vašem životě vás nějakým způsobem, negativně či pozitivně, ovlivňují muži,“ pronáší nic neříkající věty magistra Krutilová. Vzápětí ale dodává poměrně konkrétní nález: „Máte za sebou prožitek zneužití muže. Tady z toho se nepozná, jestli to je tělesné, anebo psychické.“ Zjištění o zneužití se podle figurantky Ivany Lokajové nápadně opakuje ve stížnostech pacientek AKTIPu. „Vy máte devadesátiosmiprocentní potlačení. Jako byste žila jen na dvě procenta toho, co je ve vás. Jinak máte obrovské duchovno a naopak rácio je tam velice málo.“ Kolega mi napsal: „Ty vole, to je anděl.“ „Máte první a druhou čakru racionální, tedy mužskou. A hlava je úplně duchovní. Takže Vás někdo, v tom dětství, nějaký chlap, musel totálně zmasakrovat,“ vysvětluje obšírně magistra Krutilová. Přitom se ale stále něvěnuje problému chronické únavy, se kterým za ní pacientka přišla.

Dále magistra Krutilová vyjmenovává nemoci, na které má údajně pacientka náběh. Rakovina, schizofrenie, mozková obrna a další. „To je úžasný. Náběh na schizofrenii, to se mi líbí, a náběh na mozkovou obrnu je ještě lepší. To je dokonalý terapeutický rozhovor,“ komentuje to ironicky psychiatr Honzák. Magistra Krutilová poté navrhuje figurantce další alternativní metody léčby, samozřejmě jsou všechny od kolegyň v rámci centra AKTIP. Jediné, co je zatím jasné, je, že léčba potrvá měsíce, až roky a každé sezení bude stát minimálně tisíc korun.

Pak se ale obě dámy vracejí k problému rakoviny. „Jde o masivní vyvolávání rakoviny,“ komentuje záběry onkoložka Renata Koževnikovová. Magistra Krutilová poté na videu mluví o jakési pacientce trpící rakovinou, které s kolegou doporučili, aby si našla milence, který ji bude mít rád jako ženu. Po roce od navázání milostného poměru je prý pacientka bez metastáz. „To by byla krása, kdybychom se staly dohazovačkami milenců, a tím by se všechno vyřešilo,“ povzdechla si nad záznamem onkoložka Koževnikovová. „Já se divím, že to nezařadí do lékopisu. A ty milence také dodávají v tom podniku?“ ptá se s humorem psychiatr Honzák.

Na podobném principu funguje i setkání s dalším pracovníkem AKTIPu, kineziologem Janem Svobodou. Ten ale, k překvapení figurantky, evidentně nedostal od magistry Krutilové žádnou zprávu o pacientce, neboť se začíná opět vyptávat na zcela základní údaje. Ale zpátky k magistře Krutilové. Podle ní lze například rakovinu po detoxifikaci „vykadit“. Magistra Krutilová popisovala příklad pacienta, kterému se takto prý ulevilo: „Vypadlo to z něj jako brambora. Bylo to jak klobása, takový patvar, divné to bylo.“

Případ centra AKTIP ale zdaleka není ojedinělý. Problém obchodování se zoufalstvím lidí je v rámci alternativní medicíny mnohem širším problémem, takových zařízení existuje v republice celá řada. Co je hlavním motivem? Nejspíše peníze. Takové praktiky ale mohou vrhnout špatné světlo na celou psychosomatickou větev medicíny. Podle toho, jak se k záznamům vyjadřuje doktor Radkin Honzák, je ale zřejmé, že o žádnou opravdovou psychosomatickou medicínu v tomto případě nejde.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mak

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jaromír Soukup má dost slibování politiků. Zakládá hnutí LIST a vstupuje do politiky

20:55 Jaromír Soukup má dost slibování politiků. Zakládá hnutí LIST a vstupuje do politiky

Generální ředitel TV Barrandov Jaromír Soukup ve své televizi oznámil, že zakládá politické hnutí Li…