Vypadlo z moskevských archivů: Tento Gorbačovův kamarád mohl přeskočit Václava Havla

11.11.2019 19:11

Poslední sovětský vůdce Michail Gorbačov podle historika Michala Macháčka chtěl po sametové revoluci na post československého prezidenta svého přítele, bývalého předního komunistu a pozdějšího disidenta a chartistu Zdeňka Mlynáře. Podle Macháčka to vyplývá z přepisů telefonních rozhovorů a dalších pramenů z moskevských archivů. Svá zjištění představil v rámci pořadu Českého rozhlasu Evropa bez železné opony: 30 let svobody.

Vypadlo z moskevských archivů: Tento Gorbačovův kamarád mohl přeskočit Václava Havla
Foto: Václav Jirsa / Právo/ Profimedia
Popisek: Zdeněk Mlynář
reklama

Zdeněk Mlynář byl až do roku 1968 aktivním komunistou, jehož pojilo dlouholeté přátelství s Michailem Gorbačovem, se kterým studoval práva na Lomonosovově univerzitě v Moskvě. Nesouhlasil ovšem s okupací, později byl vyloučen ze strany, podepsal Chartu 77 a emigroval do Rakouska. V době těsně po sametové revoluci pobýval Mlynář v Moskvě, kde diskutoval s tehdejší vládnoucí komunistickou garniturou v čele s Gorbačovem.

Podle zjištění historika Michala Macháčka měli mít sovětští i českoslovenští komunisté zájem prosadit na post prezidenta právě Mlynáře. Klíčový je přepis telefonního rozhovoru mezi členem sovětského politbyra Alexandrem Jakovlevem a Karlem Urbánkem, což byl tehdy nejvýše postavený československý komunista.

„Na otázku, zda to znamená, že Mlynář může hrát roli v současné politické situaci v Československu, odpověděl K. Urbánek: ‚Ano.‘ Vidí možnost, aby Z. Mlynář zaujal některý stranický nebo státní post. V nynější situaci by se jednalo o optimální východisko. ‚Včetně postu prezidenta?‘ zeptal jsem se. K. Urbánek odpověděl: ‚Ano, samozřejmě.‘ Ostatně Mlynář již byl nominován řadou organizací jako kandidát na tento post,“ přiblížil historik Macháček.

Mlynář se prezidentem nestal, místo něj byl zvolen Václav Havel. „Zdeňka jsem si nesmírně vážil, důvěřoval jsem mu. Byl bych si přál, aby měl úspěch, ale nedošlo k tomu. Alespoň ne v té míře, s níž jsem počítal,“ řekl Gorbačov v jednom z rozhovorů na konferenci v Praze v roce 1999, dva roky po smrti Mlynáře.

Mlynářův syn Vladimír prý podobnou spekulaci nikdy neslyšel. „Nikdy se o tom přede mnou otec nezmínil. Že o něm někdo v těchto souvislostech mluvil, je asi možné, ale nemyslím, že to byl kdy realistický scénář. Tehdy padala různá jména, události běžely hrozně rychle. Pokud vím, tak za prezidenta chtěli osmašedesátníci a komunisté buď Dubčeka, nebo Jičínského. Naštěstí revoluce šla jiným směrem,“ řekl pro server iROZHLAS.cz bývalý ministr informatiky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jma
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Významný útvar zpracoval dokument o Prymulovi. Ukazuje na propojení firem a ohromný byznys. Zmiňuje taky jeho cestu do Ruska. Měla prý jediný účel

15:48 Významný útvar zpracoval dokument o Prymulovi. Ukazuje na propojení firem a ohromný byznys. Zmiňuje taky jeho cestu do Ruska. Měla prý jediný účel

„Po pondělní rezignaci Adama Vojtěcha se stal novým ministrem zdravotnictví plukovník Roman Prymula.…